Rusya'dan flaş 'Montrö Boğazlar Sözleşmesi' açıklaması!

Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin onlarca yıldır askeri istikrarın garantörü olduğunu, sözleşmedeki rejime muhakkak uyulması gerektiğini söyledi.

20 Mart 2017 Pazartesi 14:25
Rusya'dan flaş 'Montrö Boğazlar Sözleşmesi' açıklaması!

Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, Karadeniz'e kıyıdaş ve kıyıdaş olmayan devletlerin Çanakkale ve İstanbul boğazlarından geçiş rejimini ve boğazlar bölgesinin güvenliği işlerini düzenleyen Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin önemine değindi.
Sözleşmenin onlarca yıldır askeri istikrarın garantörü olduğunu ve belirttiği rejime muhakkak uyulması gerektiğini vurgulayan Gruşko, NATO'nun bölgedeki askeri varlığını arttırma planları olduğunu ve bunun sözleşmeye aykırı olduğunu ifade etti.

'SÖZLEŞMEDEKİ REJİME SIKI ŞEKİLDE UYULMASI KONUSUNDA ISRAR EDECEĞİZ'

Gruşko "NATO'nun Karadeniz'deki askeri planları açıklandı, Romanya birliği çokuluslu bir birliğe dönüştürülerek, bölge dışı devletlerdeki hava güçleri güçlendirilecek, Karadeniz'de güç kurma çalışmaları yapılacak. Ancak bu arada Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nde bölgedışı ülkelerin Karadeniz bölgesindeki varlığına yönelik önemli kısıtlamalar mevcut. Bölgede onlarca yıldır askeri istikrar ve güvenliğin garantörlerinden biri olan bu sözleşmedeki rejime sıkı şekilde uyulması konusunda ısrar edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi 21 Temmuz 1936'da İsviçre'nin Montrö kentinde imzalanmıştı.

Haber Tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi 14:25

YORUM YAZ

 • sami erolsami erol1 yıl önce
  Ruslar yarın toprakta talep edecek.o zaman kurtar bizi batııııııı diye bağıracaklar....
 • Abdülhamit Abdülhamit 1 yıl önce
  1936 kimler bu saçma sözleşmeyli imzaladıysa git ona söyle !! Yeni Türkiye bu saçma anlaşmayı tanımayacak boğazlardan istediğiniz gibisavaş gemisi geçiremeyeceksiniz !!
 • CENK İŞLERCENK İŞLER1 yıl önce
  ANLAŞMANIN EN SON MADDESİ.BU ANLAŞMA 20 YIL GEÇERLİDİR DER
 • tuzcutuzcu1 yıl önce
  Kanal İstanbul u yapmayalım diyorsunuz yani....Canınız sağ olsun sonra yaparız....
 • GürhanGürhan1 yıl önce
  Elbette ki montrö bitmeye yakın kaçınacaklardır ancak katı kurallar yerine daha uzlaşmacı yakınmalar olacaktır
 • ibrahim aydemiribrahim aydemir1 yıl önce
  Almanya hala anlasmalara uymayarak 80bini askin agir silahli asker bulunduramaz almanya disina asker cikaramaz.Onlar uyuyormu ki biz uyalim.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018