O pısırık Türkiye’yi özlüyorlar

ABD’nin vize kumpası ile bizi köşeye sıkıştırmasına sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışılıyor.

13 Ekim 2017 Cuma 07:59
O pısırık Türkiye’yi özlüyorlar

SELİM YAZICI  / ANKARACumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ‘Valiler Toplantısı’nda tarihi bir konuşma yaparak çok önemli mesajlar verdi. Amerika’yla yaşanan vize krizine değinen Erdoğan, “Eğer koskoca Amerika Birleşik Devletleri’ni Ankara’daki bir büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun” dedi. Türkiye’nin onurunu, haysiyetini, menfaatlerini koruma adına uluslararası platformlarda sergilediği kararlı duruşunun birilerini rahatsız ettiğini vurgulayan Erdoğan, şunları dile getirdi: 

GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ HAZMEDEMİYORLAR

“Türkiye, içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışılıyor. Ülkemiz, tıpkı pençeleri sökülmüş bir aslan gibi ehlileştirilmek, boyunduruk altına alınmak isteniyor. Eski o pısırık Türkiye’ye alışmış olanlar, iddialı, vizyoner ve güçlü bir ülkeyi, güçlü bir Türkiye’yi hazmedemiyorlar. Türkiye’nin mazlum ve mağdurlar için umut olması, haksızlıklar, hukuksuzlar karşısında sesini yükseltmesi belli çevrelerin tabii ki konforunu bozuyor. Türkiye kendine geldikçe, gücünün farkına vardıkça, baskılara eyvallah etmedikçe emin olun ki birileri ne yapacaklarını şaşırıyor. ” 

BASS’A KALDILARSA YAZIKLAR OLSUN!

ABD ile vize krizine değinen Erdoğan, şöyle konuştu: “Çok açık konuşuyorum, bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir. Amerika’nın, Türkiye gibi bir stratejik ortağını, bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez. Şimdi hesaplar yapıyorlar, ülkemizin kaybı 50 milyar filan diye. Amerika’yla ticaret hacmimiz 15-16 milyar dolara düştü. Eğer koskoca Amerika’yı büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun. Sorunu büyüten, bu hale getiren taraf asla biz değiliz. Temennimiz, muhataplarımızın bir an önce aklıselime geri dönmeleri ve müttefikliğimizi zedeleyecek adımlardan vazgeçmeleridir.”

AVRUPA’NIN HAYATI YALAN 

AB’yi de eleştiren Erdoğan, şöyle devam etti: “Avrupa Birliği’nde de bu böyledir, sözü verirler ondan sonra sözün de arkasında durmazlar, çünkü bunlar dürüst değildir, bunların hayatları yalandır. Hiçbir zaman bunlardan biz dürüstlük görmedik. Öyle veya böyle biz inandığımız yolda kararlı bir şekilde yürüyeceğiz, çünkü bu milletin şahsı manevisinde bu vardır. Türkiye’nin bağımsızlığına leke sürdürmeme kararlılığı, evet birilerini ciddi olarak rahatsız ediyor.”

‘ZULÜM’ DİYEN BİZANS’IN ÇOCUKLARI

“Suriye’yi dünyanın en büyük silah pazarına çevirenler, eli kanlı katilleri en modern silahlarla donatanlar, tüm bunları herhalde demokrasi aşkına yapmıyorlar” ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti: “Gezi olaylarında duvarlara ne yazdılar hatırlayın. ‘Zulüm 1453’te başladı’ diye yazılması, İstanbul’un Anadolu Yakasında Kadıköy’de asla tesadüf değildir. 1453’ü zulüm olarak görenler, olsa olsa ancak Bizans’ın çocukları olur. Bu milletin evladı olmaz.”

ARTIK KENDİ SİLAHIMIZI KULLANACAĞIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da talimat veren Erdoğan, “Bundan sonra artık Sayın Bakana da burada söylüyorum, SIG Sauer diye bir silah bizim polis teşkilatımız kullanmayacaktır. Artık biz kendi ülkemizin silahlarını kullanmak suretiyle bu adımları atacağız. Biz artık bu tabancaları veya bunun daha uzun mesafelisini ülkemizde yapıyoruz. Çünkü onlardan almaya devam ettiğimiz sürece bize tembellik geliyor.” 

 


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 07:59

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    23 Eylül 2018