O ülkeden ABD’ye sert çıkış: Askeri tehditlerinizden korkmuyoruz!

Kuzey Kore haber Ajansı'nın (KCNA) adını açıklamadığı DışişleriBakanlığı sözcüsüne dayandırdığı haberinde, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ınKuzey Kore'nin nükleer programına karşı daha sert yaptırımlar uygulanması vemuhtemel askeri müdahale açıklamasının kendilerini korkutmadığı belirtildi.

21 Mart 2017 Salı 00:04
O ülkeden ABD’ye sert çıkış: Askeri tehditlerinizden korkmuyoruz!

Kuzey Kore haber Ajansı'nın (KCNA) adını açıklamadığı Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Kuzey Kore'nin nükleer gücü çok kıymetli bir adalet kılıcıdır  ve sosyalist ana vatanımız ile halkımızın canının korunması için en güvenilir  savaş caydırıcısıdır." ifadesine yer verildi.

ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer gücünü kabullenmesi gerektiğine işaret  eden sözcü, "Eğer iş adamına dönmüş ABD yetkilileri Kuzey Kore'yi  korkutacaklarını sanıyorlarsa bilmelidirler ki bu yöntemleri işe yaramıyor."  dedi.

Asya turu çerçevesinde Japonya'nın ardından cuma günü Güney Kore'ye  ziyarette bulunan Tillerson, Güney ve Kuzey Kore sınırındaki askerden  arındırılmış bölgede yer alan Panmunjom köyünü ziyaretinde Kuzey Kore'nin nükleer  faaliyetlerine devam etmesi halinde ülkeye askeri müdahalede bulunulması  seçeneğinin masada olduğunu belirtmişti.

Tillerson, Kuzey Kore'ye karşı "stratejik sabrın" tükendiğini  söylemişti.

Kuzey'e askeri harekat düzenlenmesi olasılığının olup olmadığına  ilişkin soruyu Tillerson, "Elbette, işin askeri çatışma noktasına gelmesini  istemiyoruz. Eğer nükleer silah programları tehdidini, bizim eylem gerektirdiğine  inandığımız bir düzeye çıkarırlarsa, bu seçenek masada duruyor." şeklinde  yanıtlamıştı.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 00:04

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü