THY- Euroleague

Oscar’a aday filmin galası yapıldı

Türkiye’nin Akademi Ödülleri Oscar için ‘yabancı dilde en iyi film’ kategorisinde aday gösterdiği Ayla 27 Ekim’de sinemaseverle buluşacak.

19 Ekim 2017 Perşembe 17:46

Gerçek bir hikayeden esinlenerek beyaz perdeye aktarılan filmin galası Uniq Hall’de yapıldı. Gala gecesine filmin oyuncuları Eric Roberts, Cade Carradine, Lee Kyung Jin, Johnny Young, Claudia Memory Monroe, İsmail Hacıoğlu, Taner Birsel, Ali Atay, Büşra Develi, Damla Sönmez, Duygu Yetiş, Esra Dermancıoğlu,  Ali Barkın, Sinem Uslu, Halil Kumova, Burç Kümbetlioğlu, Mehmet Esen, Caner Kurtaran, Nilgün Kasapbaşoğlu, İlber Gürtunca, Meral Çetinkaya, Koray Ergun ve Toygan Avanoğlu katıldı.

Yapımcılığını Mustafa Uslu’nun, yönetmenliğini Can Ulkay’ın üstlendiği, senaryosunu Yiğit Güral’ın kaleme aldığı Ayla’da Kore Savaşı'nda Türk tugayındaki Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin, anne ve babası öldürülmüş bir kız çocuğuyla olan öyküsünü anlatılıyor.

Ayla Filmi Oyuncuları

Filme konu olan 71 yaşındaki Koreli Eunja Kim (Ayla), gazetecilere yaptığı açıklamada Kore Savaşı sırasında henüz 5 yaşında olduğunu ve bu nedenle yaşadıklarını çok zor hatırladığını belirtti ve "Tek hatırladığım, savaşın ortasında bir yerde ağlıyordum ve orada Süleyman Baba, beni alıp Türk tugayına götürdü. Hayal meyal hatırlıyorum ama hatırlıyorum. Türklerin bana bakması, beni aralarına alması, bunları da aynı şekilde az da olsa hatırlıyorum." dedi

Renkli geceye katılanlar arasında Güney Kore Büyükelçisi Yunsoo Cho da vardı. Cho film hakkında şunları söyledi:

“Güney Kore'de can veren şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz. Yalnızca gelip savaşmak, çarpışmak değil küçük çocukları da kucaklayarak onlara eğitim fırsatı vermişler. Bunun çok etkileyici bir hikaye olduğunu düşünüyorum. 2015 yılında Bodrum sahilinde ölü bulunan Aylan bebeği ve Halep'te enkazdan çıkarılan Ümran'ı gördükçe ürperiyorum ve aklıma Ayla geliyor. Türk askerleri olmasaydı Ayla da aynı kaderi paylaşacaktı.”

Filmin oyuncularından İsmail Hacıoğlu ise "Ayla filmi çok pozitif ve enerjik bir film oldu. Barış çağrısında bulunan bir film oldu. Savaşların olmadığı bir ülkeye ve dünyaya uyanmak dileğiyle filme başladık. Süleyman Astsubay koca yürekli biri. Bu rolü üstlenmek  bana nasip oldu." diye konuştu.

Ayla Gala

Yönetmen Can Ulkay da Ayla'nın 926 salonda Türkiye'de 350 lokasyonda vizyona gireceğini kaydederken, şunları dile getirdi: 

"Ayla uluslararası bir hikaye. Her ne kadar arkasında koca bir savaş varsa da insana indirgenmiş bir hikaye. Koreli küçük bir kızla, Türk askerinin hikayesi. Ama ay yıldızı çıkarıp kızı değiştirin, bambaşka bir ülkede de aynı hikaye yaşanmış olabilir. Dolayısıyla bizim hikayemizin en büyük özelliği gerçek ve yaşanmış bir hikaye olması. Birçok savaşta böyle hikayeler yaşanmıştır. İkinci özelliği ise kahramanlarının yaşıyor olması. Bu ulusal ve uluslararası çevrelerde filmi pozitif yönde etkilemektedir. Toronto'daki gösterimin ardından çok pozitif ger dönüşler oldu. Gerçekten evrensel bir film yaptık. Çok milliyetçi unsurları bulundurmadık. Tabii ki Türk askeri var. Kahramanlık ise Türk askerinin bu kızı, küçük Ayla'yı sahiplenmesidir."

 Latif Bozdoğan

[email protected]

Haber Tarihi: 19 Ekim 2017 Perşembe 17:46

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Kasım 2018