O yetki Erdoğan’a verilecek!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığına hazırlanan AK Parti’de gözler Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na iade edilen il ve ilçe teşkilatlarına atama yetkisine çevrildi.

07 Mayıs 2017 Pazar 08:16

AK Parti kulislerinde, çok hızlı teşkilat operasyonlarına olanak sağlayan bu yetkinin, 21 Mayıs’taki olağanüstü kongrenin ardından Erdoğan’a verileceği konuşuluyor. Kongrenin ardından yenilenecek MKYK’nın kararıyla yapılması beklenen bu yetki devrine ilişkin AK Parti’den üst düzey bir yetkili Hürriyet’e şunları söyledi:

KARAR YENİ MKYK’DA

“Tüzüğümüze göre bu yetki MKYK’ya ait. Ancak, ihtiyaca binaen işlerin daha süratli yürümesi için geçmişte bu yetki Teşkilat Başkanına devredilmişti. Teşkilat Başkanı da Genel Başkanla istişare ederek bu yetkiyi kullanmıştı. Ancak daha sonra bu yetki yeniden MKYK’ya iade edildi. Şu anda, teşkilatlardaki görevlendirmeler konusunda yetki MKYK’da. Teşkilat Başkanı, Genel Başkanla istişare ederek teşkilatlarda vekaleten görevlendirmeler yapabiliyor ancak asaleten görevlendirmeler MKYK’nın onayına bağlı. Yine ihtiyaca binaen, yeni genel başkanımızın da görüşü doğrultusunda MKYK kendisine ait bu yetkiyi eskiden olduğu gibi devredebilir. Bu konu henüz yetkili kurullarda oturulup konuşulmadı ancak kongreden sonra yeni oluşacak MKYK’da elbette değerlendirilir.”

2002’de Erdoğan’ın genel başkanlığı döneminde devredilip yıllarca kullanılan bu yetki, geçen yılki genel başkan değişimi öncesinde MKYK’ya iade edildi. MKYK’nın bu konudaki kararına ilk imzayı da Ahmet Davutoğlu attı. Bu yetki, genel başkanlığı döneminde Başbakan Binali Yıldırım’a da verilmedi. 

Haber Tarihi: 07 Mayıs 2017 Pazar 08:16

YORUM YAZ

 • VatandaşVatandaş10 ay önce
  İş hırsına yenilmiş, ne oldum delisi olandan alınır, işte böyle ehline verilir,
 • yusufyusuf10 ay önce
  Tek adamlığa partide de devam. Siz değilmiydinizolm demokrasi nöbetleri tutan. Sizin demokrasi anlayışınıza...
 • azizaziz10 ay önce
  Ahmet beyden alan yetki neden alınmıştı ahmet beyin ne kusuru vardı hoş olmayan bir olayı bu.
 • MilliMilli10 ay önce
  Artık yeter Reis ilçe il teşkilatlarını belediye başkanlarını ve STK yöneticilerini tekrar gözden geçirsin etraf kriptodan geçilmiyorrrr

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018