Patlıcan yerine bunu ekti! Tanesini 20 liraya satıyor...

Mersin'in Erdemli İlçesi'nde 'Ejder meyvesi' olarak bilinen tropikal pitaya hasadına başlandı.

16 Eylül 2017 Cumartesi 15:34
Patlıcan yerine bunu ekti! Tanesini 20 liraya satıyor...

Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, pitayanın hasat edildiği Kocahasanlı Mahallesi'ndeki seraya giderek üreteci Gani Yıldız ile birlikte incelemelerde bulundu.

Oda Başkanı Şahin, ilçede yaklaşık 5 yıl önce dikime başlandığını ve meyveye ilginin hızla arttığını söyledi. Oda olarak üreticileri çeşitliliğe yönlendirdiklerini belirten Şahin, "Meyvelerin zenginleştirilmesi açısından üreticilerimize tavsiye ediyoruz. Ejder meyvesi gibi tropik meyveler piyasalarda az bulunmasına rağmen büyük ilgi görüyor. Tüm çiftçilerimize bu ürünü tavsiye ederken meyvenin mutlaka tadılmasını istiyoruz" dedi. 3 yıl önce 1 dönüm serasında yetiştirdiği patlıcanların para etmediğini görerek yerine pitaya ektiğini belirten Gani Yıldız, içi beyaz olanların tanesinin 16, kırmızı olanların fiyatının ise 20 liradan dalında alıcı bulduğunu söyledi. Yıldız, "Denemek için diktiğimiz ejder meyvesini artık bundan sonra çoğaltacağız. Bu meyvenin masrafı yok denecek kadar az, diğer üreticilerimizi de bu üründen dikmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Haber Tarihi: 16 Eylül 2017 Cumartesi 15:34

YORUM YAZ

  • Kaktüs SydneyKaktüs Sydney5 ay önce
    Bunu Çinliler çok yer dragon fruit ve antioksidan oranı yüksek bir meyvedir. Fiyatı da ucuz değildir burada kilosunu 15 dollara gormuştum; fakat Allah affetsin tadı felaket kötü ama saglık için çok faydalı hır meyve....

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 18.02.2018