Rusya korkusu… Az önce duyurdular!

Suriye'de ABD'nin ilk kez bir rejim uçağını düşürmesiyle başlayan gerilimde Rusya'nın Fırat Nehri'nin batısına geçen her uçağı vuracağını ilan etmesi, yeni bir dönemi başlatmış oldu. IŞİD karşıtı koalisyonda yer alan Avustralya, hava operasyonlarını durdurdu.

20 Haziran 2017 Salı 09:44
Rusya korkusu… Az önce duyurdular!

İç savaşın yedinci yılına geçtiğimiz Mart ayında girdiği Suriye'de, son iki gündür gerilim zirvede.

ABD, Rakka operasyonuna katılan terör örgütü YPG'lilere saldıran bir rejim uçağını önceki gün düşürdü. 

Bunun üzerine Rusya dün zehir zemberek bir açıklama yaptı, Fırat Nehri'nin batısına geçen tüm koalisyon uçaklarının vurulacağını duyurdu.

Zincirleme tepkinin sonucu bugün ortaya çıktı. IŞİD karşıtı koalisyonda yer alan Avustralya, Suriye'deki hava operasyonlarını durdurduğunu açıkladı.

Avustraya Savunma Bakanlığı, resmi açıklamada "Bir ihtiyati tedbir olarak, Avustralya Savunma Kuvvetleri Suriye'deki hava saldırılarını geçici olarak durdurdu" dedi.

Halihazırda dörde bölünmüş durumdaki Suriye'de, Rusya başından beri Şam rejimini destekliyor. Türkiye'nin öncülüğünde ilan edilen ateşkesten bu yana Rus ve Suriye kuvvetleri ülkenin orta kesimindeki terör örgütü IŞİD unsurlarına yönelik saldırıları artırmış durumda. ABD ise, kuzeyde YPG'lilerle birlikte Rakka operasyonunu başlattı. Terör örgütü IŞİD'in Suriye'deki kalesi, gün gün kuşatılıyor.

ABD'nin Suriye'de ilk kez bir rejim uçağını düşürmesi, tarafları bir kez daha karşı karşıya getirdi. Rusya Savunma Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada askeri angajmanlarda herhangi bir kaza yaşanmasını önlemek için oluşturulan acil hattın kullanımını askıya aldığını da duyurdu.

Gelişmeler üzerine kameralar karşısına geçen ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Washington'ın iletişim kanalının tekrar oluşturulmasına çalıştığını belirtti.

Haber Tarihi: 20 Haziran 2017 Salı 09:44
 • T Ü R K T Ü R K 2 ay önce
  AMİN
 • Mustafa Eryılmaz Mustafa Eryılmaz 2 ay önce
  Son zamanlarda duyduğum en güzel haber inşallah Rusya dediğini yapar lafta kalmasın diye dua edelim.
 • YenYen2 ay önce
  It iti ısırmaz
 • KocasolakKocasolak2 ay önce
  Ülkemiz milli harp silahları üretimine geçsin, hepimiz bunu istiyor ve bekliyoruz, ama bu konuda biz ne katkı sunabiliyoruz? Diyelim ki biz ne yapabiliriz ki? Çok şey yaparız çok, hiç birşey yapamam diyenler en azından çok cüzi olsa bile bu şirketlerin hisselerini alabilir. ALMALIYIZ DA. emin olun bir seferberlik başlatalım, bakın neler oluyor. Önüne yatılan tanklar nasıl durduysa bu motorlar da yürür. Herkes 100- 1000- 10.000. TL. Lik bi alsın bakın nasıl üretiliyor.
 • BoranBoran2 ay önce
  Allah zalimleri beter etsin
 • Hepkahraman TürkmilletiHepkahraman Türkmilleti2 ay önce
  Vurmazvurmaz memnunlar olan bitenlerden her 2zalim devlet Dünyayı uyuturuyor asılbiz nezaman TfX savaş uçağını 100% milliyapıpAtakhelikopterinin motorunu milliyapıp Altay tankının Motorunu milli yapıp Gemi gaz türübünü ve motorlarını milli yapıp Tf2000projesini 100% yakın bitirip yapıp busilahları seri üretimle çok yapıp bu ABD ve Rusya'yı nezaman vuracazteröre destekveren 2ülke.
 • OrhanOrhan2 ay önce
  Amin
 • yozgatlı yozgatlı 2 ay önce
  ALLAH Cellecelâluh bütün külli Zalimleri ve Ğayrimüslümleri birbiri'ne Düşürsün Âmîn.