'Rakka operasyonunda YPG kesin olacak'

DEAŞ'a karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik-Ortak Görev Gücü Sözcüsü Albay John. L. Dorrian, Rakka operasyonuna YPG'nin kesin olarak katılacağını söyledi.

16 Mart 2017 Perşembe 09:33
'Rakka operasyonunda YPG kesin olacak'

ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısına video konferans yöntemi ile katılan Dorrian, "Rakka operasyonunda Kürtlerin varlığını öngörüyor musunuz, şu aşamada Türklerin bu kampanyaya bir katılımı söz konusu mu?" sorusuna verdiği yanıtta, "Rakka'nın kurtarılmasında Kürtlerin katılıp katılmayacağı konusunda, evet belli bir düzeyde katılmalarını öngörüyoruz. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ve Suriye Arap Koalisyonu birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Rakka operasyonuna katılan güçlerin yüzde 75'i Suriyeli Araplar. Bu da bölgenin demografik yapısının bir yansıması. Ayrıca bunun içinde Kürtler, Hıristiyanlar ve başkaları da var" dedi.

Dorrian, sorunun "Türkler de bir rol oynamak istiyorlar, kaç asker katılabilir" diye yenilenmesi üzerine "Türkiye'nin oynayacağı rol konusunda, haftalardır hatta aylardır açıklıkla söyledik, Kuzey Suriye'de DAEŞ'i yenmek için Türklerin bir rol oynamasına açığız. Bu rolün ne olacağı, olup olmayacağı konusunda henüz bir anlaşmaya varmış değiliz. Ama askeri ve diplomatik kanallardan Türkiye ile her gün görüşüyoruz. Bu çalışmaların sonunda durum belli olacak" dedi.

Haber Tarihi: 16 Mart 2017 Perşembe 09:33

YORUM YAZ

  • kemalkemal1 yıl önce
    Desene Ypg ve pyd leşi görmediğimiz gün olmayacak.
  • OKCUOKCU1 yıl önce
    Albay John. L. Dorrian denen gerzek,sen askermisin yoksa terroristmisin?İş tuttuğun adamlarları biliyormusun,rahberi karğa olanın burnu ....tan kurtulmazmış,zaten ortalık tüm ABD b......* ile kaplanmış vaziyette.Gerzek,PYD ile tümden .....a gömüleceksin,gebereceksin.PYD'yi çok seviryorsan münasip olanlara ..
  • AbdullahAbdullah1 yıl önce
    Amerika Kurdistanı kurarsa orada bütün dünya hemen ertesi gün tanır ve devlet statüsüne girer PKK. Artık terör örgütüyle masaya oturmam diyemeyiz çünkü karşımızda devlet olacak bu sefer. İncirliği de oraya taşırlar, kimse dokunamaz onlara. Çok yanlış dış politika izledik. Allah sonumuz hayır etsin.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018