Özel Çağrı Koleji'nde “Montessori&Enderun” dönemi

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında uygulamak üzere özel projeler geliştiren Özel Çağrı Koleji yönetimi, 1.200 öğrencisi ile 28 Eylül'de çalacak ilk dersin zilini bekliyor.

19 Eylül 2015 Cumartesi 22:24
Özel Çağrı Koleji'nde “Montessori&Enderun” dönemi

Kolej, anaokulu ve ilkokulda montessori&Enderun eğitim modelini uygulamaya koydu. Ortaokulda ise Enderun Eğitim sistemi uygulanırken, altı adımda TEOG, okuyan okul, ahlaki değerler eğitimi projeleri hayata geçiriliyor. Liselerde de üniversiteye hazırlık programında yenilikler öne çıkarılacak.

Özel Çağrı Okullarının Kurucusu Nuran Altunbaş, amaçlarının Allah’a kul olma çabasında olan ve Hz. Muhammed (SAV)’i önder bilen bireyler yetiştirmek olduğunu söylüyor. ''Öğrencilerimize Milli ve Manevi değerlere sahip olma bilincini kazandırmak, çağdaş yöntemleri kaliteyi üstün gören bir tutumla sunmak için çabalıyoruz'' diyen Altunbaş, ''Geleceği teslim edebileceğimiz özverili ve güvenilir gençler yetiştirip sürekli üreterek kendini aşan nesiller mezun etmek vazifemiz'' mesajını verdi.


Altunbaş, uygulamaya koydukları Montessori sistemiyle eğitim fikrinin nasıl doğduğunu şöyle anlattı: ''Çevremizde yaşadığımız çoğu problemlerin iyi ve kaliteli yetiştirilmemiş insanlardan kaynaklandığını gözlemliyoruz ve aslında bu durumdan endişe duyuyoruz. Bunun için ne yapabiliriz diye düşündük. Sonuçta kaliteli, özgüvenli ve kendini bilen insanlar yetiştireceğiz buna da en temelden başlayacağız' dedik. Çünkü biz beşikten mezara kadar ilim tahsiliyle kendimizi yetiştirmekle mükellefiz ve “Kim kendini bilirse Rabbini bilir .” diyen bir Peygamberin (sas) ümmetiyiz. Bu sistemin insan ruhuna çok uygun, böyle olduğu için de bizim değerlerimize çok yakın olduğunu fark ettik.''

 

Klasik eğitim yok

Klasik eğitimde çocukların sandalyelerinde oturup öğretmenin onlar için seçtiği aktiviteyi beklediğini söyleyen Altunbaş,''Montessori eğitimi hareketin çocuk için çok önemli olduğunu düşünerek çalışmaları çocukların hareket edebilmeleri için uygun hale getirir. Montessori eğitiminde oyun ortamı çok önemlidir, çünkü çocuklar oyunu sadece vakit geçirmek ya da eğlenmek için oynamaz, oyun esnasında dünyayı ve yaşadıkları çevreyi keşfederler. Bu nedenle sınıf ortamı çocuğun oyun oynaması için en elverişli koşullara sahip olmalıdır. Çocuk kendi seçtiği materyalle, ihtiyacı olan zaman süresince çalışır. Dilerse masada dilerse çalışma halısını sererek yerde çalışır'' dedi.

 

Binasıyla da farklı

 


En yüksek eğitim kalitesini ev sıcaklığında sunan yeni ilkokul binasıyla öne çıkan Özel Çağrı Koleji, 360 derece kullanım alanlı Montessori eğitim sistemine uygun sınıf düzeniyle, hayata hazırlık ve dil sınıflarıyla , zengin kütüphanesiyle, müzik ve resim atölyeleriyle, 300 kişilik tiyatro ve konferans salonuyla, spor salonu ve yarı olimpik yüzme havuzu ile 10 bin metrekarelik doğa ile iç içe kampus içerisinde çocukların bedensel ve ruhsal yapılarına uygun olarak tasarlandı. Nuran Altunbaş, Montessori &Enderun; değişimlerin, kültürel değerlerini değiştirmeden uygulanabileceğini ispatlayan bir sistem olduğunu belirterek, ''Biz, Çağrı Kurumları olarak Montessori&Enderun’u başarıyla uygulayan bir kurum olmaktan gurur duyuyoruz'' dedi.

 


Mehmet UFUK - egitimrehberi / 19 Eylül 2015