Örgüt, irtibatı kriptolu programlarla sağlıyor

Pensilvanya örgütünün yurt içi ve yurt dışı gizli yazışmalarında sunucuları ABD ve Kanada’da olan 3 uygulamayı kullandığı tespit edildi.

13 Şubat 2015 Cuma 18:39
Örgüt, irtibatı kriptolu programlarla sağlıyor

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve emniyetin kritik birimlerindeki sızmalar temizlenince sağır kalan ve teknik takibe takılmaktan korkan Pensilvanya çetesinin, örgütsel faaliyetlerde e-posta ve telefon iletişimi tamamen sonlandırma kararı aldığı bildirildi. Paralel yapının yasadışı faaliyetlerde akıllı telefonlara yüklenen Tictoc, Bylock ve Kakao isimli üç uygulamayı kullandığı ortaya çıktı. Sistemin anlık yazışmaları kriptolayarak uygulamanın ABD ve Kanada’da bulunan merkezine gönderdiği, kriptolanmış yazışmanın kısa sürede çözümlenerek hedef şahsın telefonuna yönlendirildiği belirtildi.

TELEFON VE E-POSTA YASAKLANDI

Başarısız 17-25 Aralık darbe operasyonu sonrası istihbarat birimlerinin takibinden kurtulmak isteyen yapılanmanın, emniyet kökenli örgüt elemanları vasıtasıyla akıllı telefonlara yüklenilen Tictoc, Bylock ve Kakao isimli üç uygulamayı belirlediği, android, ıos ve Windows tabanlı telefonlarda kullanılan uygulamaların abi ve ablaların telefonlarına yüklenmesi kararı alındığı ifade edildi. Hücre evlerinde düzenlenen toplantılarda yazılı not tutulmadığı, alınan kararların e posta ve telefon görüşmeleriyle aktarılmasının yasaklandığı bildirildi.

Örgütün eğitim yapılanması kakao isimli mesajlaşma programını kullanırken, il imamlarının para musluklarını elinde tutan muhasebecilerle Bylock üzerinden iletişim kurduğu vurgulandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Şubat 2015 Cuma 18:39

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Temmuz 2019