Seçim 2019 Sayfası

Rusya kontrolünde kuruldu... Duyuru yapıldı...

2014 yılında Rusya tarafından ele geçirilerek ilhak edilen Kırım'da Rusya'ya bağlı Kırım Tatar Konseyi kuruldu.

18 Şubat 2018 Pazar 17:22
Rusya kontrolünde kuruldu... Duyuru yapıldı...

Rusya tarafından ele geçirilen Kırım’da, Kremlin kontrolünde Kırım Tatar Konseyi oluşturuldu. Dün, 17 Şubat tarihinde Kırım’da Rusya'nın kontrol ettiği Kırım Müslümanları Kurultayı toplandı.

Kırım Haber Ajansı'nın haberine göre, toplantıdan sonra açıklama yapan Rusya ile ortaklık içindeki Kırım Müftüsü Yardımcısı Ayder İsmailov, Kırım Müslümanları Kurultayı’nda Kırım Tatar Konseyi oluşturma kararı alındığını bildirirken, şu ifadeleri kullandı: “Kırım Tatarları ve yönetim arasındaki ilişkilerin kalitesini artırmak için Kırım Tatar halkının danışma konseyi kuruldu.” Söz konusu oluşuma, Rusya'ya bağlı olmayan Kırım Tatarları tarafından şiddetle karşı çıkılıyor.

Konseyin 15 kişiden oluşacağı, başında ise yönetimle birlikte çalışan Kırım Müftüsü Emirali Ablayev’in olacağı bildirildi. Bilindiği gibi Kırım Müftülüğü, Rusya Kırım’ı ilhak ettikten sonra, eylemleri Kırım Tatar Milli Meclisi’yle koordine etmekten vazgeçip, Rusya ile iş birliği yapmaya başlayarak Rus kanunlarına göre tescillendi.

Rusya elindeki Kırım’da, Rusya bağlantılı Kırım Müftüsü Emirali Ablayev ile Rus yanlısı tutumuyla bilinen “Ukrayna Kahramanı” unvanına sahip Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi Fahri Başkanı Fevzi Yakubov, Kırım Tatarlarını Rusya başkanlık seçimlerine katılmaya çağırmıştı. Bu isimler Kırım Tatarları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Şubat 2018 Pazar 17:22

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Nisan 2019