Otomobilleriniz kışa hazır mı?

Kış mevsimi yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı.

13 Kasım 2017 Pazartesi 11:29
Otomobilleriniz kışa hazır mı?

Kış mevsimi yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. Zorlu mevsim şartlarını araçlarınızın en az hasarla atlatmasını istiyorsanız; bir takım önlemler almanızda fayda var. Otomobillerinizi kış mevsimine hazırlamak ise sanıldığı kadar zor değil.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte yurdun yüksek kesimlerinde kar yağışı başladı. Araç sahipleri için “Kışlık bakım zamanı geldi” mesajı veren yağışlar önümüzdeki günlerde büyük kentlerimizi de etkisi altına alacak. Peki araçlarımız kışa hazır mı?

ÖNCE LASTİK BAKIMI

1 Aralık 2017-1 Nisan 2018 tarihleri arasında ticari araçların kış lastiği kullanmaları zorunlu hale getirildi. Ticari araçlarda kar lastiği kullanmamanın cezası ise 625 TL. Yetkililer, araç sahiplerinin kış mevsimini rahat geçirmeleri için hususi otomobillerde de kış lastiği kullanımını tavsiye ediyor. Pratik hazırlıklarda unutulmamalı. Öncelikle havalar soğumadan önce araçlarınıza antifriz bakımı yapmalısınız. Cam suyu kontrolleri de son derece önemli. Zorlu kış mevsimi öncesinde aracınızın aküsünün de yeterli olup olmadığını gözden geçirmenizde fayda var. Günlerin kısaldığı kış aylarında araçların aydınlatma sistemlerinin de kontrolden geçmesi gerekiyor. Bu bakım araçların görüş mesafesinin düşmesini de önleyecektir.

Cebinizi düşünüyor musunuz?

En düşük ceza tutarının 100 liranın üzerinde olduğunu bile bile 30-50 liraya mâl olacak bir aydınlatma bakımını ihmal etmemek gerekiyor. Kış bastırmadan fren ve debriyaj balatalarını da kontrol ettirmelisiniz. Yapacağınız küçük kontroller sizlerin yol güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Bu konuda yetkili servislerinizden şimdiden randevu alınız. 5 yaşını geçmiş araçların bakımı 250 liradan başlarken, yeni araç sahipleri için bu bedeller daha düşük maliyetle sonuçlanıyor. Sözün özü, kış mevsimi öncesinde aldığınız tedbirler cebinizden ciddi rakamların uçup gitmesini önleyecektir.

Yeni Akit

Haber Tarihi: 13 Kasım 2017 Pazartesi 11:29

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 23.01.2018