Mustafa Destici neden 'evet' dediklerini açıkladı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, referanduma yönelik açıklamada bulunarak "Halk oylaması, Türkiye ve Türk milleti için çok önemli bir karar süreci. Hem milletimiz, devletimiz, ülkemiz hem de camiamız için en doğru kararın 'evet' olacağına kanaat getirdik ve inanarak 'evet' dedik. " dedi.

20 Mart 2017 Pazartesi 16:51
Mustafa Destici neden 'evet' dediklerini açıkladı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Kayacan, İstanbul İl Başkanı Mustafa Mican ve MKYK üyesi ve Genel Başkan Danışmanı Tolga Aral ile Anadolu Ajansı'nı ziyaret etti.

AA İstanbul Haberleri Editörü Hüseyin Altınalan ile bir süre görüşen Destici, 16 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek halk oylamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Destici, Türkiye'nin 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren darbecilerin hazırladığı bir anayasa ile yönetildiğini, BBP kurulduğundan beri darbecilerin getirdiği sistemin değiştirilmesini savunduklarını söyledi.

"Türkiye'nin anayasasını değiştirmesi gerekiyordu"

Darbe anayasasının değişmesi için atılan bütün demokratik adımları desteklediklerini ifade eden Destici, şöyle konuştu:

"Yönetimde istikrarı, temsilde adaleti, demokrasimizi ve parlamentomuzu güçlendirecek adımları desteklediğimizi seslendirdik. Tabii, 15 Temmuz'da Türkiye çok hain ve kahpe FETÖ darbesiyle karşı karşıya kaldı. Bundan sonra hepimizin beklentisi, artık bu darbecileri, vesayetçilerin anayasadan aldıkları birtakım yetkilerin anayasadan çıkarılmasıydı. Ve mutlaka Türkiye'nin anayasasını değiştirmesi gerekiyordu. Bunun için atılan adımlar oldu. Ancak nihayete erdirilemedi. En son parlamentomuzdaki iktidar partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi yani sağın güçlü iki partisi bir düzenlemeyi gündeme getirdiler."

Destici, 18 maddelik anayasa değişikliğinin tamamıyla yasal ve anayasal bir süreç olduğunu, parlamentodan geçtikten sonra demokratik bir sürecin ardından halkın önüne getirildiğini belirterek, 16 Nisan'da çıkacak sonuca herkesin saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

"Türkiye kendisini ileriye taşıyacak bir sisteme kavuşacak"

"Sandık sonucuna hepimizin razı almasının ötesinde alıp başımızın üstüne koyması lazım." diyen Destici, şöyle devam etti:

"Öncelikle 'hayır' diyenin de 'evet' diyenin de hepimizin saygı göstermesi gerekir. Neticede demokratik bir ortamda herkesin sandığa gitmesi ve oyunu kullanması lazım. Bunu milletimize ve seçmenimize ısrarla tavsiye ediyorum. Çünkü onların kullanacakları oy, Türkiye'nin yönetim şeklini belirleyecek. Ya bu mevcut darbe anayasası ve yasalarıyla bir enkaza dönüşmüş bir sistemle devam edeceğiz. Ya da Türkiye yepyeni, kendisini ileriye taşıyacak bir sisteme kavuşacak. Bunun kararını da millet verecek."

Destici, sadece kendi kurumlarıyla, kendi tabanlarıyla bu işi değerlendirmediklerini, "hayır" cephesinde bulunan siyasi partilerle, "evet"i savunanlarla görüştüklerini, bilim adamları, hukukçular, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Türk-İslam coğrafyasındaki kesimlerle de istişarelerde bulunarak kararlarını olgunlaştırdıklarını aktardı.

"Darbe anayasasının ürünü olan antidemokratik yasaların temizlenmesi şarttı"

Saflarını belli ederken yanlış bir karar vermemek için ince eleyip sık dokuduklarını dile getiren Destici, şu değerlendirmede bulundu:

"Halk oylaması, Türkiye ve Türk milleti için çok önemli bir karar süreci. Hem milletimiz, devletimiz, ülkemiz hem de camiamız için en doğru kararın 'evet' olacağına kanaat getirdik ve inanarak 'evet' dedik. Türkiye'nin artık bu darbe anayasasından kurtulması gerekiyordu. Darbe anayasasının ürünü olan antidemokratik yasaların temizlenmesi şarttı. Türkiye'de halk birilerini yönetime getiriyordu ama hep başkaları yönetiyordu. Esas muktedir olan güçler başkaları oluyordu. Hep vesayet oluyordu. Bu vesayetlerin ortadan kalkması, milletin muktedir iktidarının gerçekleşmesi adına hareket ettik. Yeni gelecek sistemde, bu olacak. Bir başka durum da bizim slogan haline getirdiğimiz, devletin bekası, ülkenin birliği, milletin istiklali ve istikbali için 'evet' diyoruz."

Haber Tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi 16:51

YORUM YAZ

 • mniksekmniksek1 yıl önce
  MUSTAFA DESTİCİ MECBURİTYETTEN EVET DEDİ, BBP TABANI EVET DİYORDU TABANDAN TEPKİLER YÜKSELİNCE EVET DEMEK ZORUNDA KALDI, GENEDE YANLIŞIN NERESİNDEN DÖNESEN KARDIR, DARISI SP Lİ YÖNETİCİLERE..
 • AlperenAlperen1 yıl önce
  geç bunlari gec sayin destici saraya gittim korktum demiyorda siz tabana ragmen evet dediniz merhum muhsin baskana ihanett ettiniz muhsin baskan sayin cumhurbaskanimiz icin ne demis bi acip izleseydiniz bizden hayir.
 • Sıradan bir vatandaşSıradan bir vatandaş1 yıl önce
  Hadi oradan sahte alperen
 • TuranTuran1 yıl önce
  Ülkemizin gerçeği geleceği EVET. ..sizden bu beklenirdi..doğru karar Allah razı olsun...Türk milleti bunu unutmayacaktır ..Büyük devlet adamı muhsin bey rahat uyuyacaktir..ÖLÜMÜNE EVET
 • Üç generalin Üç generalin 1 yıl önce
  fotoğrafına dikkatimizi çekip gerçekte Membiç'te Rus Amerikan korumasında oluşan PYD Bölgesini gözden kaçırıdılar. Acı gerçekleri Referandum sonrası alıştıra alıştıra paylaşacaklar.
 • Başkanlık sistemi,Başkanlık sistemi,1 yıl önce
  Eyalet sistemi demek , o da bölünmeye bir adım kaldı demek. İşin garibi bu tezgahı Milliyetçileri kullanarak hayata geçirmek istiyorlar.
 • aslanaslan1 yıl önce
  Testten geçemedin Testici;testiyi kırdın,virgül gibi eğildin,samimi değildin,tarihin çöplüğüne giriverdin
 • KadriKadri1 yıl önce
  ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ 16 MADDE 123 VE 124. MADDELERDE BAŞKANIN KHK İLE KAMU TÜZEL KİŞİLİĞİ KURMA HAKKI VERİYOR. EYALETE  HAYIR
 • ersanersan1 yıl önce
  Rahmetli basbug u muhsin reis bile baskanliga hayir derken siz nasil evet diyorsunuz
 • GÜZEL ÜLKEM GÜZEL ÜLKEM 1 yıl önce
  Ülkeyi satmak ne kadar kolay oldu bir koltuğa herseyımızı verir olduk, kimsenin ülkeyi düşündüğü yok hepsi çıkarcı.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü