Papa’dan tarihi özür!

Vatikan Şehir Devleti Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis 1994 yılında Ruanda'da yaşanan katliamda kilisenin ve kilise yetkililerinin günahları ve başarısızlıkları' için özür diledi. Papa Francis bu özrün Ruanda'nın yaralarını sarmasında yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

21 Mart 2017 Salı 00:10
Papa’dan tarihi özür!

Vatikan Şehir Devleti Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in Ruanda Başkanı Paul Kagame ile görüşmesinin ardından yapılan açıklamada, Vatikan'ın, bazı Katolik rahip ve rahibelerin, 'nefret ve vahşet'e göz yumarak dini görevlerine ihanet ettiklerini kabul ettiğini duyurdu.

1994 yılında Ruanda'da 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi ve Hutu, Radikal Hutular tarafından katledilmişti.

Kurbanların pek çoğu rahipler, rahibeler ve din adamlarının ellerinde hayatlarını kaybederken, katliamdan kurtulanlar ve Ruanda Hükümeti pek çok insanın sığındıkları kiliselerde öldürüldüğünü söylüyor.

Papa Francesco, Ruanda'da 1994 yılında Tutsi ve ılımlı Hutular'a yönelik aşırı uçtaki Hutular'ın gerçekleştirdiği soykırımda Katolik Kilisesi'nin rolü nedeniyle Tanrı'dan af diledi.

Ruanda Katolik Psikoposluğu'ndan yapılan, 'kilisenin işlediği bütün suçlar' hakkında özür dilemesinin ardından Vatikan'dan da resmi bir özür açıklaması yapıldı.

Geçtiğimiz yıllar boyunca yerel Katolik Kilisesi hükümet ve kurtulanların iddialarını yalanlamış ve katliama katılan kilise çalışanlarının münferit hareket ettiğini iddia etmişti.

Papa, nüfusunun yüzde 50'ye yakını Katolik olan Ruanda'nın Cumhurbaşkanı Paul Kagame'yle Vatikan'da bir araya geldi.

Bunun ardından Vatikan'dan yapılan açıklamada, tüm ulusun yararına barış ve uzlaşma için Ruanda Devleti ve ülkedeki Katolik Kilisesi temsilciliğinin işbirliğine vurgu yapılırken, Papa'nın bu görüşme sırasında dile getirdiği Ruanda Soykırımı hakkındaki ifadeleri de aktarıldı.

Açıklamada, "Papa, Tutsiler'e karşı yapılan soykırım için kendisinin, Kutsal Makam'ın (Papalık) ve Kilise'nin derin üzüntülerini ve bunun kurbanları ile bu trajik olayların sonuçlarına katlanmaya devam edenlerle dayanışmasını ifade etti" denildi.

Bu davranışının, "belleklerin temizlenmesi" ve "barış dolu bir geleceğin teşvik edilmesine" katkıda bulunmasını dileyen Papa'nın, bu konudaki hataların kabul edilmesinin eksikliğinin, Kilise'nin imajına zarar verdiğini eklediği de bildirildi.

Ruanda Katolik Kilisesi geçen yıl özür dilemişti

100 gün içinde 800 bin kişi katledilirken Hutu yönetiminin yanında durmakla suçlanan Ruanda Katolik Kilisesi, sistematik katliamlarda kilise üyelerinin oynadığı rolden dolayı geçen yıl özür dilemişti.

Özür metni, uzlaşı ve Merhameti teşvik etmek için geçen yıl Papa Francesco tarafından ilan edilen Olağanüstü Merhamet Jübilesinin son gününde, Ruanda'daki tüm Katolik kiliselerinde okunmuştu.

Katolik Episkoposlar Konferansı'nın hazırladığı bildiride, "Tüm Hristiyanlar adına, Kilisenin yaptığı tüm yanlışlar için özür diliyoruz. Tanrı'ya bağlılık yeminini bozan kilise üyelerini esefle karşılıyoruz" ifadesine yer verilmişti.

Ruanda hükümeti, soykırım sırasında çok sayıda kişinin, sığındıkları kiliselerde öldürüldüğünü belirtiyordu.

Dünya genelindeki 1 milyar 300 milyon Katoliğin yönetim merkezi Vatikan da, Ruanda Katolik Kilisesi'nin katliamlardaki rolünü inkâr ettiği gerekçesiyle eleştiriliyordu. Bu nedenle Ruanda yönetiminin, Papa Francesco'dan doğrudan bir özür beklentisi vardı.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 00:10

YORUM YAZ

 • isuzgenisuzgen1 yıl önce
  özür seni papazlarını kurtarmaz ölenlerle veya varisleri ile helalleşmen gerek
 • SamiSami1 yıl önce
  Hadi oradan çocuk tacizcisi, senin o özürün arkana gitsin.....seytanin büyügü...
 • FedaiFedai1 yıl önce
  Cinayeti engelleme ,sessiz kal.usa,ingiltere ve fransanin da kiskirtmalari var.Bu cinayetlerin hesabi buradada sorulur insallah.ALLAH'ım acziyetimizi gider,mazlumlara bizim elimizle yardim etmemizi nasip et.
 • FikriSeçkinFikriSeçkin1 yıl önce
  Hade ordan pislik.Topunuz katiilsiniz.Özür milyonlarca müslümanı gerimi getirir.
 • YılmazYılmaz1 yıl önce
  Oldu canım yirmi yıl sonrada bu günkü katliamlar için özür dileyin... Aman ne geyik.. Akıttığınığız ve göz yumduğunuz kanda boğulacaksınız..
 • Ali KarakeseliAli Karakeseli1 yıl önce
  Darısı başınıza. özürkısmı için
 • ÜmitÜmit1 yıl önce
  Tabi tabi bu özür adamların yarasını acayip sardı kafir soykırımcılar..
 • Emin SanaldıEmin Sanaldı1 yıl önce
  800.000 kişi öldürülsün ! SADECE ÖZÜR DİLE ?100 gün sesiniz çıkmasın.Sizden 5-10 kişi ölseydi EN GEÇ ERTESİ GÜNÜ MÜDAHALE EDERDİNİZ:BİZ AFFETSEKALLAH AFFETMEYECEK.KUR'anda ''BİR KİŞİYİ ÖLDÜRMEK BÜTÜN İNSANLIĞI ÖLDÜRMEK GİBİDİR''der allahü teala.ATEŞİNİZ BOL OLSUUUUUN:
 • FahriFahri1 yıl önce
  Bizim diyanet ve cemaatlerimiz hiç dünyada bile yoklar. 100 yıldır kış uykusu numarası yapıyorlar. Zulümleri emri bil maruf önler. ama asıl konunun sahipleri ay sonu maaş bekler.
 • Ismail ErdoğanIsmail Erdoğan1 yıl önce
  Batı, bunu hep yapıyor.Siyasetçisi, milyarderi, din adamı fark etmez.Önce, en ağır kabahatleri işler; veya göz yumar.Aradan yıllar geçip de, kabak gibi ortada kaldığı zaman, -mecburen- özür diler.Yoksa, gerçekten vicdanı yaralandığı için değil.Hollanda subayları da, Bosna-Hersek'ten dolayı özü dilemişti yıllar önce.Ne oldu? Herhangi bir şey yaptı mı Hollanda ondan sonra?O da yok..

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü