Rönesans'tan Hilltown AVM'ye 250 milyon avroluk yatırım!

Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özgümüş, Hilltown alışveriş merkezine 250 milyon avroluk yatırım yaptıklarını açıkladı.

27 Ekim Cuma günü hizmete girecek Hilltown AVM İstanbul Küçükyalı'da hayata geçirildi. Rönesans Gayrimenkul'ün 250 milyon avroluk yatırımla hayata geçirdiği AVM için Özgümüş "Ülkemiz adına da, bizim adımıza da ciddi sıkıntılar olan bir dönemde olmadığımız kanaatindeyim." dedi.

Anadolu Yakasının yeni cazibe merkezi olacağını vurgulayan Özgümüş AVM'nin sahip olduğu marka karması, Adalar manzarasına karşı konumlanan restoranları, alışveriş caddeleri, neoklasik mimari yapısı, lokasyonu ve geniş eğlence alanlarına dikkat çekti.Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özgümüş

AVM alanının Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 49 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle aldıklarını aktaran Özgümüş, "Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün arsası olduğu için oradaki kiracıların çıkma süresi, izinlerin alınması, projenin hazırlanması, ulaşım onayları yaklaşık 3,5-4 yıl işin o kısmı... 3 yıl da inşaat aşaması sürdü." dedi.

AVM'de 10 bin metrekarelik kiralanabilir ofis alanı olduğunu hatırlatan Özgümüş ofislerin ocak ayında tamamlanacağını açıkladı. Özgümüş "Antalya ve Bursa'da arsalarımız var. Bu iki şehir radarımızda. Ömrünü tamamlamış AVM'leri satın alıp onları güncel projeler haline getirmek de bizim için bir yol... AVM'lerde de kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Butik değil ama insanın doğasına daha uygun AVM'ler yapıyoruz. Türkiye’de AVM olacak her nokta bizim radarımızda. Kozyatağı Carrefour'la da ilgileniyoruz ama ilgilenmek, alıp yapacağız anlamını taşımıyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisinin ciddi bir sıkıntı içinde olduğunu düşünmediğini ifade eden Özgümüş, şunları kaydetti:
"Bir miktar düşüş olabilir ama perakendecilerle sohbet ettiğimizde bazen işlerin düştüğünü söyleseler de bazı noktalarda gayet iyi seviyedeler. Dolayısıyla doğru bir yatırım yaptığınız zaman karşılığını alıyorsunuz. Herkes daha seçici ama alışveriş de ediyor, yatırım da yapıyor. Biz de o bakımdan kesinlikle durmuş değiliz sadece imkanları ve olanakları biraz daha dikkatlice analiz ediyoruz. Ülkemiz adına da, bizim adımıza da ciddi sıkıntılar olan bir dönemde olmadığımız kanaatindeyim. Regülasyon için doğru bir dönemdeyiz."

"İlk defa açık alanı bu denli fazla bir AVM yaptık"

Hilltown projesini 27 Ekim'de açacaklarını ifade eden Rönesans Gayrimenkul Genel Müdürü Hasan Şimşek, "İlk defa açık alanı bu denli fazla bir AVM yaptık. Yeme içme alanlarına daha fazla yer verdik." dedi.

Hilltown AVM'de açık ve kapalı alanların entegre edildiğini söyleyen Şimşek, "Cadde ve sokaklarıyla insanların sosyalleşeceği, rahatça vakit geçireceği bir alan oluşturduk. Yeme içme ve eğlence alanları ile dikkati çeken bir proje yaptık.

Hilltown, İstanbul’da insanlara farklı deneyimler sunan keyifli bir nokta olacak." diye konuştu. Ayrıca AVM'de 200 mağazanın yüzde 96'sının kiralandığını bildirdi.

2020’ye kadar 1,5 milyar avroluk yatırım hedefleri bulunduğunu ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

"AVM'nin 13 milyon ziyaretçi sayısıyla başlamasını, devamında artmasını bekliyoruz. Bu bina Türkiye’de diğer yatırımcıları da etkileyecek ve AVM'ler hakkındaki fikirleri değiştirebilecek bir bina. Trafik ciddi problem olduğu için kimse 10-15 kilometre gitmek istemiyor. Herkes kendi semtindeki AVM’ye gitmek istiyor. O yüzden her semtin birkaç tane AVM'si olmaya başladı. Müşteriler de aslında bunu istiyor, kendi bölgesindeki bir AVM’ye gitmeyi tercih ediyor."

Çocuklar için bin 600 metrekare açık oyun alanı

Adını küçük bir şehri andırması sonucunda alan Hilltown AVM'nin konsept mimarisi Amerikalı mimarlık ofisi Elkus Manfredi Architects imzası taşıyor.
Hilltown AVM'de, 63 bin metrekare kiralanabilir alanı ve yaklaşık 2 bin metrekare eğlence alanı, 9 sinema salonu, 40 cafe/restoran, 200 mağaza, 2 bin 400 araçlık otopark bulunuyor.

AVM konum olarak Küçükyalı metrosuna 250 metre mesafede yer alıyor.