PKK'nın Afrin’deki ATGM Saldırıları

Zeytin Dalı Operasyonu 2. haftası biterken Afrin’den peşpeşe anti-tank saldırısı haberleri ve bu saldırıların gelmektedir. Operasyonda tank ve zırhlı araçlarla beraber daha derinlere inildikçe, çatışmalar esnasında özellikle zırhlı araçlar bu tip saldırılara maruz kalmaktadır.

09 Şubat 2018 Cuma 22:49
PKK'nın Afrin’deki ATGM Saldırıları

Tank ve zırhlı araçlara ilaveten iş makineleri, araçlar ve beton kulelerin de YPG/PKK'lı teröristler tarafından hedef alındığı görülmektedir.
YPG/PKK terörsitlerinin Afrin bölgesinde kullandığı ATGM’lerin büyük ölçekte Menbiç ve Fırat’ın doğusundaki ABD destekli YPG unsurlarından geldiği yönünde birçok veri bulunmaktadır.

ABD’nin PKK/YPG’ye tedarik ettiği silahların Afrin bölgesine ulaştığı bilinmektedir. Esad rejimi tarafından kontrol edilen bölgeler üzerinden; Menbiç’ten Afrin’e yönelik sevkiyat gerçekleştirilmektedir.

Afrin’deki YPG unsurları için özellikle Nubbl ve Zahra beldelerindeki İran destekli şii milisler önemli bir silah kaynağıdır. Nitekim PKK/YPG’nin TSK’ya karşı kullandığı İran yapımı Toophan güdümlü anti-tank füzesinin bu yolla elde ettiği tahmin edilmektedir.

Ayrıca diğer bir silah kaynağı Suriye sahası içerisinde bulunan kaçakçılar vasıtası ile olduğu bilinmektedir. Nureddin Zengi Hareketi 4 Şubat tarihinde PKK/YPG’ye birçok ATGM sevkiyatı yapmaya çalışan kaçakçıları yakalamış ve birçok silah ve mühimmatın yanında 20’nin üzerinde ATGM’ye el koymuştur.

Bilindiği gibi sözde Afrin Kantonu’ndaki PKK/YPG, doğudaki diğer sözde PKK/YPG kantonlarına nazaran daha izole olsa da yaptıkları anlaşmalar ve ikili ilişkiler ile yer yer rejim, İran ve Rusya’dan destek görmüştür.

Özellikle Tel Rıfat’ın ÖSO gruplarından alınması sırasında Rusya’dan hava desteği alırken ciddi silah yardımları da almışdı. Sadece bu yardımların dışında Suriye’nin karaborsa silah satışından ciddi ölçüde yararlanıp genel hafif silahlarla birlikte ciddi bir anti-tank stoğu yaptığı değerlendirilmektedir.

PKK/YPG teröristlerinin senelere dayanan hazırlıkları ve kurdukları savunma hatlarına rağmen Zeytin Dalı Harekatı Suriye’deki diğer çatışmalara kıyasen TSK ve Suriyeli muhalifler açısından oldukça başarılı ve az zayiatlı ilerlemektedir.

Özellikle Esad rejimi ve İran destekli şii milislerin Rus hava desteği ile Lazkiye dağlarında gerçekleştirdikleri operasyondaki kayıplar ile kıyas edildiğinde, Zeytin Dalı Harekatı başarılı bir şekilde devam etmektedir. Lazkiye dağları topografik olarak Afrin’deki coğrafi şartlara benzemektedir.

Haber Tarihi: 09 Şubat 2018 Cuma 22:49

YORUM YAZ

  • MatemMatem9 ay önce
    Yumruk kadar dronwnlara aselsan bomba yerleştirsin ve içlerine girdimi patlasin
  •  kafkaz kafkaz9 ay önce
    yaa kardeshlerim buyuk oyuncaklar duzeltinde tanksavarlari onlara harcasinlar veya maket IHH-lar ucurunda onlarla oynasinlar kafirlerde onlara silah vermekten biksin

Günün Karikatürü

17 Kasım 2018