Ölü terörist zarar veremez

Hıristiyanlar tarafından kutlanan Noel’i hedef olarak seçen terör örgütü DEAŞ’a yönelik güvenlik güçlerinin operasyonları devam ediyor.

08 Aralık 2017 Cuma 10:53
Ölü terörist zarar veremez

Hıristiyanlar tarafından kutlanan Noel’i hedef olarak seçen terör örgütü DEAŞ’a yönelik güvenlik güçlerinin operasyonları devam ediyor. İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, "Ölü teröristler İngiltere’ye ve ülkelere zarar veremez" ifadelerini kullandı.

Aralık ayının sonunda Hıristiyanlar tarafından kutlanan Noel’i hedef olarak seçen terör örgütü DEAŞ’a yönelik güvenlik güçlerinin operasyonları devam ediyor. Türkiye genelinde güvenlik güçleri teyakkuza geçerek örgütün uyuyan hücrelerine baskınlar düzenliyor. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana gibi metropollerde yapılan operasyonlarda çok sayıda terörist gözaltına alındı. Suriye ve Irak’ta bitme noktasına gelen teröristler, yasadışı yollarla Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa ülkelerine girmeye çalışıyor. Türkiye sınırda sıkı güvenlik önlemleri alınırken, yapılan operasyonlarda ele geçirilen teröristlerin verdiği bilgiler doğrultusunda, uyuyan hücrelerin harekete geçmeden etkisiz hale getirilmesi için terörle mücadele ve istihbarat birimleri gece gündüz çalışıyor.

FLAŞ BELLEK OPERASYONLARA YÖN VERDİ

Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen operasyonda gözaltına alınmasının ardından tutuklanan terör örgütü DEAŞ üyesinin ayakkabısına yaptırdığı gizli bölmede ele geçirilen şifreli flaş bellekte operasyonlara yön verdi. İstanbul'daki birçok önemli adresin işaretlendiği haritalar ortaya çıktı. İstanbul'da sosyal medya üzerinden terör örgütü DEAŞ mensuplarına "Yalnız Kurt" tarzı eylem yapmaları yönünde telkinde bulunan ve Ümraniye'de düzenlenen operasyonda yakalanan şüpheli tutuklandı. Bu bilgiler doğrultusunda İstanbul'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda aralarında 3 üst düzey sorumlunun da bulunduğu 74'ü yabancı 100’ün üzerinde şüpheli gözaltına alındı.
ülkeye sokulmayacak

Türkiye’de operasyonlar devam ederken dünya genelinde de terör örgütü DEAŞ’a karşı operasyon ve önlemler devam ediyor. Terör örgütü DEAŞ’ın yaptığı eylemlerden canı yanan Avrupalılar da terör örgütleriyle ortak mücadelenin devam etmesi gerektiğini açıklıyorlar. İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör organizasyonları ile mücadele edilmesini savunurken, "Ölü teröristler İngiltere'ye ve ülkelere zarar veremez" dedi.

İngiltere'de taciz iddiaları ile görevinden ayrılan eski Savunma Bakanı Michael Fallon'un yerine gelen Gavin Williamson, terör ile mücadele konusunda ülkelerin istihbarat paylaşımına dikkat çekti. Williamson, DEAŞ saflarında savaşan İngiliz vatandaşlarının ülkeye geri kabulünün yapılmayacağını da açıkladı. Özellikle istihbarat faaliyetleri ile İngiliz teröristlerin kimliğini deşifre etmeye çalıştıklarını belirten Williamson, “Bu kişilerin İngiltere'ye girişlerine izin verilmeyecek” dedi.

DEAŞ ÜYELERİNE GÖZ AÇTIRILMIYOR

Adana'da DEAŞ soruşturması kapsamında İncirlik Hava Üssü'ne saldırı planladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan, aralarında örgütün sözde "Adana emiri"nin de bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başlanırken, dün sabah saatlerinde terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 5 kişi daha gözaltına alındı.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 08 Aralık 2017 Cuma 10:53

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Kasım 2018