O ülke ayağa kalktı: Türkler 44 uçak ve helikopterle ihlal etti…

Özellikle son dönemde 'Eşek adasında kuzu çevirme şovu' gibi görüntülerle Türkiye'nin büyük tepkisini çeken Yunanistan'dan dikkat çeken haber. Yunan medyası, Türk savaş uçaklarının dün Yunanistan hava sahasını 141 kez ihlal ettiğini öne sürdü.

16 Mayıs 2017 Salı 16:04
O ülke ayağa kalktı: Türkler 44 uçak ve helikopterle ihlal etti…

Rus ajansı Sputnik'in haberine göre Yunanistan'da yayın yapan internet sitesi Naftemporiki Türkiye'ye ait 44 savaş uçağı ve helikopterin Ege Denizi'nin kuzeydoğu, orta ve güneydoğu kesimlerinde Yunan hava sahasını ihlal ettiğini yazdı.

Yunan gazetesi Kathimerini'de yer alan haberde ihlallerin 5 CN-235, 20 F-16 uçağı ile 19 helikopter tarafından gerçekleştirildiği, bunlardan 14'ünün silahlı olduğu savunuldu

Türk donanmasına ait füzeyle donatılmış 2 geminin de Yunan karasularına girdiği öne sürüldü.

Haberde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın ihlallerin ardından bir açıklama yaptığı, Bakanlık, yaşanan gelişmeyi uluslararası hukukun en ciddi ihlali olarak nitelediği ve "Görünen o ki, Türkiye'de iki ülke arasındaki dostane ilişkiler istemeyen birtakım güçler var" diye vurguladığı öne sürüldü.

Haberde, ihlallerin, Yunanistan Başbakanı Çipras ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pekin'de yaptıkları görüşmeden bir gün sonra gerçekleştiği savunuldu.

TÜRKİYE, YUNANİSTAN'IN O İDDİASINI TANIMIYOR

Ege Denizi'nde Türkiye ile Yunanistan arasında karasuları, kıta sahanlığı ve hava sahası ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Yunanistan’ın 10 deniz mili genişliğinde ulusal hava sahası iddiası Ege'de tansiyonu yükseltiyor.

Türkiye ve uluslararası alanda,  karasuları genişliği 6 mil olmasına karşın, hava sahası genişliğinin 10 deniz mili olduğu savunan Yunanistan iddiası tanınmıyor.

 

 

Haber Tarihi: 16 Mayıs 2017 Salı 16:04

YORUM YAZ

 • HasanHasan10 ay önce
  Provayapıyoruz bir gece ansızın geleceğiz
 • Turk dunyasiTurk dunyasi10 ay önce
  Egede hava ve deniz kuvvetlerimizin bu tur gezileri daha fazla yapmasi lazim
 • ....10 ay önce
  AB x uyesi: Napacagiz buu yunanlari, zarar bunlar zarar.. Dibi gorunmuyen kuyu gibi ne kadarda doldurmaya yardim etmeye kalksak olmuyor.Ab x1 uyesi: Bunlar bizim yunan atalarimiz atsan atilmaz satsan rus kapar.Ab x2: Dayayalim silahi muhimmati oz guven verelim. Ehh bolgede lider ulke tehditkar tutummu var zaten. Ab x1: Verr kavurmayi gorr savunmayi..Ab x2: Yunanlarla ne hukumetleri nede biz basa cikabiliriz.Israil: Fitneye her daim acigiz, kac yil icinde insanlari savasa hazir edelim medyamizla.Amerika: Silahh taze taze silahh alan varmi. Bir alana ikincisi yari fiyataa
 • Wampir Wampir 10 ay önce
  Yunanlıları provokasyona çekip turkiyeye savaş açacaklar NATO gelip turkiyeye yerleşip Erdoğan'ıYÖK edecekler bir turlu kontrol edemiyorlar Erdoğan'ıöldüremiyorlar yapsalar vampir gibi Türk milletinin asil kanımı emecekler 100 yıl emdiklerinden asil kan olduğu icin bagımlılılık yapıyor Son tezgahları bu olsa gerek
 • AydınAydın10 ay önce
  Almanyaya donuna kadar teslim ettin git ondan kutulmanın yollarını ara şuursuz.
 • millimilli10 ay önce
  Haydi hayırlısı
 • SelcukSelcuk10 ay önce
  Yahu, biz Menbic'e, Rakka'ya filan girmiyormuyduk? Kürdistan kuruldu, kurluyor, biz hala isin dalgasindayiz, milleti provoke etmekle.
 • MetinMetin10 ay önce
  Eşek adası ne zaman yunanlıların oldu diye soran yok! 16 adanın yunanlılar tarafından ilhak edildiği muhalif medyada dillendiriliyor lakin kimsede çıkıp tatmin edici bir açıklama yapmıyor. Acaba bozuk saat misali bu sefer doğru mu söylüyorlar.
 • KocasolakKocasolak10 ay önce
  Eeee keser døndu sap døndu, gun geldi hesap døndu. Izmir e cikartma yapmistin ya hani, ingilizlerin gazina gelip. Selanik,ah o gumulcine, hele atina. Ne kadar cami yiktiyssn yap søz cikartma yapmiyacagiz.
 • muhabirmuhabir10 ay önce
  yünan keforosu iflas etti bunların zerre kadar aklı varsa TÜRKİYE,ye kaşinmasınlar,ab,de gidiyor tarihin çöp tenekesine.Biz insanların yaşama hakkını,mülk edinme hakkını,inancının korunmasıhakkını,neslinin korunması hakkını,aklın krunması hakkını 1400 senedir savunuyor ve koruyoruz.Çünki bu beş temelhak insanlara ALLAH tarafındanverimiş haklardır.Gelelim İSA PEYGAMBER ,edünyada yaşama hakkı tanımayanlar kimlerdir ???bu SATANİST zihniyet bugün gizli dünya devletiolarak insanoğlunun tamamını sömürüyor,boyuneğmeyenleri ve ülkelerini yerle yeksan ediyor.yunan halkına sorarım size verilen 400 milyar euronerede kokusunu bile alamadan uçup gitti.Tavsi-yem bize düşman lâzım deyil bırakın bu kin ve nef-reti akşamoldu.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018