Rusya'nın restine Türkiye'den karşı hamle geldi

Türkiye, domates yasağını kaldırmama kararı alan Rusya'ya karşı hamlede bulunarak ülkeden yapılan buğday ithalatına miktar kısıtlaması getirdi.

19 Mayıs 2017 Cuma 11:34
Rusya'nın restine Türkiye'den karşı hamle geldi

Domates yasağını kaldırmayan Rusya'ya karşı Türkiye yeni bir yaptırım uyguluyor. Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ithalatına miktar kısıtlaması getirildi. Belgede yazılı miktarın sadece yüzde 20'sine izin veriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de 3 Mayıs'ta yaptıkları görüşmeden sonra "domates hariç, tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaşmaya vardık" açıklaması yapmasına rağmen kısıtlamalar karşılıklı sürüyor.

DOMATES YASAĞINA KARŞI MİKTAR KISITLAMASI

Rus yetkililer tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaya ilişkin düzenlemenin bir hafta içinde kaldırılacağını açıklasa da domates yasağı devam edecek. Türkiye, domates yasağına karşı buğday kozunu bir kez daha ileri sürdü. 

TÜRKİYE BUĞDAY KOZUNU KULLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşmeye de 'domates' damgasını vurmuştu. Domates yasağı kalkmayınca Türkiye'de buğday ithalatında sadece yüzde 20'ye izin verme kararı aldı.

Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ithalatında belgede yazılı miktarın sadece yüzde 20'sine izin veriliyor.
 

Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 11:34

YORUM YAZ

  • Konya ayasofya açılsınKonya ayasofya açılsın11 ay önce
    Yav türkiye ne hale gelmiş yurt dışından buğday ithal ederhale gelmiş ekilentopraklar yüzde 20 azalmış köylerde tarla ekip biçecek kimse kalmamış yaşlılarımız hariç hiç bunları konuşan yok vah türkiyem vah
  • Prof1Prof111 ay önce
    Maşaallah hep hamle hergün tarih yazıyoruz...bugün batı neyimizden tırstı akit...
  • SözügüzelSözügüzel11 ay önce
    Kim hangi ülke olursa olsun mutlakakısasa kısas ile cevap verilmelidir

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü