Putin'den işadamlarına Davos esprisi

Rusya büyük ekonomik buhranını yaşarken ülkeden kimse Davos'a gitmedi. İşadamlarıyla buluşan Putin, buna değinerek espri yaptı.

22 Ocak 2016 Cuma 23:25
Putin'den işadamlarına Davos esprisi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldiği forumda, ekonomi yönetiminin tüm ağır toplarının hazır olduğunu görünce espri yaptı:

"Herkes burada. Kimin Davos’a kayak yapmaya gittiğini anlamadım! Eskiden giderlerdi. Şimdi gitmemişler. Anlaşılan bilete paraları yetmemiş, tasarruf etmişler. İyi etmişler, evde kalıp çalışmak lazım."

RUS EKONOMİSİ KARA GÜN YAŞIYOR

Perşembe günü Davos Ekonomik Forumu’na, Rusya adına Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina gidecekti. Ancak Rus Rublesinin "kara gün" yaşaması, bir günde yüzde 5 değer kaybetmesi, Amerikan Dolarının 85,9 ruble ile tüm zamanların rekorunu kırması hesapları değiştirdi.

Nabiullina, Putin’in deyimiyle "evde kaldı". Merkez Bankası yönetimini, kurdaki sert dalgalanmaya karşı önlem alması için acil toplantıya çağırdı. Hatta Merkez Bankası’nın Perşembe günü dolar satarak piyasaya müdahale ettiği haberleri medyaya yansıdı.

RUS EKONOMİSİ ŞAKA KALDIRACAK DURUMDA DEĞİL

Gerçekten de Rusya ekonomisindeki genel tablo "şaka kaldıracak" durumda değil.

2016 bütçesini ham petrol fiyatında ortalama 50 dolar hesabıyla yapan Rusya, Brent petrolünün varil fiyatının 27 dolara kadar inmesiyle zor günler yaşıyor. Üstelik Rus Ural petrolünün fiyatı yaklaşık 24 dolar ile daha da aşağı inmiş durumda.

EKONOMİ İÇİN FELAKET SENARYOSU

Rusya’nın bütçe gelirlerinin yaklaşık yüzde 45’i petrol ihracatından geliyor.

Farklı kaynaklara göre petrolün Rusya’da varil maliyeti ortalaması 16 ila 18 dolar arasında hesaplanıyor. Ancak piyasa fiyatının yıllık ortalamasının 25 dolar civarında olması demek, Rusya ekonomisi için "felaket senaryosu" olarak niteleniyor.

 

Haber Tarihi: 22 Ocak 2016 Cuma 23:25

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Aralık 2018