Romanlar referandum kararını açıkladı!

Edirne'de, Roman sivil toplum kuruluşları tarafından "Edirne Roman Dernekleri Evet İnisiyatifi Platformu" kuruldu. ROMDEF Başkanı Güyümgüler,"Platform olarak biz 16 Nisan'daki referandumda 'evet' diyeceğiz" dedi.

20 Mart 2017 Pazartesi 16:15
Romanlar referandum kararını açıkladı!

Edirne Roman Dernekleri Federasyonu (ROMDEF), Balkan Roman Birliği (BAROM) ve Edirne Romanlar Derneği (EDROM) öncülüğünde "Edirne Roman Dernekleri Evet İnisiyatifi Platformu" kuruldu. ROMDEF Başkanı Erdem Güyümgüler, gazetecilere yaptığı açıklamada, 16 Nisan’daki halk oylamasında "evet" diyeceklerini belirterek, platformla "evet" kampanyası yürüteceklerini söyledi. Güyümgüler, AK Parti hükümeti dönemlerinde Romanların toplumsal statüsünde önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti.

Edirne’deki birçok Roman derneğinin platformda yer aldığını belirten Güyümgüler, "Edirne merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren toplam 25 Roman Derneği olarak 'Edirne Roman Dernekleri Evet İnisiyatifi Platformu' kurduk. Edirne’de oluşturduğumuz bu platform olarak biz 16 Nisan’daki referandumda 'evet' diyeceğiz" dedi. Platformun, Anayasa değişikliği paketini Roman vatandaşlara ayrıntılı şekilde anlatacağının altını çizen Güyümgüler, şöyle devam etti:

"Referandum sürecinde bu kapsamda özellikle belirlediğimiz bölgelerde bilgilendirme toplantıları yapacağız. 6 büyük toplantı yapmayı planlıyoruz. Trakya bazında da toplantılarımız olacak. Roman vatandaşlarımızın yaşadığı bölgeleri ziyaret edip, süreçle ilgili bilgiler vereceğiz. Ayrıca önerilen değişiklikle ilgili bilgilendirici el broşürleri bastırıp dağıtacağız."Son 15 yılda Romanlara yönelik alınan kararlardan ve gelişmelerden dolayı "evet" dediklerini ifade eden Güyümgüler konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İskan Kanunu'nun dördüncü maddesinde, 'anarşistler, casuslar, göçebe Çingeneler ülkeye alınmaz' diyordu. Biz Çingenelerle ilgili bu kanun 2006 yılında değiştirildiği için 'evet' diyoruz. Roman mahallelerinde yaşayan Romanlara potansiyel suçlu gözüyle bakılması değiştiği için 'evet diyoruz'. Roman vatandaşlarımızın geçmiş dönemlere bakarak Ak Parti döneminde yaşadığı gelişmelerden dolayı 'evet' diyoruz. Roman vatandaşlar artık Hastane kapılarında rehin kalmadığı için 'evet' diyoruz. Romanlar için 2016-2021 strateji planlandığı ve bu devlet politikası haline geldiği için 'evet' diyoruz. Biz Roman toplumu olarak devlet kapılarında adam yerine konulduğumuz için 'evet' diyoruz. Reisimiz bize değer verdiği için onu çok seviyoruz ve bundan dolayı 'evet' diyoruz.’’

Haber Tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi 16:15

YORUM YAZ

 • EvtEvt1 yıl önce
  Evet
 • hercaihercai1 yıl önce
  Sayin Erdogan, Kuran'da bahsedilen '' Kimse kimseden ustun degildir, takva haric'' ayetinden yola cikarak Allah'in emrini yerine getirmistir. Tum irklari yaratan da Allahtir. Guzellikler de birlesmeden baslar.
 • Omer samilOmer samil1 yıl önce
  Mhp rumuzlu arkadas yazar birazdan ben romanim hayir diyorum diye :)
 • sukrusukru1 yıl önce
  Roman vatandaşlar sözkonusu ülke olunca gerisi teferruat diyen vatan ve bayrak sevgisini herşeyin üstünde tutan insanlardır.Kabahatler kanununu pek takmasalarda vatan bayrak sevgilerine diyecek yoktur.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018