Nuo: Türkiye’nin Şanghay üyeliğini destekliyoruz

Çin Komünist Partisi Milli Kadınlar Federasyonu Başkan Yardımcısı Jin Nuo, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne girmesi konusunda hükümet ve halk bazında olumlu fikirlere sahip olduklarını ve Türkiye'yi partner olarak gördüklerini söyledi.

20 Nisan 2017 Perşembe 08:25
Nuo: Türkiye’nin Şanghay üyeliğini destekliyoruz

Ankara’da Çin Renmin Üniversitesi işbirliğiyle Gazi Üniversitesi’nde açılan ‘Çin İhtisas Kütüphanesi’ için Türkiye’ye gelen Renmin Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Çin Komünist Partisi Milli Kadınlar Federasyonu Başkan Yardımcısı Jin Nuo, Türkiye-Çin ilişkileri konusunda Yeni Şafak’a özel açıklamalarda bulundu. Nuo, 2013 yılında Çin tarafından ‘İpek Yolu’nun yeniden hayata geçirilmesi amacıyla başlatılan “Bir Kuşak Bir Yol” projesinin Türkiye ve Çin arasındaki kültürel ve akademik ilişkilerin geliştirilmesi için önemli olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’YİÖNEMSİYORUZ

Türkiye ve Çin’in çok önemli ticaret partnerleri olduğunu söyleyen Nuo, “Bir Kuşak Bir Yol projemiz çerçevesinde Türkiye’yi çok önemsiyoruz ve bir partner olarak görüyoruz. Çin hükümeti de Türkiye ile işbirliğine büyük önem veriyor ve bunun için ortak projeler üretiyor” diye konuştu.

HALK VE HÜKÜMET OLUMLU

Çin ve Türkiye’nin dostluğunun çok eskiye dayandığını belirten Nuo, “Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne girmesi konusunda gerek Çin hükümeti gerekse de Çin halkı olumlu fikirlere sahip. Olumlu bakıyoruz” şeklinde konuştu. 16 Nisan referandumu ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Nuo, her ülkenin ve halkın tarihin belli dönemlerinde gidecekleri yolu kendilerinin belirlediğini söyledi. “Tarih böyle ihtiyaçları ortaya çıkarabilir” diyen Nuo “Halk geleceği için tercihte bulunabilir. Çin sosyalizmi adı verilen sistem tamamen Çin’e özgü bir sistemdir ve Çin’in bulunduğu coğrafi şartlara uygun olarak oluşturulmuştur” ifadelerini kullandı.

TÜRK ARAŞTIRMALARI ÇİNCE'YE ÇEVRİLECEK

Gazi Üniversitesi ve Renmin Üniversitesi’nin akademik işbirliğinin iki ülke arasındaki işbirliğine de büyük katkı sağlayacağını belirten Nuo şöyle devam etti: “Çin İhtisas Kütüphanesini Gazi Üniversitesi ile ortak kurmamızın amacı son derece anlamlı. Gençler sayesinde aramızda diyalog kurulacak ve kültürel alışveriş yapılacak veilişkilerimiz gelişecek. Öğretim üyeleri arasındaki araştırma işbirliği de artacak. Biz Türk akademisyenlerin eserlerini, araştırmalarını Çince'ye aktaracağız ve böylece Çinli akademisyenler Türkiye’deki eselerden haberdar olacak. Çin’deki araştırmalar da Türkçe’ye çevrilecek ve Türk akademisyenlere sunulacak.”


(Yeni Şafak)
Haber Tarihi: 20 Nisan 2017 Perşembe 08:25

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü