THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Rus iş adamları Türkiye'den vazgeçemiyor

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmeye başlamasıyla, BTSO tarafından gıda ve tekstil sektöründe nisan ayından bu yana gerçekleştirilen alım heyeti organizasyonları kapsamında Bursa'ya gelen 114 Rus iş adamı, çeşitli düzeylerde ticari bağlantılar gerçekleştirdi.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 11:44
Rus iş adamları Türkiye'den vazgeçemiyor

BTSO'nun, Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) projesi kapsamında 19-24 Nisan'da düzenlediği gıda alım heyeti organizasyonuna 10, 10-14 Mayıs'taki tekstil alım heyeti organizasyonuna ise 104 Rus iş adamı katıldı ve Bursalı firmaların temsilcileriyle ikili iş görüşmelerinde bulundu.

Rusya'nın Ufa kentinden gelen Mir Textile firmasının yöneticisi Kristina Kvachadze, etkinliğin oldukça başarılı planlandığını söyledi.

Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi durumun düzelmesinin iş dünyası temsilcileri olarak kendilerini çokmutlu ettiğini belirten Kvachadze, "Bursa tekstilinin hem fiyatı hem dekalitesi çok iyi. İki ülke arasında yaşanan siyasi kriz döneminde de firmalarımız Türkiye ile ticaretlerinedevam ettiler. Şu an bizler de bu etkinliklerle yeni iş birliklerine imza atmayı hedefliyoruz. Daha öncegörüştüğümüz bazı firmalara siparişlerimizi verdik. Yeni iş birlikleri için de görüşmeler gerçekleştirdik.İlerleyen zamanda bu firmalarla da iş birliği yapmayı amaçlıyoruz." dedi.

Kvachadze, Rusya'da tatil denilince ilk akla gelen ülkenin Türkiye olduğuna işaret ederek,Türkiye'yi sadece iş için değil güzel vakit geçirmek için de tercih ettiklerini dile getirdi.

"İş birliğimizi sürdüreceğiz"

Moskova'dan gelen Natalya Grigoruk da Türk tekstil ürünlerinin kalitesini ispatladığına dikkati çekti.

Türk tekstil ürünlerinin Rusya'daki itibarının hiçbir şekildezedelenmediğini ifade eden Grigoruk, tekstil sektöründe Bursa ile iş birliğini sürdüreceklerini söyledi.

Grigoruk, Bursa'nın tekstil sektöründe dünyanın lider kentlerinden biri konumunda olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Özgün tasarımlara sahip yüksek kaliteli ürünleri cazip fiyatlarla satın alabiliyorolmamız, bu organizasyonda yer almamızdaki sebeplerin başında geliyor. Burada hem işortaklarımızla görüşmeler gerçekleştirdik hem de yeni firmalarla tanışma fırsatı yakaladık. Politik olarak iki ülke arasında dönem dönem sorunlar yaşansa da Rusya'da Türk malına olan güven sürüyor.Bu yüzden buradaki firmalarla iş birliklerimizi sürdüreceğiz."

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 11:44

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü