Erdoğan Fransa yolcusu! Eğer imzayı atarsa...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a yapacağı ziyarette, EUROSAM ile işbirliğinin imzalanması öngörülüyor.

03 Ocak 2018 Çarşamba 09:03
Erdoğan Fransa yolcusu! Eğer imzayı atarsa...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a yapacağı ziyarette, EUROSAM ile işbirliğinin imzalanması öngörülüyor. Ziyarette Kudüs, Suriye, Irak, İran ve terörle mücadele başta olmak üzere bölgesel konular ve Türkiye-AB ilişkilerin ele alınması öngörülüyor. İki ülke arasındaki köklü ilişkiler, karşılıklı yatırımlar, enerji, savunma sanayi, bilim ve teknoloji, ulaştırma, kültür ve eğitim gibi geniş bir yelpazede, önemli projeler bulunuyor. Erdoğan’ın ziyaretinde EUROSAM ile işbirliğinin imzalanması öngörülüyor. İmzalar atıldığında Türkiye’nin ileriye dönük olarak milli füze savunma sistemlerinin geliştirilebilmesi için İtalya-Fransa ortaklığındaki EUROSAM ile işbirliği yapılacak. Türkiye’nin füze savunma sistemlerine olan acil ihtiyacı Rusya’dan hazır S-400 alımıyla karşılanıyor. EUROSAM halen kullanımda olan Aster 30 füzelerinin daha gelişmiş varyantlarının üretilmesine yönelik çalışmalar yapacak.

2030 SONRASI İÇİN...

Türkiye’nin milli füze sistemlerinin parçası olması beklenen “Aster- 30 Block 1 NT” adı verilen gelişmiş füze savunma sistemleri 2023 yılı sonrasında hizmete girecek. Türkiye’nin de söz konusu “geliştirme” çalışmasına katılması ve böylece 2030’lu yılların ihtiyaçlarını da karşılayacak sistemlere sahip olunması öngörülüyor. Bu sistemler NATO’ya entegre olabilecek. 

PROJENİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Aster-30 füzesi, uçak, helikopter, insansız hava aracı, seyir füzeleri ve 600 kilometre menzilli balistik füzelere karşı koruma sağlıyor. Geliştirme süreci devam eden yeni varyantlar ise 1000 kilometre ve üzeri menzilli balistik füzeleri de önleyebilecek. Aster’in birlikte çalıştığı Arabel radarının 360 derece izleme ve angajman yeteneğine sahip olması da rakiplerine karşı üstünlük kazandırıyor. Aynı anda 10 hedefe angaje olabiliyor. Taktik balistik füzeleri 10 kilometre irtifada önlemesi, siviller üzerindeki kimyasal ve nükleer tehdidi asgari düzeye indiriyor. Sistemin deniz platformları üzerinde de kullanılabilmesi mümkün. Böylece füze savunma sisteminin, Türk Deniz Kuvvetleri’nin devam eden TF-2000 Hava Savunma Firkateyni ve Bölge Hava Savunma Gemisi projesine de entegre edilmesi söz konusu olabilecek.

Habertürk

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 09:03

YORUM YAZ

 • AliAli1 yıl önce
  Kolay değil hemen yapılacak şeyler değil bunlar zaman ister ama,bu tür alımlar kendi cihazlarımızı geliştirme sürecini hızlandırır,vede daha üstününü yapmamıziçin hızlı gelişme sağlar.
 • BeylerbeyiBeylerbeyi1 yıl önce
  dükkanına avrupalı girince el pençe divan, sırıtarak yaltaklanan ama Türk'ü hor görüp kibirlenen, adi ve aşağılık kompleksli zihniyet.
 • ÖzkanÖzkan1 yıl önce
  Pek fazla Güvenmeyin bi yolunu bulup bizi Oyaliyacaklar!!!! Kendimiz yada Ruslarla yapalim!!! Rusyanin kiler daha etkili onlarla projeler yürütelim!!!
 • Şenol Şenol 1 yıl önce
  Saddam Fransiz sistemleri ile ülkesini savunmak istiyordu. Fransızlar sistemlerin kodlarını ABD ve İngilizlere vererek bu sistemleri Devre dışı bıraktılar. Fransızlara fazla güvenmemek lazım.
 • KaraKara1 yıl önce
  Fransa ile italya dan hayır gelmez
 • KocasolakKocasolak1 yıl önce
  Ne yapacaksak kendimiz yapalım, elin oğlu kaşıkla verirse sapıyla çıkartır. Bunca lafı sayacaksın sonrada bu YUMUŞAK makrona rica minnet. Fıransa füzesini niye övüyorsunuz.
 • Fransiz NuriFransiz Nuri1 yıl önce
  Patlamayan, arizali füzeleri Fransaya mi satacan. O da sana onlari geri verir sen de daglarda cukur acarsin.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019