NATO'dan Türkiye'ye çağrı!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Avusturya arasındaki gerginliğe yönelik açıklamalarda bulundu.

NATO'dan Türkiye'ye çağrı!
Eklenme: 17 Mart 2017, 14:23

NATO Genel Sekreteri Stontenberg, Türkiye ve Avusturya'ya çağrıda bulunarak, bazı işbirliği programlarının engellenmesine yol açan diplomatik krizi çözmeleri çağrısında bulundu.
NATO üyesi olmayan fakat İttifak'la işbirliği yürüten Avusturya, geçen yıl sonunda Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istemiş ve 16 Nisan referandumu öncesi Türk siyasetçilerin Avusturya'da etkinliklere katılmasına karşı duruş sergilemişti.

Türkiye ise bu tutuma tepki göstererek, NATO üyesi olarak Avrupa ülkeleri tarafından NATO çerçevesinde yürütülen "NATO dışı ülkelerle işbirliği programlarını" veto etmişti.
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Türkiye ile Avusturya arasındaki gerilim neticesinde yaşanan bu durumla ilgili de konuşan Stoltenberg, "Çok talihsiz bir durum. Bu bazı işbirliği programlarının başlayamayacağı anlamına geliyor… Onları işbirliği açısından olumsuz sonuçlar doğurmaması için bu sorunun çözümüne teşvik ediyoruz" dedi.
NATO tarafından, üye olmayan ülkelerle yürütülen işbirliği programları, bu ülkelerin İttifak'a yakınlaştırılmasını, siyasi diyalog kanallarının açılmasını öngörüyor. NATO'nun üçüncü ülkelere yönelik işbirliği programları, askeri eğitim verilmesini ve bazı sivil projeleri de içeriyor.

TÜRKİYE İLE AVUSTURYA ARASINDAKİ GERGİNLİĞİN NEDENİ

Ankara ile Viyana arasındaki ilişkiler, geçen yıl sonunda Avusturya'nın Türkiye ile AB arasında yürütülen müzakerelerin dondurulması için çağrı yapmasının ardından gerilmişti.
Türkiye ile Avrupa arasındaki 'toplantı' gerilimi sürerken, geçtiğimiz günlerde de Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türk bakanların 16 Nisan referandumu için Avusturya'da seçim kampanyası yapmak istemeleri durumunda bunu engellemeye çalışacağını söylemişti. Kern'in bu açıklaması, iki ülke ilişkilerinin daha da gerilmesine neden olmuştu.

 
Haber Tarihi: 17 Mart 2017, 14:23
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Türk

NATO kötü kalleş, eyvallah Ama biz NATO'dan uzaklaşıp Rus'un kucağına oturmamalıyız. Kendi sistemlerimizi geliştirmeliyiz.

Cevapla

ibrahim aydemir

Bu cagriyi niye daha önce yapmadin?Eeee bükelmeyen eli öpmeyemi basladiniz?

Cevapla

lütfi

Evet.Artık NATO'NUN sorgulanma zamanı.Yeter artık batının jandarmalığını yapmaya.

Cevapla

Ali

Nato bir hacli yani hiristiyan birligidir ne isimiz var? Bosnada yaptiklarini gorduk. Afganistan da da ...

Cevapla

Levent 15

NATO! ITLERINE SAHIP OL! HER ZAMAN BU KADAR SABIRLI OLMAYIZ! KAH FETO İLE ,KAH AVRUPA'DAKI DEVLET GÖRÜNUMLU ITLERINLE FAZLA OLDUN.. GÜVENLİK SİSTEMİ MISIN, TERÖR MERKEZİ MISIN? KARAR VER! KARARI "BIZ" VERIRSEK , SONUNU DÜŞÜNMEK "SANA" KALIR!

Cevapla

osmanoğlu2023

bunlar cidden sapık ... bizim endişemiz şu an hollanda'da yaşananlar... bunlar tutmuş temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze avusturyayı getirmenin ne gereği var..? biz bunlara van minüt dedik diye bunlar bize last minüt çekmesin!

Cevapla

Cemil nadir özgün

Suriye yle Filistinde NATO ya göre ne var. Bir istisnası AFGANİSTAN.

Cevapla

Ay yıldız

Nato aut şangay in....

Cevapla

Mstf

Aaaah nato, sen sağmısın? Suriye yanarken, Filistin yanarken piyasada yoktun!!!

Cevapla

Şanlıurfa

Git lan NATO mışıl nesin ne ....yaradığını bir bilsek.

Cevapla

rafet

Uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan veto haklarımızı bize karşı olumsuz ve düşmanca tavır serileyen ülkelere hangisi olursa olsun kullanmalıyız.Bundan geri durmamalıyız.Allah ülkemize güç versin.

Cevapla

1956

Bu fasit ab ve uzantıları gelismektevolan ve musluman olan turkiye yi hazmedemiyorlar küfürün domuz soylari

Cevapla

Osman

Al natonu çal başına

Cevapla

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?