Referandum iptal edilebilir mi?

AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel, mühürsüz oy tartışmalarına ilişkin açıklamada bulunarak “CHP’nin müracaatlarının önünde bir engel yok. Arada 1 milyon 300 bin oy farkı var. Bunun kapanması ya da seçimin iptal noktasına gitmesi mümkün değildir. Bunu ancak rüyalarında görürler. İtirazlardan da bir sonuç alınamayacağını düşünüyorum.” dedi.

19 Nisan 2017 Çarşamba 07:35
Referandum iptal edilebilir mi?

Referandum sonrası ‘mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na ( YSK) AK Parti adına başvuruda bulunan AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel, açıklamalarda bulundu.

SEÇMEN İRADESİ:

Seçim günü sabah saatlerinde ‘Tercih’ mührü yerine, bazı yerlerde ‘Evet’ mührünün kullanıldığına dair teşkilatlarımızdan mesajlar geldi. Reyhanlı, Elazığ, Edirne’de, Ankara’da bile oldu. Talebimiz üzerine YSK’dan ‘Evet’ mührünün de geçerli olacağına dair karar çıktı. İlerleyen saatlerde ise bu kez mühürsüz oy pusulalarının olduğuna dair yoğun bildirimler tarafımıza ulaştı. Vatandaşlar sabah saatlerinde kalkıp iradelerini yansıtmak için oylarını kullanmış. Seçim kurulları ve Yüksek Seçim Kurulu’nun bu oylara sahip çıkması lazımdı. Sandık kurullarındaki görevlinin hatasının (oy pusulalarının mühürlenmemesi) seçmen iradesini gasp etmemesi için YSK’ya müracaat ettik.

SAYGISIZLIK OLACAKTI:

Müracaatımızı kurul tartıştı ve geçmiş dönemde alınan emsal kararları ışığında bu oyların geçerli sayılacağına karar verdi. Çünkü seçmen gerçek seçmen, oy pusulası da gerçek. Kullanılan mühür de gerçek. Bu durumda bu oyları geçersiz saymak seçmen iradesine saygısızlık olacaktır. Bu nedenle YSK oyların geçerli sayılmasına karar verdi. Bu durumda ne kadar oy pusulası olduğunu belirlemek mümkün değildir. Kaldı ki bu pusulaların mühürleri sonradan da tamamlanmış olabilir.

ANAYASA YSK’YA YETKİ VERİYOR:

(Yasaya aykırı iddiası) Anayasa’nın 79. maddesi Yüksek Seçim Kurulu’na seçim ile ilgili her türlü kararı alma imkânı veriyor. YSK aynı zamanda bir yargı organıdır. Yani seçim yargısı vazifesi vardır. Aynı zamanda Anayasa’da yeni yasama bölümünde düzenlenmiştir. Bu nedenle de düzenleyici işlemler yapma ve karar alma yetkisi de var. Benim seçme hakkımdan alınıyorsa YSK ‘Vay yasada böyle’ diye bu oyların geçersiz sayılmasına karar veremezdi.

İTİRAZLARDAN BİR SONUÇ ÇIKMAZ

(İtirazlar, iptal istemi) Biliyorsunuz seçim yargısının üzerinde Anayasa Mahkemesi ya da uluslararası bir yargı kurumunun denetim yapması mümkün değildir, ilk ve son yargı yeri YSK’dır. Tabii CHP’nin müracaatlarının önünde bir engel yok. Arada 1 milyon 300 bin oy farkı var. Bunun kapanması ya da seçimin iptal noktasına gitmesi mümkün değildir. Bunu ancak rüyalarında görürler. İtirazlardan da bir sonuç alınamayacağını düşünüyorum.

Haber Tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba 07:35

YORUM YAZ

 • Avini Avini 11 ay önce
  Bu CHP zihniyeti her harikulade. Karın agrısıdır / Türkiye cumhuriyet'iCHP'yi sevmiyor kardeşimya
 • yanlız kurtyanlız kurt11 ay önce
  Bundan korkarlar.....İkinci seçim olsa fark dahada açılır.......
 • Cemal SeckinCemal Seckin11 ay önce
  BU CHP BUGÜN E KADAR HANGİ HAYIRLİ İSE İTIRAZ ETMEDİKİ ŞEÇİME ETMESİN HAVANDA ŞU DÖVÜYOR BUGÜNE KADAR MİLLETİ ABDAL SANDILAR AMA HER HAKSIZ ITİRRAZLARINDA KENDİLERİNİN APTAL OLDUKLARI VE HATTA YALCI DURUMA DÜŞTÜKLERİNİ KENDILERINDEN BAŞKAHERKES GÖRDÜ BİLİYOR ÖMÜRLERİ YETTİKCE İTİRAZ ETSİNLER BAKALIM.
 • ŞanlıurfaŞanlıurfa11 ay önce
  Oylarımızı kimse geçersiz kılamaz.
 • onderonder11 ay önce
  iptal etme gibi bir olasılık olamaz oyumun arkasın duracagım.bir iki cabulcunun eline oyumu teslim edemem.iptal olma düsüncesi bile olmamalı.
 • hay bin gunduzhay bin gunduz11 ay önce
  hayalleri yıkılan bir avuç mandacı! "Manda ve himaye kabul edilemez"! ilkesine aykırı gidip bizi avrupa bilmem ne hakları mahkemesine şikayet edeceklermiş, vay hainler vay, vay allah'tan korkmazlar vay... o abilerinizin bir sözü var iyi bilirsiniz "game over" yani "oyun bitti" ne kadar çabalsanız da faydası yok
 • isüzgenisüzgen11 ay önce
  dikkat seçime şaibe fwetö ab agit chp tezgahı önceden hazırlanmış sandıkdakilerde dahil kasıtlı mühürlenmemiş ysk gerekli cezalandırmayı yapsın vatandaşın suçu yok oyları geçerlidir
 • HayyamHayyam11 ay önce
  Çok şaibeli bir seçim. Kabul edilemez.
 • Nuri ÇATALÇAMNuri ÇATALÇAM11 ay önce
  27 yıllık memurum en az 7 kez sandık başkanlığı yaptım hiç sorun çıkmadı. 2 dönem önceki seçim de yine başvurdum seçmen üye yazmışlar. sabah sandığa gittim başkana dedim nerde memursunuz el cevap ben öğrenciyimhiç sandık görevi var mı yok annem de karşı odada sandık başkanı dedi memur üye bana hiç sorma ben adliyede ticari taksi şoförüyüm dedi ben işi ele aldım. Sorunsuz birinci olarak bitirdik. yine aynı Memurlar dururken sandık başkanı ve memur üye eş dost vs vs tabiki memurlar da var lakin istisnalarda çok oluyor. işi beceremeyen sandık görevlileri için kara liste olsun görev verilmesin
 • Cemal SenCemal Sen11 ay önce
  Daha cok dusunursunuz o secimlerin saibeli oldugu gun gibi ortada Yasa senim secmen hakkindan da once gelir cunki yasalar zaten bunu dusunmustur yasaya aykiri hareket edemezsin yasa yi canin istedigine gore hareket ettiremezsin bu boyledir #akit
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018