O ülkenin en büyük partisinin lideri istifa etti

Hollanda'da son seçimlerden birinci çıkan Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisinin (VVD) Genel Başkanı Henry Keizer, hakkındaki usulsüzlük iddiaları nedeniyle parti üyelerinden gelen baskılar üzerine görevinden istifa etti.

18 Mayıs 2017 Perşembe 19:31
O ülkenin en büyük partisinin lideri istifa etti

Keizer, yayımladığı basın bildirisinde, "Genel başkanlık görevimden istifa ediyorum, çünkü partinin başında konsantre olmuş, yapılması gereken işlerle meşgul olan birisi olması lazım. Benim daha çok hakkımdaki asılsız usulsüzlük iddialarına karşı vereceğim mücadeleye konsantre olmam lazım." ifadesini kullandı.

İstifasından önce başka aday olmadığından hafta sonu Arnhem kentinde yapılacak VVD kongresinde tekrar genel başkan seçilmesi beklenen Keizer, bu koşullar altında kongreye katılmasının ve tekrar başkan seçilmesinin hoş olmayacağını açıkladı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Keizer'in istifa kararına saygı duyduğunu ve bunun, partinin çıkarları için alınan cesur bir karar olduğunu söyledi.

Geçen ay Follow The Money (FTM) ve PowNed muhabirleri, Keizer'in bir cenaze şirketini şaibeli biçimde satın aldığını iddia eden haber yapmışlardı.

Hollanda medyasına göre Keizer'ın, aynı zamanda yöneticisi olduğundan 31 milyon avro değere sahip bu şirketi 12,5 milyon avroya üzerine aldığı ileri sürülmüştü.

Keizer, iddialarla ilgili Lahey'de düzenlendiği basın toplantısına haberleri yapan iki medya kuruluşunun muhabirlerini almaması üzerine eleştirilmişti.

Hollanda'da martta yapılan seçimlerde VVD, başbakan adayı olarak belirlediği Mark Rutte ile seçime girmiş ve 150 sandalyeli parlamentoda 33 milletvekili kazanarak birinci olmuştu.

Haber Tarihi: 18 Mayıs 2017 Perşembe 19:31

YORUM YAZ

  • AliAli10 ay önce
    Yav ne mal adamlar var şaşıyorum. O yemin eski kanuna göre vede bize zorla kabul ettirilmiş 1 kanun yani prosedür gereği yapılan birşey Erdoğan gibi siyasetçiler yemini kalbiyle eder. Zaten kefeni giyip yola çıktık dedi yetmezmi ?. Sizin gibiler ise etek giyip çıkıyor milletin yoluna 1 gün hasan 1 gün fatma Geçin bunları adam turkiyeye çağ atlatıyor. Yemezler bu lafları anca kendi taifen yer gerçi onlarda yemiyor şimdilerde

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018