Poşetler artık paralı olacak

1 Ocak 2018'den itibaren naylon poşetler, kullanımı azaltma amacıyla 25 kuruş veya 50 kuruş gibi cüzi bir miktarla satılacak.

17 Eylül 2017 Pazar 03:07
Poşetler artık paralı olacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, naylon poşetlerin hem insan sağlığına hem de çevreye zararlı olduğunu belirterek, "Alışverişlerde file, kese kağıdı ve bez çantalar kullanılmalı." ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, naylon poşetlerin zararlarına değinerek, alınması gereken önlemlere işaret etti.

Naylon poşet kullanımının azaltılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, "Naylon poşet sağlığımızı ve ekosistemimizi olumsuz etkiliyor. Hem vatandaşımız kendi sağlığı için hem de ilgili bakanlıklar çevre kirliliğine karşı naylon poşet kullanımı konusunda tedbir almalı." değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, marketlerde ve mağazalarda naylon poşet kullanımının ulaştığı boyuta dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Naylon poşet ya da torbaların kansere neden olduğu uzun yıllardır biliniyor fakat kullanımı son yıllarda arttı. Ülkemiz Avrupa ülkeleri arasında kansere 2,3 avro ile en çok harcama yapan ilk 6 ülke içinde bulunuyor. Ülke çapında ciddi bir geri dönüşüm bilinci ve sistemi oluşturmak gerekiyor. Vatandaşımız pazar ve market alışverişlerinde artık file, kese kağıdı ve bez çantalar kullanmalı."

Çevreyi korumak amacıyla yapılan harcamalara da değinen Palandöken, "Her birey kendi sorumluluk bilinciyle hareket ederse doğayı korumak adına bu kadar harcama yapmak zorunda kalmayız." ifadesini kullandı.

Palandöken, marketlerde ve mağazalarda konuyla alınacak tedbirleri de anımsatarak, şunları kaydetti:

"Atık Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2018'den itibaren naylon poşetler marketlerde ve mağazalarda 25 kuruş veya 50 kuruş gibi cüzi bir miktarla satılacak. Gelişmiş ülkelerin çoğunda da bu şekilde uygulama mevcut. Kullanımı azaltmaya yönelik başka bir çözüm de bakanlıkların kamu spotu gibi yayınlarla naylon poşetin insan sağlığına ve doğaya verdiği zararları halka aktarmak olacaktır."

Haber Tarihi: 17 Eylül 2017 Pazar 03:07
 • AbdoAbdo3 gün önce
  25 kuruş ,50 kuruş ne kadarda ucuzmuş gibi konuşuyor. 5 kufus bile değil maliyeti 1 kuruşluk bile değil torbanın. Yalancı
 • DimiDimi3 gün önce
  Bir poşet için 25 ve 50 kuruşun nesi cüzi?
 • Muhafız.Muhafız.3 gün önce
  Bu yasaya İtiraz edenler lütfen Avrupa nın en gelişmiş ülkelerini bir gezsinler bakalım oradaki uygulama nasıl.
 • VatandaşVatandaş3 gün önce
  1 sene önce Anka mall da dekatlon adlı mağazada bu uyğulama ile karşılaştım 1 sepet aldığım spor malzemesini sanki ödül gibi nasıl taşırsan taşı der gibi umursamadılar para ile poşet satmaya yiğitler ben bir sürü para verip onları kazandırıyorum karşıma geçipalay eder gibi istersenizpoşet satın alın diyorlar ayıp ya hu bu poşet parası kime gidiyor Ve ne kazandıklarını zannediyorlar müşteri kaybetmek onlara verilecek en büyük ödül
 • cccihadddcccihaddd3 gün önce
  25 krs 50krs posetin olur adamlar 100 lik binlik alıyor tanesi 3.5.krs a geliyor
 • Kare MuratKare Murat3 gün önce
  Birçok ülkede bu uygulamanın olduğu doğru ama Turkiye'de bunu yapamazlar. Bunu da vurgun fırsatına çevirirler bu bir. Ikincisi, hazırcı millet oluyoruz. Naylon, plastik ve pet kanseri tetikliyor. Onlemek basit. Kullanımı keseceksin yada minimize edeceksin. Pazar filesi almak bu kadar zor mu?
 • KocasolakKocasolak3 gün önce
  Biz o poşet yerine file veya bez torbakullanma MEDENİYETİNE erişmemiz için bir asır geri gitmemiz gerek. En az elli kuruş olmalı ki pazarcılar ve bakkallar ücretsiz veremesin.
 • Ahmet dmrcAhmet dmrc3 gün önce
  Magazanin elektiginide kullaniyoruz onu da alsinlar.Sanki Maliyetlerin icinde yok.Cevre bahane para sahane.
 • UmutUmut3 gün önce
  Sanki marketler bez canta verdi veya file verdi de olmaz mi dedik???!!! Problem varsa firma sahipleri cozsun tuketiciye neden yuklemeye calisiyorlar kendi problemlerini
 • AdilAdil3 gün önce
  Cok guzel bir gelisme. Destekliyorum. Bu uygulamaya sahip cok sayida ulke var. Normal coplerigeri donusume ayirarak atiyorum ve cok net soyleyebilirim ki bir haftada hane basina cok buyuk miktarda geri donusturulebilir atik cikiyor. Geri donusturulmediginde bunun dunyamiza zarari cok fazla hem de israf. En azindan naylon poset sayisinin azaltilmasi cevre temizligine cok buyuk katki saglayacaktir.
Daha fazla yorum göster (1/10)