NATO'dan Ege Denizi'ndeki gerilime ilişkin açıklama

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde provokasyonlarına yönelik açıklamada bulunarak, “Gelecekte benzer gerginlikler yaşanmaması için tarafların tansiyonu yükseltmekten kaçınması gerekiyor" dedi.

15 Şubat 2018 Perşembe 15:19
NATO'dan Ege Denizi'ndeki gerilime ilişkin açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan arasında Ege Denizi'nde yaşanan gerginliğe dair, "Gelecekte benzer gerginlikler yaşanmaması için tarafların tansiyonu yükseltmekten kaçınması gerekiyor." dedi.

Stoltenberg, Brüksel'de gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

Yunanistan'la Türkiye arasında Ege'de yaşanan gerginliğe ilişkin Stoltenberg, konuyu her iki ülkenin savunma bakanlarıyla görüştüğünü ve taraflara itidal çağrısında bulunduğunu söyledi.

Stoltenberg, her iki ülke başbakanının telefonda konuya ilişkin görüşme yapmasını olumlu karşıladığına dikkati çekerek, iletişimin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ve Yunanistan'ın NATO çatısı altında olduğunu anımsatan Stoltenberg, "Gelecekte benzer gerginlikler yaşanmaması için tarafların tansiyonu yükseltmekten kaçınması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Ege Denizi'nde hafta başında Kardak kayalıkları açıklarında Türk ve Yunan sahil güvenlik botları arasında gerginlik yaşanmıştı. Yunan Sahil Güvenlik botlarının 12 Şubat gecesi Türkiye'ye ait olan Kardak Kayalıkları civarında tehlikeli manevralar yapması, iki ülke arasında gerginliğin yeniden artmasına neden olmuştu.

Haber Tarihi: 15 Şubat 2018 Perşembe 15:19

YORUM YAZ

  • OguzOguz9 ay önce
    Evet ileride oluşabilecek gerilimden kaçınmak için Yunanistanın arkasındakilere güvenip tarafsız karasularına tacizleri bırakması,kendilerinin bölgelerinden maden çıkarmaya haklarının oldugu kadar Türkiyenin de hakkı oldugunu kabul etmesi,savaşa sebebiyet verecek casus eğilimlerinden vazgeçmesi gerekiyor.

Günün Karikatürü

21 Kasım 2018