Polis Depremzedelerin kampını yerle bir etti! 20 bin kişi sokakta kaldı

Nepal'de polis, başkent Katmandu'da depremzedelerin yaşadığı Boudha kampını dağıttı. Ülkede 2015'te yaşanan deprem felaketi sonrasında evlerini kaybeden yüzlerce ailenin yaşadığı geçici yerleşim alanı buldozerlerle yerle bir edildi. Yıkım sonrası 2 bin kişi evsiz kaldı.

14 Mart 2017 Salı 13:03
Polis Depremzedelerin kampını yerle bir etti! 20 bin kişi sokakta kaldı

Nepal'de polis güçleri yaklaşık 440 kulübe ve barakayı yerle bir etti. Son iki yıldır Boudha'da yaşayan depremzede aileler, müdahale  sırasında polise karşı koymazken, bambular ve tentelerle inşa ettikleri  barınaklardaki eşyalarını kurtarabilmek için seferber oldu.

Depremzedeler, yetkililerin yıkım öncesinde veya sonrasında  kendilerine yerleşim yeri için başka alternatif sunmadığını ifade etti.

"BİR AY ÖNCE HABER VERDİK"

Katmandu Valisi Him Nath Dawadi, depremin üzerinden iki yıl geçtiği ve  kampın olduğu arazinin temizlenmesinin vaktinin geldiğini belirtirken,  yerleşimcilere yıkımdan bir ay önce haber verdiklerini dile getirdi.

Dawadi, "Depremzedelere bölgeyi terk etmeleri için zaman tanıdık.  Onlara köylerine dönmelerini ve devletin yıkılan evlerini yeniden inşa etmek için  vereceği ödenekten faydalanmalarını söyledik." dedi.

2 BİN KİŞİ YAŞIYORDU

Dawadi, hükümetin yıkılan barınaklar için depremzedelere tazminat  ödemeyeceğini ekledi.

Boudha Kampı, 2015 depremi sonrası depremzedeler için kurulan geçici  yerleşim alanlarının en büyüğüydü. Daha önce olumsuz yaşam koşullarıyla  kamuoyunun gündemine gelen kamp, Nepal hükümeti tarafından dağıtılan bu türden  ilk yerleşim yeri oldu. Hükümete ait bir şirket tarafından işletilen kampta  yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Nepal hükümeti depremzedelere yardım konusunda yavaş davranmakla  eleştiriliyor. Ulusal Yeniden İnşa Otoritesi, şu ana dek 450 bin aileye evlerini  inşa etmeleri için aile başına 470 dolar para yardımı yaparken, depremde tahrip  olan yaklaşık 1 milyon konut ve yapıdan ancak 41 bini yeniden inşa edilebilmişti.

Nisan 2015'te meydana gelen deprem felaketinde 9 bin kişi hayatını  kaybetmişti.

  

Haber Tarihi: 14 Mart 2017 Salı 13:03

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü