Ruhani lider konuştu: Buda olsaydı Müslümanlara...

Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama Arakanlı Müslümanlara yönelik, Myanmar’ın budist yönetimi tarafından yürütülen soykırım kampanyasına ilişkin ilk kez konuştu.

12 Eylül 2017 Salı 09:50
Ruhani lider konuştu: Buda olsaydı Müslümanlara...

Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik yürütülen yavaşlatılmış soykırıma ilişkin ilk kez konuştu. Son üç haftada yüzbinlerce Müslümanın Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldığı krize ilişkin açıklamalarda bulunan Dalay Lama, Myanmar ordusunun şiddet eylemlerine “Buda olsa Arakanlı Müslümanlara yardım ederdi” diyerek tepki gösterdi. Dalay Lama ayrıca Myanmar’ın Nobel barış ödüllü sivil lideri Suu Çii’ye de bir mektup yazdı. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin de Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerini, “etnik temizlik örneği” olarak adlandırdı. Yüksek Komiser Zeyd Raad El Hüseyin “Arakan’da durum, etnik temizliğe ilişkin bir ders kitabı örneği gibi görünüyor” açıklamasını yaptı. BM 3 hafta kadar bir sürede 313 bin Arakanlı’nın Bangladeş’e sığındığını açıkladı. Öte yandan Myanmar yönetimi Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu’nun 9 Ekim’e kadar ilan etiği tek taraflı ateşkesi reddetti.

İLK KEZ KONUŞTU

Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama, Arakan’da yaşanan ve soykırıma varan şiddet olaylarına ilişkin ilk kez medyanın sorularını cevapladı. Dalay Lama, Myanmar’ın budist yönetimine seslenerek, “Müslümanları rahatsız eden bu insanlar Buda’yı hatırlamalı. O kesinlikle çaresiz Müslümanlara yardım ederdi. Bunu hala hissediyorum, çok üzücü” değerlendirmesinde bulundu. Dalay Lama ayrıca Myanmar’ın Nobel barış ödüllü sivil lideri Suu Çii’ye yazdığı mektupta ise “Bana yöneltilen sorular, birçok insanın Budist bir ülke olarak anılan Myanmar’da Müslümanlara yaşatılanların çözümü konusundaki zorlukları gösteriyor. Size ve liderlerinize barış ve uzlaşma ruhuyla halk arasında dostça ilişkiler kurmaya çalışmanız için toplumun tüm kesimlerine ulaşmanız için çağrıda bulunuyorum” ifadelerini kullanarak Çii’ye sorumluluklarını hatırlattı. Lama, “Kardeş bir Budist ve Nobel ödül sahibi olarak bu kapanmayan yaraya kalıcı ve insani bir çözüm bulmak için size ve meslektaşlarınıza bir kez daha çağrıda bulunuyorum” diye yazdı. Dalay Lama, Nobel ödüllü Malala Yousafzai ve Başpiskopos Desmond Tutu’yu da müdahaleye çağırdı.

YARGISIZ İNFAZ YAPILIYOR

BM’den de Myanmar’da üç haftadır devam eden şiddet olaylarına ilişkin açıklama geldi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara karşı “açıkça orantısız” güç kullandığını ve BM’ye bölgede erişim izni verilmediğini vurgulayarak, “(Arakan’da) durum, etnik temizliğe ilişkin bir ders kitabı örneği gibi görünüyor” dedi. Dün başlayan BM İnsan Hakları Konseyinde yaptığı açılış konuşmasında Hüseyin, bölgedeki kaynakların BM’ye ilettiği birçok rapor ve uydu görüntülerine göre, Myanmar güvenlik güçleriyle yerel milislerin Müslümanların köylerini yaktıklarını ve yargısız infaz yaptıklarını belirtti. Hüseyin, kaçmaya çalışan köylülerin de öldürüldüklerinin tespit edildiğini söyledi. Myanmar’ın BM tetkikçilerine Arakan’da inceleme yapmasına engel olduğunu belirten Hüseyin, Myanmar hükümetine, ülkenin BM denetimine açılması çağrısında bulundu. Hüseyin, Myanmar hükümetini “mevcut zalim askeri operasyonunu” sonlandırma ve Rohinya halkına karşı ayrımcılığa son vermeye çağırdı. BM 3 hafta kadar bir sürede 313 bin Arakanlı Müslümanın Bangladeş’e sığındığını açıkladı.

ATEŞKESİ REDDETTİ

Myanmar hükümeti, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) tarafından Arakan eyaletinde ilan edilen tek taraflı ateşkesi reddederek, ‘teröristlerle’ iş birliği yapmayacaklarını duyurdu. ARSA, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (Arsa) saldırgan askeri operasyonlara yönelik geçici ateşkes ilan ediyor” denildi. Etnik ve dini geçmişine bakılmaksızın krizden etkilenen tüm kurbanlara insani yardım yapılması çağrısında bulunan ARSA, ateşkesin 9 Ekim’e kadar süreceğini belirtti. Fakat Myanmar hükümeti, kendilerine ‘insani molaya karşılık vermeleri’ talebinde bulunan ARSA’nın tek taraflı ateşkesini reddetti.

Türkiye olağanüstü cömert

BM İnsani İşleri Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Leonard Doyle, BM’nin Arakan’a erişim izni olmadığını dolayısıyla hareket kabiliyetlerinin bulunmadığını söyledi. Doyle, Türkiye’nin Arakan’daki insani yardım kampanyalarına da değinerek şunları kaydetti: “Bence dünyanın bir şeyi bilmesi gerekiyor: Türkiye geleneksel olarak insani konularda olağanüstü cömert bir ülke. Bugünlerde zaten Suriye ve diğer savaşlardan kaçarak kendisine sığınan insanlara muazzam bir cömertlik gösteriyor. Burada da (Arakan) Türk insanının başka bir cömertliğini görüyoruz. Bence bunun dünyada eşi, benzeri yok.”

Ölüm kol geziyor

Bangladeş’e sığınan 313 bin Arakanlı, kamplarda hastalıklarla boğuşuyor. Temiz içme suyunun olmadığı kamp koşularında beslenme yetersizliği çeken Arakanlı çocuklar yaşam mücadelesi veriyor.

Haber Tarihi: 12 Eylül 2017 Salı 09:50

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü