Riyad’la stratejik işbirliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerini ziyareti çerçevesinde Katar'a geçti. Erdoğan, Katar'a geçmeden önce Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Kralı Selman bin Abdülaziz tarafından karşılandı. Heyetler arası görüşmelerde, iki ülke arasında çeşitli alanlarda stratejik işbirliği yapılması masaya yatırıldı.

15 Şubat 2017 Çarşamba 08:21
Riyad’la stratejik işbirliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki temaslarının ardından özel uçak “TUR” ile Körfez ülkeleri ziyaretinin son durağı olan Katar'ın başkenti Doha'ya geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Kral Selman Askeri Hava Üssü'nden Riyad Emiri Faysal Bin Bender, Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer ile büyükelçilik yetkilileri uğurladı.

BAKANLAR DA RESMİ HEYETTE


Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Doha'ya geçti.

KRAL HAVAALANINDA KARŞILADI

Cumhurbaşkanı, Katar'a geçmeden önce dün, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da temaslarda bulundu. Riyad Kral Selman Askeri Hava Üssü'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Riyad Emiri Faysal bin Bender bin Abdülaziz, Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer ve diğer yetkililer karşıladı.

MİSAFİR SARAYI'NDA KONAKLADI


Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden heyette, eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Millî Savunma Bakanı Fikri Işık ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da hazır bulundu. Karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, konaklayacağı Kral Suud Misafir Sarayı'na hareket etti.

YEMAME SARAYI'NDA RESMİ TÖREN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, için dün de resmi karşılama töreni düzenlendi. Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz tarafından karşılandı. Bahreyn'deki temaslarını tamamlayarak Körfez ülkeleri ziyaretinin ikinci durağı olan Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Erdoğan, Kral Selman tarafından resmi törenle karşılandı. Yemame Sarayı'nda gerçekleşen resmi tören sonrasında Kral Selman tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna verilen öğle yemeğine geçildi.

ERDOĞAN ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Yemame Sarayı'nda, Kral Abdülaziz tarafından Erdoğan ve beraberindeki heyete öğle yemeği verildi. Erdoğan, yemeğin ardından iki ülke arasındaki heyetler arası görüşmelere iştirak etti. Heyetler arası görüşmelerde, iki ülke arasında çeşitli alanlarda stratejik işbirliği yapılması masaya yatırıldı.

Orgeneral Akar, Suudi mevkidaşı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Suudi Arabistan'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdul Rahman Bin Saleh AL-Bunyan ile ikili askeri ilişkiler kapsamında bir görüşme gerçekleştirdi.

Ulusal Müze'ye ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Suudi Arabistan'daki temasları kapsamında başkent Riyad'daki Ulusal Müze'yi ziyaret etti. Riyad'da yer alan müzede, Riyad şehri ve çevresinden toplanmış tarihi eserler, el yazmaları, belgeler 8 ayrı salonda sergileniyor. Eserler arasında, İslâm medeniyetine ait önemli eserler, arkeolojik bulgular, kitaplar ve dokümanlar bulunuyor. Emine Erdoğan, müzedeki eserler hakkında bilgi aldı ve eserlerin uzun süre yakından inceledi.


(Yeni Şafak)
Haber Tarihi: 15 Şubat 2017 Çarşamba 08:21

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü