THY-66-TL-Mart-2018

Mustafa Kemal hangi takımı tutuyordu? Bir iddia daha...

Mustafa Kemal'in hangi takımı tuttuğu konusunda ortaya atılan iddialara bir yenisini de Fatih Altaylı ekledi.

11 Kasım 2017 Cumartesi 10:17
Mustafa Kemal hangi takımı tutuyordu? Bir iddia daha...

İşte Altaylı'nın o ifadeleri:

Kerameti kendinden menkul biri, eski hakemmiş galiba, demiş ki: “Atatürk, Galatasaray ve Beşiktaş’ı sevmezdi. Fenerbahçeliydi, hatta Fenerbahçe’yi ziyaret etmişti ama o ziyaret sırasında kulüpte kimse yoktu.”

Sonra da eklemiş: “Beşiktaş saraylıların takımıydı, Fenerbahçe Kurtuluş Savaşı’na destek vermiş, Galatasaray ise vermemişti.”

Atatürk hangi takımı tutardı, bilmem.

Fenerbahçeli olması da muhtemeldir. Herkesin onu kendi renklerinde görmek istemesi de normaldir, sevgidendir, saygıdandır.

Ama Galatasaray’i ziyaret ettiği gerçektir ve “Galatasaray’a” diye imzaladığı bir fotoğrafı vardır. “Beşiktaş’a” veya “Fenerbahçe’me” diye bir fotoğrafını görmedim.

Diyeceksiniz ki, “O liseydi”, doğrudur ama o gün lise ile kulüp zaten aynı kişilerdi.

Karşı olsaydı, kapısından geçmezdi.

Ama derdim o değil, bu zırvaların arasında beni kızdıran Galatasaray’ın Kurtuluş Savaşı’na destek vermediği iddiası oldu.

Atatürk de gayet iyi bilir ki, Galatasaray Lisesi’nin Galatasaraylı öğrencilerinin bir nesli, Çanakkale’de şehit düşmüştür.

Bugün herkesin dilinde dolanan, “Bedeli Çanakkale’de kanla ödenmiştir” yazılı sahte banknot üretip bu parayla cepheye malzeme alınmasını sağlayan da Galatasaray Lisesi öğrencileridir.

Yani palavracı bir şabalağın söyledikleri gerçekle bağdaşır gibi değildir.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 10:17

YORUM YAZ

  • ALİ KİREÇALİ KİREÇ4 ay önce
    Mustafa Kemal iki kere iki dört etmez beş eder dedi,şunu dedi bunu dedi şöyle yaptı böyle yaptı.Biz yıllardır bunları konuşurken millet nükleer teknolojileri, uzay teknolojilerini geliştirdi.bugüne geldik biz hala taşların önünde saygı duruşu yapıyoruz,adamlar bir akıllı telefon geliştirip bizim bütcemiz kadar para kazanıyorlar.böyle giderse biz daha çok nal toplarız

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018