NATO'dan Türkiye'ye çağrı!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Avusturya arasındaki gerginliğe yönelik açıklamalarda bulundu.

17 Mart 2017 Cuma 14:23
NATO'dan Türkiye'ye çağrı!

NATO Genel Sekreteri Stontenberg, Türkiye ve Avusturya'ya çağrıda bulunarak, bazı işbirliği programlarının engellenmesine yol açan diplomatik krizi çözmeleri çağrısında bulundu.
NATO üyesi olmayan fakat İttifak'la işbirliği yürüten Avusturya, geçen yıl sonunda Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istemiş ve 16 Nisan referandumu öncesi Türk siyasetçilerin Avusturya'da etkinliklere katılmasına karşı duruş sergilemişti.

Türkiye ise bu tutuma tepki göstererek, NATO üyesi olarak Avrupa ülkeleri tarafından NATO çerçevesinde yürütülen "NATO dışı ülkelerle işbirliği programlarını" veto etmişti.
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Türkiye ile Avusturya arasındaki gerilim neticesinde yaşanan bu durumla ilgili de konuşan Stoltenberg, "Çok talihsiz bir durum. Bu bazı işbirliği programlarının başlayamayacağı anlamına geliyor… Onları işbirliği açısından olumsuz sonuçlar doğurmaması için bu sorunun çözümüne teşvik ediyoruz" dedi.
NATO tarafından, üye olmayan ülkelerle yürütülen işbirliği programları, bu ülkelerin İttifak'a yakınlaştırılmasını, siyasi diyalog kanallarının açılmasını öngörüyor. NATO'nun üçüncü ülkelere yönelik işbirliği programları, askeri eğitim verilmesini ve bazı sivil projeleri de içeriyor.

TÜRKİYE İLE AVUSTURYA ARASINDAKİ GERGİNLİĞİN NEDENİ

Ankara ile Viyana arasındaki ilişkiler, geçen yıl sonunda Avusturya'nın Türkiye ile AB arasında yürütülen müzakerelerin dondurulması için çağrı yapmasının ardından gerilmişti.
Türkiye ile Avrupa arasındaki 'toplantı' gerilimi sürerken, geçtiğimiz günlerde de Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türk bakanların 16 Nisan referandumu için Avusturya'da seçim kampanyası yapmak istemeleri durumunda bunu engellemeye çalışacağını söylemişti. Kern'in bu açıklaması, iki ülke ilişkilerinin daha da gerilmesine neden olmuştu.

Haber Tarihi: 17 Mart 2017 Cuma 14:23

YORUM YAZ

 • OsmanOsman1 yıl önce
  Al natonu çal başına
 • 195619561 yıl önce
  Bu fasit ab ve uzantıları gelismektevolan ve musluman olan turkiye yi hazmedemiyorlar küfürün domuz soylari
 • rafetrafet1 yıl önce
  Uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan veto haklarımızı bize karşı olumsuz ve düşmanca tavır serileyen ülkelere hangisi olursa olsun kullanmalıyız.Bundan geri durmamalıyız.Allah ülkemize güç versin.
 • ŞanlıurfaŞanlıurfa1 yıl önce
  Git lan NATO mışıl nesin ne ....yaradığını bir bilsek.
 • MstfMstf1 yıl önce
  Aaaah nato, sen sağmısın? Suriye yanarken, Filistin yanarken piyasada yoktun!!!
 • Ay yıldız Ay yıldız 1 yıl önce
  Nato aut şangay in....
 • osmanoğlu2023osmanoğlu20231 yıl önce
  bunlar cidden sapık ... bizim endişemiz şu an hollanda'da yaşananlar... bunlar tutmuş temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze avusturyayı getirmenin ne gereği var..?biz bunlara van minüt dedik diye bunlar bize last minüt çekmesin!
 • Levent 15Levent 151 yıl önce
  NATO! ITLERINE SAHIP OL! HER ZAMAN BU KADAR SABIRLI OLMAYIZ! KAH FETO İLE ,KAH AVRUPA'DAKI DEVLET GÖRÜNUMLU ITLERINLE FAZLA OLDUN.. GÜVENLİK SİSTEMİ MISIN, TERÖR MERKEZİ MISIN? KARAR VER! KARARI "BIZ" VERIRSEK , SONUNU DÜŞÜNMEK "SANA" KALIR!
 • Ali Ali 1 yıl önce
  Nato bir hacli yani hiristiyan birligidirne isimiz var? Bosnada yaptiklarinigorduk.Afganistan da da ...
 • lütfilütfi1 yıl önce
  Evet.Artık NATO'NUN sorgulanma zamanı.Yeter artık batının jandarmalığını yapmaya.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018