eğitim rehberi
24 Nisan Pazartesi 2017

Öğrencilerin “ortak sınav” heyecanı

Ortaokul 8. sınıflar için ilk düzenlenecek merkezi ortak sınavlar, 28-29 Kasım’da yapılacak. Sınavların yapıldığı perşembe ve cuma günlerinde, 5, 6 ve 7. sınıflar idari izinli sayılacak. Öğrencilerin kendi sınıflarında girecekleri sınavlar, saat 9.00’da başlayacak, 30’ar dakika ara verilerek yapılacak sınavlar saat 12.00’de sona erecekVeliler, öğrencinin sınava gireceği okul, sınıf ve sıra bilgisini “e-okul veli bilgilendirme’’ sisteminden görebilecek.

Öğrencilerin “ortak sınav” heyecanı
Eklenme: 22 Kasım 2013, 21:07
ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8. sınıflar için ilk kez düzenlenecek merkezi ortak sınavlar, 28-29 Kasım tarihlerinde uygulanacak. MEB’in yeni düzenlemesiyle 8. sınıflarda Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil dersleri için her dönem, iki yazılısı olan derslerden birincisinin, üç yazılısı olan derslerden ikincisinin sınavı ortak yapılacak. Birinci dönemin ortak sınavları, 28-29 Kasım’da tüm ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarla, yurtdışında ise KKTC ve bakanlığa bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak. Sınavlar saat 12.00’de tamamlanmış olacak. Ortak sınavlar, günde 3 olmak üzere, 2 günde 6 oturum halinde gerçekleştirilecek. Sınav yapılacak okullarda sınav günleri ders olmayacak. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri, sınav günlerinde idari izinli sayılacak ve bu okullar sınavın hafta sonuyla birleşmesinden dolayı 4 gün tatil olacak.

Sınav yeri e-okul’dan görülebilecek


Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin, 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 8. sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak. Veliler, öğrencinin sınava gireceği okul, sınıf ve sıra bilgisini “e-okul veli bilgilendirme’’ sisteminden görebilecek. Ortak sınavların sonuçları bakanlıkça belirtilecek tarihlerde e-Okul sistemine işlenecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi ayrıca gönderilmeyecek.

Bakan Nabi Avcı’dan velilere “merkezi ortak sınav” mektubu

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gelecek hafta yapılacak merkezi ortak sınavlar öncesinde, öğrencilere, velilere ve öğretmenlere sürece ilişkin bilgi vermek ve sınav kaygısını azaltmak için mektup gönderdi. Avcı, yeni sistemle stressiz, gerilimsiz ve rahat bir eğitim sistemiyle çocukların geleceğe daha iyi hazırlanmasını istediklerini belirtti. Bakanlığın öğrencilere gönderdiği kitapçıkta da “Dershane ile okul arasında koşturup yorulmaktan kurtuldun. Sadece okuluna devam et, aman ha derslerini ihmal etme” ifadesi yer aldı. Velilere, ortak sınavların olduğu günlerde, çocuklarının sınav stresi yaşamaması için sıradan bir gün gibi davranmaları, onunla okula gitmemeleri önerilen kitapçıkta, öğretmenlerin sistemde performanslarının daha da önemseneceğine dikkat çekildi.

ALES yüzde 60, diploma notu ise yüzde 40 olacak YÖK Başkanı Çetinsaya’dan “pedagojik formasyon’’  açıklaması

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, pedagojik formasyon sertifika programlarına başvurularda Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) yüzde 60, diploma notunun ise yüzde 40 etkili olacağını bildirdi. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Çetinsaya, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabında pedagojik formasyona ilişkin alınan kararı paylaştı.  Çetinsaya, “Sevgili pedagojik formasyon adayları, kurulumuzda başvurularınızda ALES’in yüzde 60, diploma notunun ise yüzde 40 etkili olmasına karar aldık. Hayırlı olsun’’ ifadesini kullandı. Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren ALES sonuçları da kullanılacak. YÖK, ayrıca programlar için toplam kontenjan sayısını da 20 bin olarak belirlemişti.
 
Haber Tarihi: 22 Kasım 2013, 21:07
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?