Rusya'dan İdlib katliamına yeni kılıf!

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Suriye’nin İdlib kentindeki kimyasal katliamın, ABD’nin çıkarına hizmet eden planlı bir provokasyon olduğunu iddia etti.

19 Nisan 2017 Çarşamba 15:09
Rusya'dan İdlib katliamına yeni kılıf!

Rus haber sitesi Sputnik'te yer alan açıklamalara göre, Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da konuşan Medvedev, "ABD'nin (Şayrat hava üssü) saldırısı da dahil olmak üzere, Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmelerin hiçbiri, çözüme katkı sunmuyor. İdlib'de ne yaşandı? Bunun, ABD yönetimine fayda sağlayan büyük ve çok iyi planlanmış bir provokasyon olduğu son derece açık. O bölgede ne bulunduğu, kimyasal silah deposu mu bulunduğu yoksa her şeyin uydurma mı olduğu yetkili bir komisyon tarafından açığa kavuşturulmalı. Bizim görevimiz de, bu komisyonun soruşturmayı yürütmesini sağlamaktır" dedi.

''ABD, TERÖRLE DEĞİL SURİYE HÜKÜMETİYLE MÜCADELE EDİYOR''

ABD'nin Şayrat üssüne düzenlediği saldırının DAEŞ militanlarının elini güçlendirdiğini iddia eden Medvedev, Washington'un terörle değil, Suriye hükümetiyle mücadele ettiğini savundu.

''SALDIRIDAN KAZANÇLI ÇIKAN DAEŞ OLDU''

Şayrat üssü saldırısının BM kararı olmadan ve uluslararası hukuk ihlal edilerek düzenlendiğini savunan Rusya Başbakanı, şu ifadeleri kullandı: "Bundan sonra neler olacağını bilmiyoruz. Ancak bu saldırganlık eyleminden kimin kazançlı çıktığını çok iyi biliyorum. Kim mi kazançlı çıktı? DAEŞ. Zira bu kararlarla daeş militanlarının ‘ellerindeki bağlar çözüldü'."'

''ABD YÖNETİMİNİN İLK İCRAATI SURİYE ORDUSUNU VURMAK OLDU''

Medvedev, "ABD yönetiminin Suriye'deki ilk icraatı, Suriye ordusunu vurmak oldu. Yani terörle değil, Suriye hükümetiyle mücadele ediyorlar. ABD'liler beğensin veya beğenmesin, Şam'da meşru bir siyasi iktidar var. Bu nedenle yapılan her şeyi değerlendireceğiz" diye ekledi.

''ŞİDDET DAHA DA ARTARSA, SURİYE DEVLETİ YIKILABİLİR''

Öte yandan Medvedev, Suriye'deki şiddet olaylarının daha da artması halinde, Suriye devletinin yıkılabileceğini ve teröristlerin kısmi bir zafer elde edebileceğini ifade etti.

Haber Tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba 15:09

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü