Putin'den flaş Çin açıklaması: Dünyanın en büyüğü olacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ekonomisinin önümüzdeki yıllarda dünyanın lideri olacağını belirtti.

11 Kasım 2017 Cumartesi 15:30
Putin'den flaş Çin açıklaması: Dünyanın en büyüğü olacak

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nin ardından konuşan Putin, zirve kapsamında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldiğini anlatarak, “Sayın Şi Cinping, bana Çin Komünist Partisi’nin son kurultayı ve Çin’in kısa vadedeki planları hakkında bilgi verdi. Bu bizim için çok önemli, çünkü Çin en büyük ticari ortağımız. Önümüzdeki yıllarda dünyada ilk sırayı alacak bu büyük ekonominin nasıl ve nereye ilerlediğini anlamak bizim için önemli” ifadelerini kullandı.

'ÇİN İLE ÖZELLİKLE NÜKLEER ENERJİ KONUSUNDA ÇOK SAYIDA PLANIMIZ VAR'

İki ülke arasındaki ticarette, mevcut hızın korunması durumunda, 100 milyar dolar olarak belirlenen seviyeye ilerleyen yıllarda ulaşılacaklarından emin olan Putin, “İlişkilerimizin hacmi çok büyük. Çin en büyük ticari partnerimiz. Düşüşten sonra bile ticaret 60 milyar dolardan fazla” dedi.

Çin lideri Şi Cinping ile düzenli görüştüğünü hatırlatan Rusya Devlet Başkanı, “Enerji, özellikle de nükleer enerji konusunda çok sayıda planımız var. Ülkelerimiz ayrıca uzay keşifleri, özellikle uzak uzayla ilgili çalışmalarda, havacılık ve helikopter yapımı alanlarında büyük işbirliği potansiyeline sahip” diye ekledi.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 15:30
  • KahrolRusyaÇinKahrolRusyaÇin2 ay önce
    Rusya ve Çin neyse de Amerikanın ne kötülüğünü gördük.Fetöyle PKK'yı üzerimize Rusya'yla Çin saldı.Afganistana İrağa,Libya'ya, Suriyeye onlar saldırdı.Yetmedi İranla Türkiyeye saldıracaklar.Bosna Hersek'te müslümanları Sırplara onlar teslim etti,Mavi Marmarada hayır gönüllüsü vatandaşlarımızı onlar katletti.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 23.01.2018