'Payitaht Abdülhamid' Avrupa'yı rahatsız etti!

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü, Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan rapor taslağına 397 değişiklik önergesi verildi. Önergeler arasında en dikkat çekenlerden birini, TRT’deki ‘Payitaht Abdülhamid’ dizisiyle ilgili olan oluşturdu.

19 Mayıs 2017 Cuma 18:27
'Payitaht Abdülhamid' Avrupa'yı rahatsız etti!

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü, Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan rapor taslağına 397 değişiklik önergesi verildi. Önergeler arasında en dikkat çekenlerden birini, TRT’deki ‘Payitaht Abdülhamid’ dizisiyle ilgili olan oluşturdu.

Değişiklik önergesinde, dizide Yahudi karşıtı söylemler kullanıldığı belirtilerek bu durum güçlü şekilde kınanıyor. Türk yetkililere de ‘toplumdaki antisemitizmin her türüyle ciddi mücadele’ çağrısı yapılıyor. Önergenin metne dahil edilip edilmeyeceği 20 Haziran’da AP Dışişleri Komisyonu’nda yapılması öngörülen oylamada belli olacak.

Türkiye’de yayımlanan diziler Avrupa Birliği’nin gündemine ilk kez gelmiyor. Muhteşem Yüzyıl adlı dizi de AB Komisyonu’nun 2011’deki İlerleme Raporu’na konu olmuştu.

Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre, değişiklik önergeleri arasında öne çıkanlardan bazıları şunlar:

MÜZAKERE MESAJLARI: Bazı parlamenterler karşılıklı çıkara dayalı alanlarda yeni bir sektörel ortaklıktan yana tavır koyarken, farklı önergelerde Türkiye’nin Kopenhag Kriterleri’ni karşılamadığından hareketle üye ülkelere ve Komisyon’a Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen bitirme çağrısı yapılıyor.

GÜMRÜK BİRLİĞİ: Bu konu çok sayıda parlamenterin gündeminde. Türkiye insan hakları ve özgürlükler konusunda gerekli standartları karşılayana kadar Gümrük Birliği güncellemesine başlanmaması isteniyor. Aynı konuda başka bir önergede ise sürecin başlatılması ancak insan haklarına bağlı askı mekanizması getirilmesi isteniyor.

LAGENDIJK ÇAĞRISI: Eski AP üyesi, 2009’dan bu yana Türkiye’de yaşayan ve çalışan Hollandalı Joost Lagendijk’e Eylül 2016’dan bu yana uygulanan ülkeye giriş yasağının kaldırılarak mümkün olan en kısa zamanda evine dönmesinin sağlanması isteniyor. Birleşmiş Milletler Yargıcı Aydın Sefa Akay’ın da serbest bırakılması talep ediliyor.

1915 OLAYLARI: 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasına yönelik önergeler bu yıl da gündemde. Wikipedia yasağı da çok sayıda önergeye konu oldu.

‘PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILSIN’: AB’nin terör örgütleri listesinde bulunan PKK’nın bu listeden çıkarılmasının talep edildiği önergeler de dikkat çekiyor.

Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 18:27

YORUM YAZ

 • Tatar ramazanTatar ramazan11 ay önce
  SNA HANGİ KİTABI OKUTMUSLAR BE GARİBİM TÜH YALAN YANLIŞ TARİHİ OKURSAN İŞTE BÖYLE MADARA OLURSUN..BİRKERE OSMANLI YIKILMADIKİ.. BİRAZ YORGUNDU AZ KESTIREYIM DEDİ VE ARTIK UYANDI..ŞİMDİ AVRUPA DÜNYA VE SİZ DÜŞÜNÜN NEREYE KAÇICAKSINIZ BAKALIM..
 • TATAR RAMAZANTATAR RAMAZAN11 ay önce
  Sen nerede yaşiyorsun el baba kadar indik aloooooo uyan uyan..yakında neler olacak neler..sen daha uyu uyu..
 • Tatar ramazanTatar ramazan11 ay önce
  Biz izliyoruz sen izlemesende OLUR..
 • TATAR RAMAZANTATAR RAMAZAN11 ay önce
  OSMANLININ YIKILDIĞINI KİM SÖYLEDİ SANA..OSMANLI BİRAZCIK KESTİRME UYKUSUNA GİRMİŞTİ KALKTI UYANDI..ŞİMDİ SEN DAHİL SÎZİN GİBİLER NEREYE KAÇACAK..ONU DÜŞÜNÜN..
 • Hiram AbasHiram Abas11 ay önce
  Hiç izlemedim. İzlememde.
 • AlpaslanAlpaslan11 ay önce
  Egede ki adalarımız 1940 larda verildi. Suriyedede elbab,azez,cerablus daha başlangıç gerisi çok yakında bizi izlemeye devam edin.
 • emreemre11 ay önce
  yalanmı her taşın altından bu yahudiler çıkıyor osmanlının en büyük hatası onları ispanyadan getirip başımıza bela ettiler
 • Yunus TarayYunus Taray11 ay önce
  abdullah, egedeki 18 adamızı, Suriyedeki son kalemizi kaybederken nasıl tekrar dirilmeye başladık..? Bir yanlışın olmasın.. önce bir zahmet oraları geri alında ondan sonra Osmanlıya özenin..
 • üü11 ay önce
  Biz sizi listeden çıkardık leş avrupa
 • SahinSahin11 ay önce
  Cumhuriyet kurulalı halk sefalet içindeydi. Asıl savaştan sonra halk aç iken birileri şampanya içip heykel dikme derdindeydi. Sen kimi kandıyorsun? Hayatınız yalan be sizin..
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü