Putin’in koltuğuna aday

Rusya’da 18 Mart 2018’de yapılacak seçimlerde Putin’e rakip olduğunu açıklayan Müslüman gazeteci Aina Gamzatova’nın 300 bin imza toplaması gerek.

03 Ocak 2018 Çarşamba 03:45
Putin’in koltuğuna aday

Rusya’da Mart ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Vladimir Putin’in rakipleri belli oluyor. Son olarak Müslüman gazeteci Aina Gamzatova, merkezi seçim komitesine evraklarını götürerek adaylığını açıkladı. Rusya’ya bağlı özerk bir devlet olan Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki yerel bir girişim tarafından başkan adayı olarak gösterilen Gamzatova, seçimlerde bağımsız aday olarak yarışacak. Ancak 46 yaşındaki gazetecinin seçimlere katılabilmek için öncelikle Rusya’nın her bölgesinden toplam 300 bin imza toplayabilmesi gerekiyor.

Dağıstan Müftüsü’nün eşi olan Gamzatova, aynı zamanda eşinin danışmanlığını da yürütüyordu. Gamzatova son dönemde yaptığı hayır işleriyle de adından söz ettirmeyi de başarmıştı. Rusya’nın ilk Müslüman kadın başkan adayı, henüz detaylı seçim programını açıklamadı ancak seçim kampanyasını ulusal birlik ve bağlılık üzerine kurması bekleniyor. 18 Mart’ta sandık başına gidecek olan Rusya’da geçtiğimiz günlerde mevcut başkan Vladimir Putin de bağımsız aday olarak seçimlere gireceğini duyurmuştu. Daha önce ünlü televizyon sunucusu Ksenia Sobchak, vinç operatörü Natalya Lisitsina ve Rusya Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Zhirinovsky gibi isimler seçimlerde aday olduklarını duyurmuşlardı. Merkezi Seçim Komisyonu, 21 siyasi partinin ve 30 bağımsız politikacının seçimlere katılma niyetlerini açıkladıklarını belirtmişti.

Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 03:45

YORUM YAZ

  • KibariyeKibariye2 ay önce
    Ne kadar dar görüşlü insanlar var Dünyada, özellikle Türkiye de.Sizin bir yorum yapmadan önce biraz Russiyanin geografik etnik tarihini olursanız???? Russiyada çeşitli dini halklar mevcut.Budizm, Ortodoks, Katolik, müslüman, iudaizm, ....Sizde yoksa bir arkadaşin yazdığı gibi burada: hep Türkler Russiyada giderse ve hep Ruslar turizm den dolayı Türkiye ye gelirse o zaman ihtimal var diyenlere sesleniyorum.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018