Rus uzman: Çok ciddi bir hareketlenme var

Rus uzman Yarulin, Moskova ve Ankara arasındaki diyaloğun, Ortadoğu'nun sorunlarının çözülmesinde önemli rolü olabileceğini belirtti.

15 Kasım 2017 Çarşamba 02:35
Rus uzman: Çok ciddi bir hareketlenme var

Rusya merkezli Pasifik Ulusal Üniversitesi öğretim görevlisi Profesör İldus Yarulin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'nın Soçi kentinde dün yaptıkları görüşmeleri değerlendirdi.

"GÜÇ DAĞILIMINDA CİDDİ DEĞİŞİKLİKLER VAR"

Ortadoğu'daki güç dağılımında gözle görülebilir değişiklikler olduğuna dikkat çeken Yarulin, Moskova'nın bölgede artan rolünün yanı sıra, bölgenin diğer aktörlerinin rolüne vurgu yaptı.

"İŞLER DEĞİŞİYOR, BÖLGE ÇOK AKTİF BİR ŞEKİLDE HAREKETLENDİ"

Yarulin, "Suriye çözüm sürecinin yanı sıra bölgede, Libya, Lübnan, Irak'taki istikrarsızlık gibi diğer pek çok sorun kalmaya devam ediyor. Özellikle bu noktada Rusya ve Türkiye'nin bu konuların çözümündeki işbirliği çok önemli olabilir. Zamanında Rusya bu sürece katılmıştı, Türkiye de katılmıştı, fakat o kadar da güçlü bir aktör değildi, zira pek çok konuda ABD ağır basıyordu. Fakat şimdi durum değişiyor, Ortadoğu çok aktif bir şekilde hareketlendi.

"YENİ BİR GRUP OLUŞTU, ABD BİR PARÇA YOLUNU KAYBETTİ"

Ortadoğu'da belirleyici rolde olacak ciddi aktörlerden yeni bir grubun oluştuğunu düşünüyorum. Zira Amerikalılar orada bir parça ‘yolunu kaybetti', Avrupa ülkeleriyse aktif katılımcı olarak hiç görünmüyor.

"RUSYA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ TÜM SIKINTILAR ÇÖZÜLDÜ"

İran, bilakis, çok aktif bir şekilde çalışıyor. Ayrıca şu anda Rusya ile Türkiye arasında tüm sıkıntıların çözülmüş olduğu iyi ilişkilerin gelişmesinin, bana göre Ortadoğu'daki birçok sorunun çözümü için olumlu bir hava oluştuğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 02:35
 • ArmnArmn3 gün önce
  Ülkeler arasındaki ilişkilerde duygular değil akıl önde olmalı. Her şey halloldu derken ne söylediğinizi kulağınız duyuyor mu..Yarın da tam zıttı ifade kullanırsınız siz..Biraz basiret...
 • GeceGece4 gün önce
  Rusya ya güvenmek...yılanla yataga girmekten daha tehlikelidir....ABD şeytandır Rusya yavrusu guvenmemek gerek....
 • AvrasyaAsyaAvrasyaAsya4 gün önce
  Dünyanın en iyi siyasetçisi Erdoğan ve en iyi devlet adamı Putin ortadoğu ve Dünya için büyük şans.
 • Turgay OsmanliTurgay Osmanli4 gün önce
  Müslüman uyanık kalacak arkadaş. Şu görünen oyunların hepsi de ülkemize karşı yapılan projelerdir. En son elimizde İslam ordusu kozu kalmıştı. Bakın o ordu yapılanması ortaya çıktıktan sonra neler oldu bir hatırlayalım. Katar sorunu, Suudi Arabistan ve Lübnan'ı parçalama hareketi, İran'ı savaşın eşiğine getirmeleri BAE Yemen'e müdahalesi Barzani'nin saf dışı bırakılması artarak başka müslüman ülkelerine bu ateşi sıçratarak oluşacak bir islam ordusunu dağıtmanın senaryosudur bütün bunlar. Sonunda bu kefere ordusu 100 yıl sonra Çanakkale'nin rövanşı için toptan karşımıza çıkacaklardır. Korkumuz yok Allaha şükür yeter ki içeride muhalefet ayağıyla parçalanıp zayıf düşmeyelim.
 • necmettinnecmettin4 gün önce
  Usame ney onu anlamadım,???
 • HamzaHamza4 gün önce
  Allah zalimlerin yaptıklarından haberdardır kahhar ismiyle kahreylesin müslümanların kanı oluk oluk akiyo...YarabbiHalidbinVvelidlerini fatihlerini Selahaddin ayyubilerini usamelerini hattab larini samillerini dinine yardımcı olarak gönder bizde yok öle iman demek ki bizleri affeyle bize önder gönder mazlumların ahi kalmasın yerinde İzzet ve şeref sahibi olan İslam yeryüzüne sizin kılıçların gölgesinde tekrardan hakim olsun insaallah
 • AlpAlp4 gün önce
  Amin , inşallah ortadoğu huzur bulur.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.11.2017