'Para'lel hizmet

Gülen yıllarca kendini dini lider olarak tanıttı. Ancak esas görevinin, uluslararası bir patron gibi ihale dağıtmak olduğu ortaya çıktı. Dünyanın birçok ülkesinde ayda 100 dolara canı pahasına hizmet eden talebelerini şoka uğrattı

17 Ocak 2014 Cuma 14:25
'Para'lel hizmet
Devlet içinde paralel yapı oluşturan Gülen Cemaati'nin lideri Fethullah Gülen'in, dini bütün insanların yanında, işi gücü para olan işadamlarına da patronluk ettiği ortaya çıktı.

MİLYAR DOLARLIK İHALELER

En büyük holdinglerin sahipleriyle milyar dolarlık işlere yön verdiği belirlenen Gülen'in, "Dünyevi işlerle uğraşmıyorum" sözleri de bir anlamda kendi tarafından tekzip edilmiş oldu. 'Hizmet' adı altında 5 kıtada örgütlenen Gülen, mensuplarını dünyanın dört bir yanında "Allah rızası" için çalıştırdı. Ama kendisi "Altın madenini" takip edip G. Afrika'dan Uganda'ya, Çin'den Peru'ya kadar 132 ülkeye yayıldı. Milyar dolarlık ihaleler dağıttı. Para trafiğini yönetti. Bu işlerde en yakınındakiler ise Beyaz Türkler oldu. Mustafa Koç, Ali Sabancı, Turgay Ciner, Adnan Polat, Mustafa Süzer ve M. Nazif Günal gibi işadamları için Türkiye'ye talimat üstüne talimat gönderdi. Maliye'nin baskınlarını bile önceden haber verdi. Eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşan birçok işadamı da Pensilvanya'da kendisini ziyaret edip euro yağdırdı. Gizli hesaplara dolar akıttı. Bu ziyaretlerin perde arkası, Gülen'in bazı ağabeylerle yaptığı telefon konuşmalarında ortaya çıktı.

SÜREKLİ BİLGİ ALDI

Ağabeylerin, özellikle büyük patronlarla ilgili bir çok konuyu Gülen'e sunduğu ve raporlar verdiği anlaşıldı. Bank Asya'ya el konmasını önlemek için BDDK'daki örgüt mensuplarının devreye sokulduğu, iş dünyasının ünlü isimlerinin Gülen'in gözüne girmek için adeta birbiriyle yarıştığı tespit edildi. Bu işadamlarından çoğunun kimliği ortaya çıktı. Ama tapelerde ismi geçmeyen patronlar ise "Acaba Ankara bizim adımızı biliyor mu" diye panik yaşamaya başladı.

BAĞLILIK MEKTUPLARI

CNR Fuarcılık'ı işleten Ceyda Erem'in de kendisini telefonla aramaya çekindiği için "Mektupla" bağlılığını bildirdiği belirlendi.Tüm bu gelişmeler, dünyevi işlerle ilgisinin olmadığını savunan Gülen'in, paralel devlete liderlik yapması ise "Meğer Gülen cemaat hocası değil baronmuş" yorumlarına neden oldu.

GARİBANA CENNET ZENGİNE HİMMET

Fethullah Gülen'i, telefon konuşmaları ele verdi. Sadece "Ahiret için kendini paralayan" cemaat lideri olmadığı belirlendi. Gülen, gariban Türk çocuklarını okutup 132 ülkedeki 2 bine yakın okulda "Allah rızası" için 100 dolara çalıştırdı. Dini bütün insanlara verdiği vaazlarla, cennetin yolunu gösterdi. Onlara dua etti.

ULUSLARARASI PATRON

Bunun yanında uluslararası CEO gibi hareket etti. Bu paralel tavrını hep gizli tuttu. Fakat Gülen'in cemaatteki önemli ağabeylerle yaptığı görüşmelerinde bu durum ortaya çıktı. Tapelere göre, ünlü işadamlarına ihale dağıttı. 300-500 milyon dolarlardan, sanki "küçük meblağmış" gibi bahsetti. Koç, Sabancı ve bazı diğer ünlü işadamları için Türkiye'deki cemaat mensuplarını, adeta seferber ettiği belirlendi.

GÖNÜLLERİNE GİRERİZ

Gülen, telefon konuşmalarında Mustafa Koç için, "Rafineriyi teklif edin, belki gönlüne gireriz" dedi. Kendisinin hatırını soran Ali Sabancı ve aleyhinde haber yapmama sözü veren Turgay Ciner'e dua etti. Mehmet Nazif Günal için de "Nazif Bey'i sıkı tutmak lazım" diyerek emir verdi.

TWITTER'IN ALTIN NESLİ

Türkiye gündemine bomba gibi düştü. "Altından Hoca Çıktı" haberi, büyük ses getirdi. Bu haber sosyal medyanın da gündemi oldu. İşte Twitter'daki o yorumlar:

* Fethullah Gülen yıllarca altın nesilden bahsetti. Dünyadaki altınların % 95'inin üretildiği 50 ülkenin 48'inde ise okul kurmayı ihmal etmedi.

* Gördüğüm tüm başarıların altından Fatih Terim çıktı. Şu an hoca, yarın belki yönetici-başkan olacaktır, hakkı da vardır.
Altın nerede, Gülen'in okulu orada.

* Gülen altın nesil derken aslında ne yapmış? Kurduğu 50 OKULUN 48'i ALTIN madeni olan yerlerde.

* Fethullah Gülen "Altın Nesil" derken altından bahsetmiş galiba.

* Gülen hoca, adeta altın çağını yaşıyor.

* Öğrenciler Gülen'in okullarına gidiyor ama o altın kazanıyor.

* Altın nerede, Gülen'in okulu orada!: altın nesil diyordun ya harbi altın nesilmiş.

* Gülen'i altın köşke koymuşlar, ille de ananas demiş.

* Altın borsası hocadan sorulur.
Haber Tarihi: 17 Ocak 2014 Cuma 14:25

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    23 Eylül 2018