Rusya'ya büyük şok! Direnişçiler kodları çözmeyi başardı

Suriyeli direnişçiler Humus’un kuzeyinde, Lazkiye’deki Hmeymim üssünde yer alan kule olduğu tahmin edilen merkez üssüyle Rus pilotun konuşmalarını kaydetmeyi başardı.

19 Mayıs 2017 Cuma 17:55
Rusya'ya büyük şok! Direnişçiler kodları çözmeyi başardı

Direnişçiler, Pilot ile kulenin yaptığı üç farklı görüşmeyi kayıtlarını elinde bulunduruyor.Kayıtlar, direnişçilerin sahip oldukları kısıtlı imkanlarla Rus Hava Sisteminin kodlarını çözebildiğini göstermesi açısından oldukça önemli. Olay, Rus savaş gemisinin Akdeniz’de yaşadığı başarısızlıkları hatırlattı. Gemiyle sağlıklı iletişim kuramayan Su-33 tipi savaş uçağı Akdeniz’e düşmüştü.

Pilotla kule arasındaki konuşmalar, Sivil hedefleri vurmak için karşılıklı koordinat bilgisi paylaşımından oluşuyor. Direnişçilerin Rus Hava Sistemine girişinin önemli diğer bir yönü ise elde edilecek kayıtlar yardımıyla Moskova Yönetiminin Suriye’de işlediği savaş suçlarını ve katliamları belgelemek olacak.

Kayıtları elde eden direnişçilere yakın bir kaynak konuşmaların Rus Savaş Uçaklarının Humus’ta bir bölgeyi bombalarken kaydedildiğini söyledi.Aynı kaynak, Rusların doğalgaz ve petrol bölgelerinde ‘güvenli kordon’ oluşturmaya çalıştığını ve bu nedenle IŞİD tarafından yapılan atışları bastırmak için operasyonlar düzenlediğini bildirdi. Gelişmeler, Rusya’nın bir yandan Türkiye ve İran’la vardığı anlaşma gereği çatışmasızlık bölgelerinde tansiyonu düşürürken diğer yandan da Suriye’nin petrollerindeki ‘payını’ almayı unutmadığını gösteriyor.

Kaynak: Asyanın Sesi

 
 
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 17:55

YORUM YAZ

 • MuratMurat10 ay önce
  Akit cok yalan haberi gercekgibi servis ediyosun rusya abddanişikli dövüş oyunu oynuyo olanmüslümanlaraoluyo neden hep musluman devletler uzerinde oyun kuruluyocünki biz birbir birimizle ıgraştımız için o bunu dedı du onu dedı koca karıgıbı dedı koduyla meşkuluzadamlar bızım uzerımızde guc denıyolar
 • abd rusya ve sinsi fransa ve almanyaabd rusya ve sinsi fransa ve almanya10 ay önce
  Haydut abd ile ortak petrol hırsızları bunlar ...ayrıca bölge halkı üzerinde yeni silahlarını deniyorlar yoksa bir iyilik yapmaya gelmediler yağmadan başka bir şey düşünmüyorlar.
 • MtsMts10 ay önce
  Kodları anlasan ne getirir, adamlar yağmur gibi füze atıyor
 • rrrrrr10 ay önce
  Direniscinin elinde teknolojik aygıtmı kaldida kod cozsun hacker sanki bunlar
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 10 ay önce
  Ne Rusya ne ABD, İngiltere hiç birine Güven Olmaz.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018