thy öğretmenler günü

Pahalı Dubai’nin alternatifi Şarika

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) adından da anlaşılacağı üzere emirliklerden oluşuyor.

13 Kasım 2017 Pazartesi 15:28
Pahalı Dubai’nin alternatifi Şarika

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) adından da anlaşılacağı üzere emirliklerden oluşuyor. BAE, Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şarika (Sharjah) ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşyur.

BAE'nin üçüncü büyük emirliği Şarika kültür, turizm ve ticarette Dubai ile rekabet ediyor. Dubai'de çalışan pek çok yabancı kentteki yüksek kiralardan dolayı şehre çok yakın olan Şarika'da yaşamayı tercih ediyor. Otel ücretleri Dubai'den daha ucuz olduğu için turistler açısından da burada konaklamak avantajlı. Çöl ikliminin hakim olduğu Şarika'da çöl sıcaklarının etkisini göstermeye başladığı nisan ayından itibaren turizm açısından düşük sezon başlıyor. Şarika'ya gitmek için en iyi zaman kış ayları. Ama yine de uçaktan indiğiniz andan itibaren sıcak sizi etkisi altına alıyor. 1998 yılında UNESCO'nun Arap dünyasının kültür başkenti statüsü verdiği Şarika, lüks otellerin yanı sıra gezilecek ve görülecek yerler açısından oldukça zengin. 24 tane müzenin bulunduğu Şarika’da Heritage Area (Tarihi Miras Alanı) özellikle gezilmesi gereken yerlerden biri. Bankalar Caddesi'nin üzerinde bulunan ŞarikaKalesi (Al Hisn) ve İslam Müzesi ile Bait al Naboodah, Heritage Area'nın en önemli yapıları arasında bulunuyor. 1820 yılında yapılan Al Hisn, ŞarikaEmiri'nin de eviymiş. 1996 yılında restore edilen kale artık müze olarak hizmet veriyor. İslam Müzesi'nde el yazması Kuran-ı Kerimler ve Kabe'ye ait örtüler gibi İslamiyet'e ait eserler sergileniyor. Bait Al Naboodah ise geniş Arap ailesinin kuşaklar boyu bir arada yaşadığı bir ev. Geleneksel Körfez ve Arap İslam mimarisi ile inşa edilmiş ve Şarika ruhunu sembolize ediyor.

KUŞ BAKIŞI ŞEHİR

Şarika'da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir başka yer emirliğin Venedik'i denilen Qanat Al Qasba. Sanat, alışveriş ve yeme-içme gibi etkinlikleri bünyesinde bulunduran Qanat Al Qasba iyi vakit geçirmek ve Sharjah'ın güzelliklerini görmek açısından gidilmesi gereken yerlerden biri. Emir'in Gözü denen büyük teleferiğe binerek şehri kuş bakışı seyredebilir, küçük gezinti tekneleriyle kanal boyunca ilerleyebilirsiniz. Ayrıca, akşamüstü oldukça geniş bir alana yayılan, suni göl Khaled Lagoon kıyısı boyunca yürüyüş yapmak ve Şarika'nın gökdelenlerle süslü silüetini izlemek de keyifli. Şarika'ya gittiğinizde alışveriş yapmadan olmaz. Şarika'ın en büyük çarşısı Merkez Çarşı (Central Souq) ya da diğer adıyla Mavi Çarşı (Blue Souq). Elektronikten halıya, yerel kıyafetlerden altın ve hediyelik eşyalara kadar her türlü ürün satılıyor. Gümüşler, Oman ve Yemen antika mücevherleri, kıymetli taşlar, parfümler, tekstil, kozmetik ve diğer ürünler de bu alışveriş merkezinin popüler olmasını sağlamış. Elektronik alışverişi için Sharjah Şehir Merkezi olarak anılan alışveriş merkezi de hem çeşit hem fiyat açısından gayet uygun. Şarika'yı eğer kış aylarında ziyaret ediyorsanız Çöl Safarisi yapmadan ayrılmayın.

Haber Tarihi: 13 Kasım 2017 Pazartesi 15:28

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    14 Aralık 2018