Rusya’dan flaş açıklama: Türkiye olmazsa…

Rusya Tarım Bakanı Tkaçev, "Türkiye ile yaşanan ticari sıkıntılar nedeniyle Rusya`nın kaybı yaklaşık 1,5 milyar dolar" dedi. Tkaçev, “Ancak Türkiye olmazsa hayatta kalamayız demek de istemiyorum” yorumunu yaptı.

20 Nisan 2017 Perşembe 07:24
Rusya’dan flaş açıklama: Türkiye olmazsa…

Rus devlet kanalı Rossiya 24’e konuşan Tkaçev, Türkiye ile ticarette yaşanan krizin çözülmesini umduklarının altını çizdi.

İki ülke arasında yaşanan ticari sıkıntılar nedeniyle Rusya’nın 1,5 milyar dolarlık kaybı olduğunu vurgulayan Tkaçev, “Elbette, Türkiye ile ekonomik ilişkilerin normalleşmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın ihracatında yüzde 10’luk payıyla Türkiye’nin çok önemli ve büyük bir pazar olduğuna işaret eden Tkaçev, “Ancak Türkiye olmazsa hayatta kalamayız demek de istemiyorum” yorumunu yaptı.

Rusya Tarım Bakanlığı, bir süre önce yaptığı açıklamada, Türkiye Ekonomi Bakanlığının Rusya’dan ithal edilen tarım ürünlerine yönelik uygulamaya koyduğu yeni vergi düzenlemesine ilişkin resmi bilginin kendilerine ulaştığını duyurmuştu.

Buna göre Türkiye'nin, Rusya’dan ithal ettiği buğday ve mısıra yüzde 130, pirince yüzde 45, ayçiçek yağına yüzde 36, ayçiçeği küspesine yüzde 13,5 ve bakliyat ürünlerine yüzde 9,7 vergi artışını öngören düzenlemeye geçtiği iddia edilmişti.

Rus Federal Gümrük Servisi (FTS) verilerine göre, 2016 yılında Türkiye’ye 4,7 milyon ton tahıl ürünü ihraç eden Rusya'nın Türkiye'den tavuk eti, hindi eti, domates, salatalık, turşu, üzüm, elma, armut ve çilek ithalatı yasağı ise devam ediyor.

Haber Tarihi: 20 Nisan 2017 Perşembe 07:24

YORUM YAZ

 • cemaleddincemaleddin11 ay önce
  Onlar birde Türkiye parcalandiginda ilk önce Iran sobrada Rusyanin parcalanacagini anlamis olsalardi.Bati canileribu oyun icin adim-adim hareketde.
 • cemaleddincemaleddin11 ay önce
  Rusya ve Iran Türkiyenin degerini anlamis olsa keske, ziraTürkiye tökezlerse onlar cok kolay parcalanir.
 • Murat TaşcıMurat Taşcı11 ay önce
  Genede bu buğdayı Rusya'dan almamız stratejik bir hata. Biz ekmek yiyen bi milletiz. Yarın savaş halinde sıkıntı olur.
 • toratora11 ay önce
  rusya adam olma vasfini yiturmiştur vesselam
 • tayyosavartayyosavar11 ay önce
  domates konusunda da soyledikleri var tarim bakaninin soylediklerini cimbizlayarak habercilik olmaz!
 • abdoabdo11 ay önce
  ŞU AN 1,5 MİLYAR DOLAR FAKAT TC OLMAZSA BU RAKAM EN AZ ,3 MİLYAR DOLARA ÇIKAR. ÇÜNKÜ TARIM GİRDİLERİNİ TC DEN UCUZA İTHAL EDİYOR RUSYA.ETTİĞİ YETMİYORMUŞ GİBİ BİRDE DANSÖZ GİBİ KIVIRIP BLÖF YAPIYOR. YEMEZLER RUSYA

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018