AĞAÇ AŞ

O ülke Türklere yüzbinlerce hektar toprak verdi!

Kara Kıta’ya Türk yatırımcı akını için geri sayım başladı.

03 Ocak 2018 Çarşamba 10:01
O ülke Türklere yüzbinlerce hektar toprak verdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki hafta gerçekleştirdiği Afrika turu, Türk işadamları açısından yeni pazarlara giriş için anahtar oldu. Sudan'da Sevakin Adası Türkiye'ye tahsis edilirken 12 bin hektarı TİGEM'e olmak üzere Türkler için 780 bin hektarlık alanın tahsisi için süreç hızlandı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sudan İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Korkmaz, bu alanın işletmeye alınmasıyla birlikte mevcutta Türkiye'nin sahip olduğu tarımsal rekoltenin iki katı üretimin Sudan'da yapılabileceğini belirterek, ülke ile ticaret hedefi olan 10 milyar doların da rahatlıkla tutturulabileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çad, Tunus ve Sudan'ı ziyareti sonrası Afrika kıtasıyla olan ticaret hacminin artırılması için Türk yatırımcılar rotasını bu ülkelere çevirdi. DEİK Sudan Başkanı Korkmaz, 200 dolayında işadamının Sudan'da yapılan iş forumuna katılım gösterdiğini belirterek, elektronik, savunma, güvenlik, sağlık ve tarımsal faaliyetler başlığı altında çok sayıda görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Ticari ve sınai faaliyetler yönüyle Türk işadamlarının Afrika'ya ilgisinin fazla olduğunu kaydeden Korkmaz, "Sudan ile resmi kayıtlara göre 500 milyon dolarlık bir ticaret hacmimiz var. Ancak pamuk, susam ithal ettiğimiz için Sudan'a karşı cari açık veriyoruz. 500 milyon doları önümüzdeki yıl 1, sonraki yıl 2, daha sonra 10 milyar dolara kadar çıkarma hedefimiz var" dedi. Sudan ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde 12 bin hektarı TİGEM'e olmak üzere toplamda 780 bin hektarlık bir alanın Türk yatırımcının hizmetine sunulacağını anlatan Korkmaz, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bunu yönlendirecek olursa yağ fabrikalarından iplik fabrikalarına varıncaya kadar Türklerin bölgede yatırımları olacaktır. Büyükelçiliğimiz, TİGEM ve bakanlık burada ortak hareket etmeli" diye konuştu.

TARIMSAL REKOLTENİN İKİ KATI

780 bin hektarın işletmeye alınmasıyla birlikte Türkiye'nin yıllık gerçekleştirdiği tarımsal rekoltenin bu ülkede üretilebileceğini söyleyen Korkmaz, böylece pek çok ülkeye ihracat yapılabileceğini anlattı. Sudan'la ortak bir şirket ve komisyon kurma çalışmalarının sürdüğünü anlatan Korkmaz, böylece hangi koşul ve sürelerde bu ülkede iş yapılabileceğinin netleştirileceğini söyledi. Korkmaz, projenin hayata geçmesi ile birlikte Türkiye'nin dünyada sözü geçen ülkeler liginde daha da üst sıralara çıkacağını belirtti. (Sabah)

Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 10:01

YORUM YAZ

 • SinanSinan9 ay önce
  Domatesin patlicanin herturlu meyveyi yiyorsun .bu ulkede sana hangi ulkede sebze meyve geliyorda bitirdiniz diyon .
 • İsmail İsmail 9 ay önce
  Bilen yazsın. Atıp tutan cahiller yazmasın
 • İsmail İsmail 9 ay önce
  Tarıma devlet desteği çok fazla. Fakat insalar tembel. Alet makine alımında %50 devlet ödüyor kalanına beş yıl faizsiz kredi veriyor. Ben köylüyüm biliyorum. Bilmeyen ve şehir de yaşayanlar atıp tutuyor. Bu konuda siyasi ahlaksızlık çok fazla... Araştırın yalansa limitsiz küfür edin.
 • HalilHalil9 ay önce
  Huseyin kardes,adam iş ariyor,kolelik aramiyor,tabii ki yemegi servisi soracak.Verilen para ayi çıkarmaya yetmiyor,servisi yemeği olmayinca o para neye yetecek.Hem sen musluman adamsan iscinin yemegini verecejsin elbette,vermefikten sonra nerde senin muslumanligin.Bundan niye rahatsiz oldun.
 • AliAli9 ay önce
  Ülkedeki tarımı ve çiftçiyi bitirdiniz daha ne olsun.
 • ÖmerÖmer9 ay önce
  Ülke topraklarının tamamı tarım arazisi olarak kullanılmıyor.
 • Remzi CambazRemzi Cambaz9 ay önce
  Libyaya zamanında Türkler nasıl çalışmaya gitti ise, Sudanada çalışmaya gidecekler görürsünüzde bakın! Orada çok iş imkanları doğacak! Türk Şirketleri oraya akın edecek. Şerr Odakları Sudanı karıştırmaz ise tabii!
 • Refik CambazRefik Cambaz9 ay önce
  Sudan bu kadar büyük bir toprak parçasını Türkiyeye duyduğu güven sayesinde verdiği biliniyor. Başka Ülkelere vereceğini hiç zannetmiyorum. Sudana Türkler tarafından zamanında çok insani yardımlardada bulunuldu.
 • NN9 ay önce
  BİZİM TOPRAKLARIMIZ VAR ANCAK HASTAYANİ YORGUN BİRAZ ÇUKURLAK OVASAL ARAZİLER VAR BURALARA TRAKTÖRÜ DAYANIYOR YANİ PULLUKLA BURALARI ÖLDÜRMÜYORAMA RAMPASI ARAZİLERİN YÜZEY DOĞAL GÜBRELİ KIZIL VEYA SİYAHTOPRAK SİVAS MALATYA GİBİDİYER BÖLGELERE DE DAHİLZAYIF VERİMSİZ VE PULLUKLA SURULDUGUNDE HAM TOPRAĞI YÜZÜNE ÇIKARIYOR SEKİZCMDEN ÇUKUR YER YIRMIÇM YE KADAR BAZI BÖLGELERİ 20 ÇM OLDUGUGORULEN ANADOLUDA COGU YERLER BOYLE MALATYA SİVASDAHA FAZLA ZAYIFLADI IADAPAZARIYALOVA TEKİRDAĞ ÖLÇÜMÜDOĞALGÜBRELİ TOPRAK60 CMYE KADAR80OLAN YERDE VAR BURALARDA ÇUKUR KOYARLAR 100 CMOLAN YER VARTARIMA UYGUN ŞU YOKŞU BÜYÜK BİR İŞ DENİZE DÖKÜLEN SULAR TERSİNE AKİTİLMALİ ARAZİLER SUYA DOYSUN
 • Sıradan Vatandaş Sıradan Vatandaş 9 ay önce
  Bu zamanda bu akıl zor bulunur.
 • HüseyinHüseyin9 ay önce
  Siz fetoşlara olmadıği kesin.
 • HüseyinHüseyin9 ay önce
  Ben Denizliliyim işsiz olanları gönderin iş bulalım.millete iş begendiremiyoruz.Siz işsizlikten bahsediyorsunuz. Haaa siz masa başı kran kravatla çalışırım diyorsanız başka.Sanayicisi mermercisi pençesi doğramacisi işçi bulamıyor siz işsizlikten bahsediyorsunuz.İşi beğenmiyoruz demiyorsunuz.Yemezlerrrrr.Adam iş aramaya gidiyor iş nasıl demiyorda yemek veriyormusun servisin varmı tatil ne kadar ........... istekleri bitmiyor .hadii ordan kardeşim.
 • HabibeHabibe9 ay önce
  İki ülkeninde kalkınması için çook iyi .aksini söylemek yanlış
 • Reisi istismar etmeselerReisi istismar etmeseler9 ay önce
  Rezil olmasak bari
 • AliAli9 ay önce
  ..sudan kitlik icimde sefalet icinde bir ulke
 • HalilHalil9 ay önce
  Memleketi bereketsizlestirdiklerinin itirafi olmuş.780 bin hektarlık alan tahsis edilmis ve bu alanda Türkiye'nin sahip olduğu tarımsal rekoltenin iki katı üretimin Sudan'da yapılabileceğini söylemişler.Adama sen ya dayak yemedin ya da sayi saymayi bilmiyorsun derler bu lafa.780.000 hektar=7200 km2Turkiyenin yüzölçümü=783.000 km2 Yani bu alan Turkiyenin 10 da 1 i kadar bir alan.Peki nasil olacakmis ta Turkiyenin 2 jati tarimsal uretim yapilabilecekmid burada.Acik acik yalan soyluyorlar,milleti kandiriyorlar.Musluman ve yalanın boylesi.Memleketi böyle yalanlarla idare ediyorlar iste.
 • ??????9 ay önce
  Şehirde temizlik yapılmazsa olurmu peki
 • Hak yolHak yol9 ay önce
  Öyle olunca da ne diyor kimileri "Afrika açlıktan ölüyor erdoğan sadece kendi kalkınmamizla uğraşıyor"Hani nasrettin hocanın oğluyla tek binekle yaptığı yolculuktaki gibi.Tabi reis kim ne diyor diye değil, ne gerekiyorsa temsil ettiği oylarla onu yapıyor
 • Ertug hanErtug han9 ay önce
  MILLI COZUM MILLI OLMAK BUDUR ISTE
 • Yusuf canYusuf can9 ay önce
  Ulan koyleri terk ederekngelin sehirde yasiyacsgim diye tutturun ondan sonra ona bina camur atin,koyunde hayvana bakmaz,sehirde hayvan sevgisibpnde bahseder,koyunda hayvanin altinimi temizliyecegim drr sehirde temuzlik isinde calisir her turlu tesvik var ama beyefendiler vede hanimefendiker koyde yasimiyazmis,Tan denen zavalli hayatinda hic koye veye koylere gittinimi,kadikoy,bakirkoy gibi koyletden bahsetmiyorum
 • TarıkTarık9 ay önce
  Lüks yatlara ve gemiciklere mazot 1.5TL Çifçiye ve nakliyeciye 5TL! Marmara Bölgesi kadar ekilemeyen arazi dururkenKöylüye destek vereceğine! Hangi yandaşları zengin edecekler acaba?
 • PayitahtPayitaht9 ay önce
  Adından belli salladığın
 • Sudanli Sudanli 9 ay önce
  Turkceni bayagi ilerletmissin bilader, ne zaman geldin Turkiye ye. Sudanda ekinomi bakaniydin galiba milleti ac birakinca kovdular galiba :) Asagidaki linkden biraz okuda ulkende neler olup bittigini ogren sonra gelir yazarsin bir iki kalem. https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Sudan_ekonomisi
 • TanTan9 ay önce
  ilk önce Türkiyedekibos arazileriisliyerek ekerek Türk vatandasina is alanlari Acarak Türkiyenin en büyükproblemini olan issizlige cözümü ve Mill ekonomiye Katki saglayn ondan sonra Arablarin cöllerine gidin Bu isten pis kokular geliyor Herhalde Faiz lobileri devrede ÖNCE VATAN
 • Aldın aldın... Aldın aldın... 9 ay önce
  Makul ve mükemmel bir haber, geç kalınmış olsa da. Avrupa ülkeleri Afrika da Avrupa kıtası büyüklüğünde yer tahsisi yapıp Tarımı ve dolayısıyla GIDA GÜVENLİĞİNİ sağlama alırken, BİZ NERDEYDİK.....
 • HasanHasan9 ay önce
  Bizim burada kendi topraklarımız bomboş dururken oraya yatırım yapmak niye
 • VatandasVatandas9 ay önce
  .... sen bu kafayla gidrsen askere ....
 • AbozattinAbozattin9 ay önce
  Yok yüzde yüzü çõl ...
 • DenyoDenyo9 ay önce
  Helaaaal reyizz. Seni seviyoruz..Iste bu ..
 • DostDost9 ay önce
  Sen ne anlarsın .Gidip gördün mü abizzzttiinnn
 • SidkSidk9 ay önce
  Yeme bizi abuzittin.Haritada yerini göster desem göstermezsin tutmuş burda yorum yapıyor.
 • ilyasilyas9 ay önce
  Valla di...
 • AdilAdil9 ay önce
  "Kara kita" biraz tuhaf degil mi ya?
 • abuzittinabuzittin9 ay önce
  yalan yalan üstüne sudanda açlıktan ölüyorlar/100/90nı çöl olan diktatörlükle yönetilen ülke

Günün Karikatürü

21 Ekim 2018