Mustafa Destici'den referandum açıklaması: Bu en hafifiyle ahlaksızlıktır

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, "İçimizde birkaç teşkilatın 'Hayır' demesi Büyük Birlik Partisi'nin kararına gölge düşürmez. Bu kararımızdan memnun olmayan belli çevreler, bizim kararımızı çoğunluğun kararı değil de sanki genel başkanın kendi tercihiymiş gibi yansıtılması, manipüle edilmesiyle kararımızın değerini düşürmeye çalışıyorlar. Bu en hafifiyle ahlaksızlıktır" dedi.

Mustafa Destici'den referandum açıklaması: Bu en hafifiyle ahlaksızlıktır
Eklenme: 15 Mart 2017, 14:32

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici,  "Bu kararımızdan memnun olmayan belli çevreler, bizim kararımızı çoğunluğun kararı değil de sanki genel başkanın kendi tercihiymiş gibi yansıtılması, manipüle edilmesiyle kararımızın değerini düşürmeye çalışıyorlar. Bu en hafifiyle ahlaksızlıktır" diye konuştu.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin Mecidiyeköy'deki İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Destici, 16 Nisan'da yapılacak referandumda parti içinde yapılan istişarelerin ardından 'Evet' kararı aldıklarını söyledi.

Bu kararı almalarındaki en önemli etkenlerden birinin Türkiye'nin darbe anayasasıyla oluşturulan bir sistemle yönetilmesi olduğunu vurgulayan Destici, "Büyük Birlik Partisi olarak kurulduğumuz günden bu yana bu darbe anayasasıyla oluşturulan bu antidemokratik sisteme karşı olduğumuzu ve mutlaka bu sistemin değişmesi gerektiğini ifade ettik. Dolayısıyla önümüzde böyle bir fırsat var. Büyük Birlik Partisi olarak milletimiz için, Türkiye için bu anayasa değişikliği teklifini darbe anayasasından kurtarmanın bir yolu olarak görüyoruz" diye konuştu.

"MİLLETİN KARARI BİZİM İÇİN EN DEĞERLİ OLANIDIR"

Mustafa Destici, anayasa değişikliğiyle ilgili olarak, "Milletin önüne hür seçimlerle seçilmiş meclis, bir sistem değişikliği teklifi getirmiştir. 16 Nisan'da millet sandığa gidecektir ve millet ne derse o olacaktır. Milletin kararı da bizim için en değerli olanıdır" ifadelerini kullandı.

"EN YÜKSEK ORANDA 'EVET' DİYEN BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ TABANI OLACAĞINI SANDIKTA GÖRECEĞİZ"

Destici, BBP'nin 'Evet' kararını alırken izledikleri yolu ve yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi:

"Biz bu kararı alırken partimizin bütün kurullarıyla istişare ettik. Hatta bununla kalmadık, daha önce partimizde görev yapan arkadaşlarımızla görüştük. Bu işin ilimini yapan arkadaşlarla görüştük. Yurtdışındaki soydaşlarımız ve dindaşlarımızla görüştük. Onların hepsinin görüşlerini aldık. Tabanımıza sorduk. Kendi yaptığımız çalışmalarda taban eğiliminin de bu yönde olduğunu gördük. 16 Nisan'a kadar en yüksek oranda 'Evet' diyen tabanlardan birisinin Büyük Birlik Partisi tabanı olacağını sandıkta göreceğiz."

"BU EN HAFİFİYLE AHLAKSIZLIKTIR"

Partisinin referanduma yönelik aldığı kararın kendisinin tercihi gibi yansıtılmasına tepki gösteren Mustafa Destici, "Bu kararımızdan memnun olmayan belli çevreler, bizim kararımızı çoğunluğun kararı değil de sanki genel başkanın kendi tercihiymiş gibi yansıtılması, manipüle edilmesiyle kararımızın değerini düşürmeye çalışıyorlar. Bu en hafifiyle ahlaksızlıktır" diye konuştu.

"SINIR AŞILDIKTAN SONRA TÜZÜK VE HUKUK İŞLER"

"İçimizde birkaç teşkilatın 'Hayır' demesi Büyük Birlik Partisi'nin kararına gölge düşürmez" diyen Destici, "Herkesin görüşüne saygı duyan siyasi hareketiz. Kendi içimizde de bütün arkadaşlarımızın görüşüne önem veren bir siyasi hareketiz. Ama demokratik bir tavır ortaya koymamız, hoşgörülü olmamız kimseye suistimal hakkı verdiğimiz anlamına gelmez. Büyük Birlik Partisi kurumsal bir partidir, tüzel kişiliği, programı, hukuku ve tüzüğü vardır. Ancak onun da bir sınırı vardır. Sınır aşıldıktan sonra tüzük ve hukuk işler. Herkes onun sonucuna katlanmak zorunda kalır. Merkez Karar Yönetim Kurulumuz yaptığı bütün istişare sonuçlarını ve temayülleri değerlendirerek referandumda 'Evet' demenin ülkemiz, milletimiz, devletimiz için Türk ve İslam coğrafyası için de camiamız içinde daha doğru olacağı fikri ağırlık basmıştır. Karar bu yönde alınmıştır. Büyük Birlik Partisi sonuna kadar bu kararın arkasındadır, referandumdan 'Evet' çıkması için her türlü çalışmanın ve gayretin içerisinde olacaktır."

"BÜTÜN TEŞKİLATLARIMIZA DÜŞEN BU KARARIN YANINDA DURMAKTIR"

Bir gazetecinin "Referandumda 'Hayır' diyeceklerini açıklayan bazı İl teşkilatlarıyla ilgili parti içinde herhangi bir disiplin süreci olacak mu?" şeklindeki sorusuna Destici, "Kurumsal kararımızı açıklayana kadar arkadaşlarımızı düşüncelerini ifade ettiler. Bu düşüncelere hoşgörülü baktık. Asla bir ihraç ve disiplin süreci işletmedik. Ama karar açıklandı. Artık bütün teşkilatlarımıza düşen bu kararın yanında durmaktır. Bundan sonra bütün arkadaşlarımızın partinin hukukunu oluşturan bu tüzüğüne ve programına uygun hareket etmek sorumlulukları vardır. Her şeyin bir sınırı var. Bu sınır aşılırsa Büyük Birlik Partisi kendi tüzel kişiliğine camianın tümünü korumak adına elbetteki hukukunu işletir. Tüzük, neyi hükmediyorsa bunun gereği elbetteki bundan sonra yapılır" şeklinde yanıt verdi.

HOLLANDA VE ALMANYA KRİZLERİ

Mustafa Destici konuşmasında, geçtiğimiz hafta Türk Bakanların Hollanda ve Almanya'da yapacağı toplantıların iptal edilmesiyle bu ülkelerle Türkiye arasında yaşanan krize de değindi. Destici, "Özellikle Hollanda'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza karşı yapılan muamelenin, kendi konsolosluğumuza bile gitmesine izin verilmemesine kadar gözü dönmüşlüğün kabul edilebilir bir tarafı yok. Bu gayri insani ve hukuki uygulamanın milletler arası hukukta bile yeri olmayan bu uygulamanın mazur görülebilir hiçbir tarafı yoktur. Biz, bunu şiddetle kınıyoruz. Dünyadaki hiçbir devletin Türkiye Cumhuriyetinin bir bakanına bir temsilcisine hatta bir vatandaşına bile bu uygulamayı yapmaya hakkı yoktur" dedi.

 
Haber Tarihi: 15 Mart 2017, 14:32
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Hüseyin Yonca

Sizde gecen referandumda fetöyle pkkyla ortaklik etmistiniz evet demistinizhalimizi gördük mezardan cikarip oy kullandirdiniz bunlar sizin kankitolaraniz hala da konusacak yuzunuz var piskinligin dik alasi:)

Cevapla

Türk vatandaşı

BUNLARA YORUMA BİLE GEREK YOKSİZÖNCE YAPMANIZ GEREKEN BAŞKA GÖREVLERİNİZ VAR GENEL BAŞKAN

Cevapla

Mali

BAHÇELİDEN NE FARKIN KALDI..SENDE PASTADAN PAY ALMA KUYRUĞUNA GİRDİN..!! TARAFTARLARINI SERBEST BIRAKSAYDIN DAHA AHLAKLIDAVRANMIŞ OLURDUN ..!!

Cevapla

MertCE

Geçen sefer Türk Solu ve CHP ile ortaklık etmiştiniz, bu kez de PKK ve FETÖ ile edersiniz. Beklentimiz yok zaten sizden. Tüm terörist ortaklıklara rağmen EVET !

Cevapla

Ülkücü

Sen Türk vatandaşı isen diğer yorum yapanlar nedenin vatandaşı. Adında türk yazıyor ama yorumların tam aksini söylüyor. Ne dersin¿¿

Cevapla

hüseyin yonca

Sizi kim umursuyor sayin destici merkez kuruldan hayir çikti siz saraya gittiniz evet dediniz merhum liderimizin kemiklerini sizlattiniz sizin ne dediginiz umrumuzda degil muhisin baskkanimizin izindeyiz hayir.

Cevapla

Reis

Sarayadan cikan basliyor vatanin bekaasi demeye.icerde ne oluyorsa artik.ancak bu sizin bekaaniza benziyor.vatanin degil.erkekce cikip anlatin sunu.gercek reisi bi kere daha usuttunuz yattigi yerde.yaziklar olsun

Cevapla

Türk vatandaşı

SEN BU ÜLKE İÇİN NE VERDİNONU SÖYLE ÖNCE

Cevapla

kemal

Hayırdiyenlere sesleniyorum binlerce asker ve ülkücü katilleri ile bir olup hayır mı demesini bekliyorsunuz.

Cevapla

Ekrem

Düne kadar adama fetocu diyordunuz evet deyince mi kıymetli oldu

Cevapla

Şadi

Garibim hayır dese idi TARAFINIZDAN FETÖ'cü diye AÇILACAK. Teslim oldu sonunda.

Cevapla

hercai

Evet evet evet, darbe anayasasi tamamen degistirlimeli! It'ler de catlamali!

Cevapla

sami erol

bir sene önce yeni  FETÖCÜ ilan ettiğidestici şimdi kaşı keman oldu...

Cevapla

kaya

sen de hayır diyorsun ya yine senin mantığınla pkk ve avrupalı Türk düşmanları sana ne vaadeeti onu söyle.

Cevapla

Jurnal

Sayın desti,binde bir oyunuz bile yok...sana yinede % 1 lik konuşma hakkı veriyoruz çok bile..partiyi ne hale getirdi bu adam yahu....

Cevapla

Kürsad

Tek başına sen Evet de bakalım,Sarayda sana ne vaadettiler acaba

Cevapla

MEVLUT

"DOĞRU DUVAR YIKILMAZ..."

Cevapla

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?