THY- Euroleague

Naylon poşetler artık ücretsiz olmayacak

1 Ocak'tan itibaren yapılan satışlar sonrasında naylon poşetler ücretsiz verilmeyecek.

28 Aralık 2017 Perşembe 14:45
Naylon poşetler artık ücretsiz olmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan plastik alışveriş poşetleriyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre; 1 Ocak 2019'dan itibaren mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye bu poşetler ücretsiz verilmeyecek, ücretsiz temin edilmesine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya da dahil edilemeyecek. Doğadaki çözülmesi yıllar süren naylon, ısıya veya güneşe maruz kaldığında bileşimindeki maddeler çözünerek kansere neden oluyor. Ancak hastalık yapmasına rağmen kullanımı giderek artan naylon poşetler artık ücretsiz verilmeyecek. Sadece çok hafif plastik torbalar, bu uygulamadan muaf tutulacak.

DÜNYADA HIZLA YASAKLANIYOR

Naylon torba ve plastiklere karşı savaş açan ülkeler yok değil. Almanya'da süpermarketlerde naylon poşet ücret karşılığında veriliyor. Bu da tüketicilerin alışverişe gittiğinde yanına bez torba veya alışveriş çantası almalarını teşvik ediyor. İtalya'da da naylon poşetin yasaklı olduğu ülkeler arasında. Poşet tercih etmek isteyenler ise ya kağıt torba alıyor ya da biyolojik poşet. İhlal durumunda, tüketici para cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Naylon poşetler Çin'de de 2008'den beri ücretli. Naylon poşet kullanmak isteyenler bir adet poşet için minimum 2 cent ödüyor.

 

Günün Özeti

Haber Tarihi: 28 Aralık 2017 Perşembe 14:45

YORUM YAZ

 • CumaCuma11 ay önce
  Haklsiniz posete dikti gözünü atıkları onleyemion millet ac milletin karnını soyut tek tek taşırız
 • Mehmet kocMehmet koc11 ay önce
  Çok saçma sapan bir şey milleti ni düşünen bir hukumet suları ne yapacak hazır olan yedigimiz hersey pilastikte (salça reçel çukulatalar bisküviler daha çok şey.Başka bişey mi var bu işte.
 • SelimSelim11 ay önce
  Marketten artık avcumuzla getiririz aldıklarımızı. Nerde saçma sapan iş var bizim hükümet onun peşinde. Ulan adam nehirlere direk kimyasal atık döküyor onla ilgili ne yapıyorsunuz? O kadar plastik şişede su satılıyor onlar ne olacak?
 • turkturk11 ay önce
  he yaa artik herkes cebinde paket tasir bu encok firma isletmelerinin cebine yarayacak avrupadan ithal hersey yerinde degildir ahim sahim haber yapmayin.
 • hasanhasan11 ay önce
  firmalar poşet paralarını müşteriden tahsil edemezler ,müşteriyi darıltmak istemezler, mecburen kendi bünyelerinden karşılayacaklar......ne anladık bu işten

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Aralık 2018