Nevruz alanına bıçakla girmek isteyen kişi vuruldu!

Diyarbakır’da Nevruz kutlamaları başlamadan önce alana bıçakla girmek isteyen bir kişi ile güvenlik güçleri arasında kovalamaca yaşandı. Polisin alana bıçakla girmek isteyen şahsı vurduğu öğrenildi.

21 Mart 2017 Salı 11:20
Nevruz alanına bıçakla girmek isteyen kişi vuruldu!

Diyarbakır'da merkez Bağlar İlçesi'nde bugün DBP, DTK ve HDP'nin organizasyonu ile Nevruz kutlamasının yapıldığı alana sabah elinde bıçakla girmek isteyen ve sırt çantasını aratmayıp kaçmaya başlayan bir genç, polisin açtığı ateşle öldü.

Diyarbakır'da nevruz kutlamasına katılanlar sabahın erken saatlerinden itibaren Bağlar İlçesi'ndeki Nevruz Parkı'na gelmeye başladı. Yaklaşık 5 bin polisin güvenlik önlemi aldığı ve çevresi bir gün önceden bariyerlerle çevrilen alana sabah saatlerinde kontrol noktalarından birinden girmek isteyen ve elinde bıçak olduğu belirtilen kimliği belirsiz bir kişi, polisle tartıştı. Sırt çantasını aratmak istemeyen kişi polisin 'dur' ihtarına uymayıp kaçmaya başlayınca polis ateş etti. Ağır yaralı olarak ambulansla hastaneye kaldırılan şüphelinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Geçen yıllarda halkın belediye otobüsleriyle ücretsiz taşındığı nevruz alanına bu yıl herkes kendi imkanlarıyla geldi. Polis, nevruz alanına girenlerin yanlarında yasa dışı hiç bir pankart ve afiş, bayrak sokmasına izin vermezken, alandaki platform ve direklere de hiç bir yasa dışı pankart ve bayrağın asılmasına izin vermedi.

Diyarbakır nevruz kutlaması için polis 2 gündür 124 bin metrekarelik alanın içerisinde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alırken, dalgıç polislerin de Nevruz Parkı çevresindeki kanalizasyonda patlayıcı araması yaptığı öğrenildi.

Alana 5 farklı noktada girenlerin alana sadece üzerinde referandum için hazırlanan farklı renklerde olan ve üzerinde Kürtçe Na (Hayır) yazan flama taşımalarına izin verildi.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 11:20

YORUM YAZ

 • ramborambo1 yıl önce
  Allah razı olsun o polislerden. Aynısını avrupada ya da amerikada yapsalar polisler kovalama yapmadan anında vururdu.
 • hedef 2071hedef 20711 yıl önce
  Bir insan nevruz coşkusuna katılmak için alana gelirken, çantasında hangi akılla bıçak saklar. Belli ki niyet kötü. TÜRK polisi doğrusunu yapmıştır. TÜRK polisinin yanındayız. TÜRK polisi kendisini hiç bir zaman yalnız hissetmeyecek. Teröriste aman yok. Elinde ateşli silah olmasa dahi. Kararımız net oyumuz EVET.
 • Hıdır Yazar Hıdır Yazar 1 yıl önce
  Devlet doğru yapıyor.
 • Fatih Fatih 1 yıl önce
  Ateşi bol olsun benim devletime kim kafa kaldırıyorsa MEVLAM tez zamanda o kafayı gövdesinden ayırsın
 • JurnalJurnal1 yıl önce
  NEVRUZU BIÇAKLATMAZLAR SANA...HEVALLARI BIÇAKLAYABİLİRSİN..KAKÜLLÜ FİGENE NE OLMUŞDA NEVRUZU BIÇAKLAMAYA GİTTİN...
 • GürhanGürhan1 yıl önce
  Ne güzel pislik temizlendi böyle haberler duymakgüzel devamını bekliyoruz
 • DostDost1 yıl önce
  Ah diyarbakır güzel şehrim seni defelarca yakan, fakirliğe mahkum eden bu hdpkk teröristlerin nevruzuna mı gidiyon. O yanan ateş seninbağrında hiç sönmeyecek mi kendi elinle benzin taşıyon. Hdpkk kendi propagandasını yapıyor ve sen yine gidiyorsun hiç mi akılanmıyacan suru cizreyi vartoyu savaş alanına çeviren kürtleri evsiz barksız ortada bırakan bu hayinlerin nevruzuna mı gidiyon. Bu nasıl bir saçmalık insanceladına nasıl olurda aşık olur anlamadım gitti
 • MUHAMMET TÜRKYILMAZ MUHAMMET TÜRKYILMAZ 1 yıl önce
  Bu ne demek "sırf çantasını aratmadığı için" vurulsun güvenlik risk kaldırmaz . . .
 • sahinsahin1 yıl önce
  helal olsun wuran polise
 • timurtimur1 yıl önce
  Pis bitliler

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018