Rus uzman: Türkiye küresel düzeni bozdu!

Rus siyasi uzman Stanislav Hatuntsev, S-400 sistemlerinin Ankara’ya satış kontratının ABD ve NATO için genel olarak hassas bir durum oluşturduğunu söyledi.

14 Eylül 2017 Perşembe 10:26
Rus uzman: Türkiye küresel düzeni bozdu!

Sputnik’e konuşan Hatuntsev, “Amerikalılar, S-400 sistemlerinin satış kontratının, Türkiye’yi NATO’nun ‘menzilinden’ çıkardığını düşünüyor. Eğer NATO birleşik füze savunma sistemi kuracak olursa Türkiye bu sistemden kesinlikle çıkar ve ‘Puzzle’lar’ dizilemez. Türkiye’nin bu sistemin içinde yer almaması, NATO’nun geneli için hassas bir konu olacak.

"TÜRKİYE'NİN BUNU YAPABİLECEĞİNE İNANMADILAR"

Amerikalılar muhtemelen Türkiye’nin Rusya ile S-400 sistemleri satış kontratı imzalayabileceğine inanmadılar, çünkü önlerinde birçok engel vardı. Öte yandan gerçekçi, kendilerini hiç kimsenin bırakamayacağından emin birileri olarak Amerikalılar herhalde Türkiye’nin de gidecek bir yeri olmadığını düşündü.

"TÜRKİYE ABD'NİN SÖZÜNÜ DİNLEMİYOR"

Fakat her şey farklı gelişti. Şimdi Ankara, eskiden olduğu kadar ABD’nin sözünü dinlemiyor. Ayrıca konunun ticari tarafı da var, eğer Türkiye Amerikan silahı alıyorsa ABD’ye, Rus silahı alıyorsa Rusya’ya para ödüyor. Bu da unutulmaması gereken çok önemli bir açı, ABD’nin silah ticaretinin kapsadığı kollardan biri tümüyle devre dışı kalıyor” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi: 14 Eylül 2017 Perşembe 10:26

YORUM YAZ

  • Ozan BOzan B6 ay önce
    Sen yapsaydin tutanmi vardi? 15 you oncesine kadar sadece kirikkale tabancalarina mermi uretiyorduk, Erdoganin elinde sihirli degnekmi var, zamanla hepsi olacak insallah, aritmetik denklemde senin gibiler azaldikca!!!!!!! Zira henuz mantik nakli yapilamiyor, daha da kotusu nankorluge ilacta bulunamadi...

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018