Örgütle bağlantısı var dediler... Ömür boyu hapse mahkum edildi...

Hindistan'da mahkeme, bir profesör ve diğer 4kişiyi, yasaklı komünist isyancı grupla bağlantısı olduğu gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkum etti.

07 Mart 2017 Salı 22:38
Örgütle bağlantısı var dediler... Ömür boyu hapse mahkum edildi...

Maharashtra eyaletinin Gadchiroli bölgesindeki bir mahkeme, Yeni  Delhi'de bir üniversitede İngilizce hocası olan Prof. G.N. Saibaba ve 4 kişiyi,  Hindistan Komünist Partisine (Maoist) üye olmak ve diğer kişileri partiye üye  yapmak suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Polis, bir sanığın, Saibaba ile Chhattisgarh eyaletindeki ormanlarda  faaliyet gösteren Maocu isyancılar arasında kurye olarak çalıştığını söylemesi  üzerine profesörü gözaltına aldıklarını belirtti.

Belden aşağısı felç olan Saibaba'nın tekerlekli sandalyeyle  yaşadığı biliniyor. 

Hindistan Komünist Partisine üye olmak suçlamasıyla 2014'te de  gözaltına alınan Saibaba, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Çin'in devrimci lideri Mao Zedong'dan ilham alan Maocu gerillalar,  1967'den bu yana Hindistan'ın kuzeyi, doğusu ve merkezindeki birçok eyalette  silahlı eylemler düzenliyor. Maocu isyancılar, kabile halklarının ve yoksulların  daha geniş haklara sahip olması için çatıştıklarını ileri sürüyor.

Haber Tarihi: 07 Mart 2017 Salı 22:38

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü