Otomotiv dünyasında büyük devrim! 1 dakika şarjla 800 kilometre gidecek

Fisker, 1 dakika şarjla 800 kilometre sürüş sağlayan yeni bir batarya teknolojisi için patent başvurusunda bulundu.

15 Kasım 2017 Çarşamba 10:04
Otomotiv dünyasında büyük devrim! 1 dakika şarjla 800 kilometre gidecek

Dünya Tesla'ya odaklanmışken elektrikli teknolojisiyle bilinen Fisker, 1 dakika şarjla 800 kilometre sürüş sağlayan yeni bir batarya teknolojisi için patent başvurusunda bulundu

Otomobil dünyasında elektrikli arabalar popülerliğini arttırırken, piyasanın gelişmesindeki en büyük engellerden biri olarak gösterilen şarj süresi ve sürüş menziliyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Fisker ismindeki görece küçük sayılabilecek bir üretisi katı hal lityum iyon bataryalar için patent başvurusunda bulundu ve 2023 içinde üretime geçilmesi planlanıyor.

Emotion elektrikli sedan modeli için ön sipariş toplayan üretici, 2.5 kat daha fazla yoğunluğa sahip yeni katı hal batarya teknolojisi sayesinde 1 dakika şarj ile 800 kilometre sürüş sağlayacağını iddia ediyor.

Fisker'in batarya geliştirme departmanı ekibinin çoğunluğu Sakti3 şirketinin ar-ge ekibinden oluşuyor. Söz konusu şirket, 2020 yılında elektrikli araba pazarına girmek isteyen Britanyalı elektrikli ev gereçleri devi Dyson tarafından satın alınmıştı. Japon Toyota'nın da benzer bir teknoloji üzerinde çalıştığı ve 2022 yılında piyasada olması bekleniyor.

Toshiba'nın ekim ayı başında 6 dakika ultra hızlı şarj ile 320 km sürüş mesafesi sağlayan yeni teknolojisinin ardından Fisker'in 1 dakikada 500 mil yani 800 kilometre vaadi otomobil dünyasını temelinden sarsabilir. Yeni teknoloji ocak ayında Las Vegas'ta yapılacak Tüketici Elektroniği Fuarı'nda tanıtılacak.

Fisker'in ön sipariş toplayan ve 2019 yılında üretimde olması beklenen Emotion modeli ise hâlihazırda 9 dakika şarj ile 200 kilometre sürüş vadediyordu. LG Chem pile sahip olan ve tam şarjla 650 kilometre gidebilen 130 bin dolarlık araç için istekte bulunanlar 2 bin dolar kapora vermek zorunda fakat yeni teknoloji için Fisker'in nasıl bir araç planlaması yapacağı bilinmiyor.

Tesla ile teknoloji ve tasarım patentleri konusunda 2008 yılında davalık olan Fisker kazanan taraf olmuştu.

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 10:04
 • HüseyinHüseyin3 gün önce
  Bu defada elektrik benzin parasına eşitlenir
 • HAŞMETHAŞMET3 gün önce
  hani bir söz var su akar türkler bakar..evet çok doğru bir söz.. biz türkler 150,,,200 km yapacak bir batarya için uğraşırken elin adamı yine aldı başını gitti bize nal toplamak kaldı.evet geçmiş olsun sanırım bizim aklımız bu kadar zorlamaya gerek yok olmuyor işte.en iyi yaptığımız işi yani birbirimizi yemeye vatanı satmaya hainlik yapmaya devam
 • ZormemedZormemed3 gün önce
  Elektrik zararsız mı objektif kardeş
 • Mehmet demirMehmet demir3 gün önce
  Benim korktuğum şey elektrikli arabalar çoğalırsa hükümet elektriğe de zam yaparken mı? G.doğuda halk beleş elektrik kullanırken bir de elektrikli araba almaya kalkarlar da onların elektrikli arabalarının elektrik parasını da biz mi ödeyeceğiz.
 • sukrusukru4 gün önce
  Veli almadan vermek sadece ALLAHA mahsustur.sen arabaya birşeyler vereceksin ki oda tekerleri döndürsün.Senin dediğin olay mümkün olsaydı ben onu ilkokula giderken yapardım.
 • Osman Osman 4 gün önce
  O zaman ben o Arapları göreceğim.
 • mühendismühendis4 gün önce
  baya mantıklı. tabii ole olunca bi kere döndür tekeri sonra durmadığın sürece bedavaya çalişsin araban. Bu kadar mühendisin bunu akıl edememesi eğitim sisteminin eksikliği hep
 • TeknisyenTeknisyen4 gün önce
  Siz ne anlatıyorsun uzun kardeşim sarzli araba mı yenilik. Artık kendi kendine girdekn kendini sarz eden araba yapıldı. Pil mil hikaye bunlar.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 4 gün önce
  Bizim Otomobillerde de, Bu Bataryalardan Olmalı. Bizde Üretelim.
 • HakHak4 gün önce
  S.a. Haydi TÜBITAK im sende Bor Lityum .Yap Söyle bir Akü.Gururumuzsun...
Daha fazla yorum göster (1/10)

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.11.2017